Z okazji Dnia Flagi RP niecodziennie wygląda w czwartek budynek Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie. Z inicjatywy wojewody Jerzego Ostroucha w oknach 14-piętrowego gmachu pojawiło się 100 biało-czerwonych flag.

W przesłanym PAP komunikacie biuro prasowe wojewody poinformowało, że akcja miała na celu przykucie uwagi mieszkańców.

„Flaga to jeden z najważniejszych atrybutów naszej państwowości. Manifestacja przywiązania do niej jest dowodem naszego patriotyzmu, dlatego chcemy zaakcentować to młode polskie święto w tak ciekawy i oryginalny sposób” - podkreślił wojewoda Ostrouch.

 

Po zakończonej akcji, flagi będą dołączane do upominków wręczanych przez wojewodę. Także wiele głównych ulic Gorzowa udekorowano flagami państwowymi.

Z kolei klub „Gazety Polskiej” w Gorzowie i witryna internetowa „Przewietrzyć Gorzów Wielkopolski” zorganizowały marsz ulicami miasta. Jego uczestnicy spotkali się przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy ul. Orląt Lwowskich. Tam rozwinięto flagę i ruszono ulicą Sikorskiego do centrum Gorzowa. Na Starym Rynku w pobliżu Katedry odbyło się uroczyste zgromadzenie - były patriotyczne przemówienia, a na koniec wspólnie odśpiewano hymn narodowy.

Wśród uczestników wydarzenia byli m.in. przedstawiciele klubu „Gazety Polskiej”, towarzystw kresowych, członkowie NSZZ „Solidarność” oraz niezwiązani z żadnymi organizacjami mieszkańcy miasta. W marszu wzięła także udział grupa kibiców piłkarskich Stilonu Gorzów.

100-metrową biało-czerwoną niesiono w Gorzowie po raz trzeci. Pierwszy raz podobny marsz odbył się w 2004 r., kiedy święto flagi wprowadzono na mocy ustawy, ostatnio przed rokiem. (PAP)

mmd/ son/