O wynikach weryfikacji, po analizie zgłoszonych projektów, poinformował w poniedziałek magistrat. Do podziału jest 10 mln zł; 3 mln zł na projekty ogólnomiejskie, 7 mln zł na osiedlowe.

Mieszkańcy zgłosili w sumie 104 projekty do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego Białegostoku na 2018 rok. 14 odrzucono ze względów formalnych; do głosowania zakwalifikowano 43 pomysły - po ocenie i weryfikacji merytorycznej pozostałych.

Zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński dziękował mieszkańcom, którzy złożyli projekty. "Mam nadzieję, że teraz te najlepsze (projekty) wygrają" - mówił dziennikarzom.

Szefowa Biura Konsultacji i Partycypacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku Urszula Dmochowska przyznała, że większość projektów dotyczy tych samych potrzeb białostoczan, głównie chodzi o infrastrukturę, np. centra zabaw, drogi czy miejsca parkingowe; mieszkańcy zgłaszają też projekty kulturalno-społeczne.

"Większość projektów powtarza się z lat ubiegłych, czyli boiska, place zabaw, siłownie pod chmurką. Wciąż są popularne festyny, których jest więcej, niż w latach ubiegłych" - powiedziała Dmochowska.

Wśród oryginalnych ogólnomiejskich przedsięwzięć jest np. projekt "Białystok WidziMisie", który zakłada rozmieszczenie, wykonanych z brązu figurek misiów, podobnie jak np. krasnali we Wrocławiu. Jest też pomysł "Lekkie tornistry - książki w szkole", czyli zakup podręczników dla najmłodszych uczniów podstawówek po to, by dzieci mogły zostawiać książki w szkole. Jest też propozycja budowy "rzeźby wspinaczkowej w przestrzeni miejskiej", czy parku militarnego.

26 projektów, to projekty osiedlowe. Zgłosili je mieszkańcy 19 osiedli (w Białymstoku jest 28 osiedli). Tu dominują miejsca rekreacji (jest np. projekt budowy placu do gry w bule), drogi i parkingi, w tym parkingi dla rowerów.

To piąta edycja budżetu obywatelskiego w Białymstoku, głosowanie odbędzie się w październiku. Jedna osoba będzie mogła zagłosować na maksymalnie jeden projekt ogólnomiejski i maksymalnie na dwa osiedlowe.

Magistrat planuje akcję informacyjną poprzedzającą głosowanie. Będą ulotki, plakaty, reklamy w mediach. 10 września w miejskim Parku Planty odbędzie się festyn obywatelski w trakcie którego projekty będą promowane. (PAP)