Wyniki głosowania przekazał PAP dyr. delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie Piotr Sarnacki. Jak poinformował, w niedzielę żaden z kandydatów w przedterminowych wyborach na wójta Gietrzwałdu nie otrzymał ponad 50 proc. ważnie oddanych głosów. Dlatego za dwa tygodnie, 6 sierpnia odbędzie się druga tura.

Wezmą w niej udział dwaj kandydaci z największą ilością głosów. Są to: Wojciech Samulowski (KWW Wojciecha Samulowskiego), na którego zagłosowało 788 osób (40,96 proc.) i Jan Kasprowicz (KWW Jana Kasprowicza), który uzyskał 711 głosów (36,95 proc.).

Pozostali kandydaci otrzymali: Grzegorz Jacek Pawłowski (KWW Lepsza Gmina) - 207 głosów (10,76 proc.), Andrzej Kowalkowski (KWW "Nasza Gmina Nasi Ludzie") - 152 głosy (7,9 proc.), Joanna Katarzyna Sosnowska (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej) - 66 głosów (3,43 proc.).

Wojciech Samulowski ma 63 lata, jest z wykształcenia mgr. inż. mechanikiem, ukończył liczne studia podyplomowe i kursy. Pracował m.in. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, a od 2013 r. jest dyrektorem Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technicznego. Był już wójtem Gietrzwałdu w latach 1990-1998, a przez kolejne cztery lata wicemarszałkiem województwa z Unii Wolności. Jest prawnukiem działacza warmińskiego, ludowego poety i księgarza, współzałożyciela polskojęzycznej "Gazety Olsztyńskiej" Andrzeja Samulowskiego.

Jan Kasprowicz ma 54 lata, z wykształcenia jest mgr. inż. budownictwa. Od ponad 12 lat jest kierownikiem Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie, wcześniej był pracownikiem Nadleśnictwa Stare Jabłonki. Przez dwie kadencje był radnym gminy Ostróda.

W niedzielnych wyborach uprawnionych do głosowania było 5094 mieszkańców gminy. Oddano 1924 ważne i 42 nieważne głosy. Frekwencja wyniosła 38,59 proc. Przedterminowe wybory w Gietrzwałdzie były konieczne, bo 23 kwietnia mieszkańcy odwołali w referendum dotychczasowego wójta przed upływem kadencji.(PAP)

mbo/ gma/