Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej Iwona Śmigielska-Kowalska, zażalenie złożył dyrektor PCF.

21 sierpnia na budynku płockiej siedziby PCF 23-letni mieszkaniec Płocka rozwiesił trzy przygotowane przez siebie plakaty z listą KNF zawierającą wykaz kilkunastu podmiotów bez zezwolenia na wykonywanie czynności bankowych. Na plakatach widniała m.in. nazwa PCF. Po tym zdarzeniu pracownica miejscowego oddziału centrum złożyła zawiadomienie dot. zniesławienia. Zażądała ukarania mężczyzny za narażenie spółki i jej pracowników na utratę zaufania potrzebnego dla prowadzonej działalności.

Policja przekazała sprawę płockiej Prokuraturze Rejonowej, która 28 sierpnia umorzyła dochodzenie uznając, że działanie mężczyzny nie zawierało znamion czynu zabronionego, a w wątku dotyczącym pomówienia pracowników PCF brak jest interesu społecznego. Postanowienie było nieprawomocne. Śmigielska-Kowalska poinformowała PAP, że zażalenie zostało rozdzielona na te dwa wątki i zajmą się nim odpowiednio - Sąd Rejonowy w Płocku i Prokuratura Okręgowa w Płocku.

 

Pod koniec sierpnia, opisując postępowania, dotyczące podmiotów z listy ostrzeżeń KNF, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura poinformował, że postępowanie w sprawie PCF zostało prawomocnie umorzone w maju 2012 r. ze względu na brak dowodów dostatecznie uzasadniających popełnienie czynu zabronionego. Według prokuratora KNF przedstawiła nowe dowody w sprawie i złożyła wniosek o podjęcie postępowania na nowo. Ślepokura powiedział, że dowody te badane są przez policję - od ich oceny zależy, czy postępowanie zostanie wznowione. "KNF może złożyć w tej sprawie prywatny akt oskarżenia" - dodał prokurator.

Z informacji prokuratury wynika, że KNF zarzuciła spółce prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia i zachęcanie do inwestowania m.in. w obligacje, co należało potraktować - zdaniem Komisji - jako składanie publicznie propozycji nabycia papierów wartościowych w inny sposób niż w drodze oferty publicznej.

 

Prokuratura ustaliła, że firma nie wyemitowała obligacji. Ponadto biegły ocenił, że PCF udzielało pożyczek ze środków własnych. Podczas postępowania nie ustalono, aby PCF "gromadziło wkłady pieniężne płatne na żądanie lub z nadejściem oznaczonego terminu, ani też aby prowadziło dla tych wkładów rachunki". (PAP)

mb/ bos/ jbr/