"W Polsce często nadal panuje przekonanie, że drugą stronę sporu należy zniszczyć i to koniecznie przed sądem. Tymczasem sąd tylko rozstrzyga konkretny problem, który często jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej, a powody jego powstania tkwią w zupełnie niespodziewanych miejscach. Doskonałym sposobem na ich rozwiązanie jest właśnie mediacja, która z powodzeniem może zastąpić proces sądowy" - uważa wiceprezes Sądu Okręgowego w Opolu, a zarazem koordynator ds. mediacji Anna Korwin-Piotrowska.

Zdaniem prezes Korwin-Piotrowskiej, brak mediatorów jest obecnie odczuwalny na każdym poziomie. "W województwie nominalnie jest około 50 mediatorów, z czego tylko połowa jest aktywna. To zdecydowanie za mało. Strony często nie rozumieją, że mediacje kończą się formalnym porozumieniem, które jest wiążące dla każdej ze stron. Nie wiedzą także, że w drodze dialogu mogą dla siebie ugrać więcej, niż w drodze procesu sądowego, nie mówiąc już o tym, że często wyrok wcale nie kończy sporu" - uważa sędzia.

Żeby to zmienić, w województwie opolskim rusza projekt "Siła dialogu", którego celem jest przygotowanie do profesjonalnych negocjacji ponad dwóch tysięcy osób - głównie z organizacji pozarządowych. "Chcemy dotrzeć do wszystkich środowisk, bo spory i konflikty dotyczą każdej sfery życia. Na spotkaniach z wysokiej klasy specjalistami będziemy nie tylko przekonywać do korzystania z możliwości, jakie daje dialog. W trakcie szkoleń zamierzamy także wyłonić grupę przyszłych mediatorów z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego i pracy, którzy będą mogli wesprzeć system sądowniczy już jako certyfikowani mediatorzy" - powiedziała Barbara Kamińska, prezes fundacji Mediatio prowadzącej projekt.

Według byłej sędzi, a obecnie mediatora mecenas Anety Gibek-Wiśniewskiej, popyt na tego typu usługi jest duży, choć jeszcze nie przez wszystkich doceniany. "Do mediacji najszybciej przekonał się duży biznes. Ci ludzie wiedzą, że spory lepiej rozwiązywać w trakcie rozmów w ciszy gabinetów, niż na salach sądowych. Ale sporami są także sprawy rozwodowe, cywilne czy nawet karne. Oczywiście, można wybrać długotrwałą i kosztującą często dużo nerwów i pieniędzy drogę procesową, ale ze swojego doświadczenia wiem, że strony gdy uświadomią sobie, że lepiej pójść do sądu już z uzgodnioną treścią umowy, niż czekać na kolejne terminy procesów bez gwarancji uzyskania wyroku, jaki sobie wymarzyły, korzystają z mediacji" - uważa adwokat.

Organizatorzy projektu podkreślają konieczność stworzenia długofalowego systemu wsparcia dla mediatorów w regionie. "Do tej pory mediatorzy działają na zasadzie +wolnych elektronów+ bez jakiegokolwiek wsparcia. Ten projekt to także fundament pod stworzenie zespołu mediatorów, którzy będą mogli wzajemnie się wspierać wiedzą i doświadczeniem wynikającym z ich praktyki" - dodaje Gibek-Wiśniewska.

Projekt "Siła dialogu" jest finansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Patronat nad inicjatywą objęło Centrum Mediacyjne przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. (PAP)