Dziennikarze pytali w Sejmie rzeczniczkę klubu PiS o datę spotkania z liderami partii. "Ostatecznej daty nie ma. Rozważane są trzy dni: środa, czwartek albo piątek, z tendencją na piątek. Ale ostateczne decyzje podejmie marszałek Sejmu Marek Kuchciński" - powiedziała Mazurek.

Także wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział w poniedziałek, że ostatecznej daty jeszcze nie ma. "Ale na razie najbardziej prawdopodobny jest piątek" - zaznaczył.

Pięć projektów zmian przepisów o TK w Sejmie>>

Mazurek powiedziała, że projekt ustawy PiS o TK może być procedowany na pierwszym posiedzeniu Sejmu po rozmowach liderów partyjnych. "Najpierw będzie spotkanie z liderami partii politycznych, a w następnej kolejności, być może na następnym posiedzeniu Sejmu, będzie procedowana nasza ustawa dotycząca Trybunału Konstytucyjnego" - zaznaczyła.

PiS złożył w Sejmie projekt ustawy o TK. Według projektu m.in. rozprawa w pełnym składzie wymagałaby udziału co najmniej 11 z 15 sędziów, a zasada rozpatrywania spraw według kolejności wpływu nie dotyczyłaby m.in. wniosków ws. ustawy o TK.

Mazurek mówiła też o swoich oczekiwaniach dotyczących spotkania liderów. "Oczekuję, że zaczniemy dialog, że zaczniemy nawiązywać takie porozumienie, które doprowadzi nas do tego, że zapoczątkujemy prace nad nowelizacją konstytucji, która zakończy spór wokół TK" - powiedziała.

Rzeczniczka klubu była też pytana o ewentualną nieobecność na spotkaniu polityków PO. "Nieprzyjście na spotkanie PO świadczy tylko o jednym: że chcą cały czas podgrzewać atmosferę konfliktu, który wytworzyli wokół Trybunału Konstytucyjnego. Bez dialogu konfliktu rozwiązać się nie da" - powiedziała.

Mazurek dodała, że być może wnioski z prac zespołu ekspertów, powołanego przez marszałka Sejmu, będą uwzględnione w trakcie sejmowych prac nad ustawą o TK.

https://www.profinfo.pl/konstytucja-i-ustroj/p,polskie-prawo-konstytucyjne,8088.html#40119433

Politycy PiS Jacek Sasin i Jan Maria Jackowski byli w poniedziałek pytani, czy spotkanie u marszałka Sejmu przyniesie rozwiązanie sporu wokół Trybunału.

"Liczymy na to bardzo, nasze deklaracje o tym, że jesteśmy gotowi do kompromisu, że chcemy tego kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, w sprawie tego konfliktu politycznego wokół TK, są deklaracjami jak najbardziej prawdziwymi i szczerymi. Liczymy na to, że również liderzy innych partii politycznych w podobny sposób do tej sprawy podchodzą" - powiedział Sasin.

Zaznaczył jednocześnie, że deklaracje przywódców największych partii opozycyjnych, przede wszystkim PO i Nowoczesnej, nie są zachęcające, ponieważ cały czas ponawiane są "zaporowe warunki wstępne dotyczące zaprzysiężenia osób, które nie zostały wybrane na sędziów i opublikowania czegoś, co nie jest wyrokiem Trybunału w Dzienniku Urzędowym".

"Stawiane są warunki, które są niemożliwe do spełnienia. To rzeczywiście każe nam się zastanawiać, o co chodzi w tej sprawie (...) i dochodzimy do wniosku, że chodzi przede wszystkim o kontynuowanie tego konfliktu, kontynuowanie awantury politycznej. Liczymy jednak, że dojdzie do pewnego opamiętania i jednak to spotkanie przybliży nas do tego, czego chyba oczekują również obywatele, czyli rozwiązania kryzysu politycznego wokół TK. Ta ustawa, którą przedstawiło PiS, jest dobrą podstawą do tego, żeby taki kompromis osiągnąć" - powiedział Sasin.

Politycy PiS dopytywani, czy omawiany będzie również projekt nowelizacji ustawy ws. TK przygotowany przez PSL, powiedzieli, że prędzej czy później jako druki sejmowe pojawi się kilka projektów ustaw dotyczących TK, ponieważ nad swoimi inicjatywami pracują m.in. ludowcy i Komitet Obrony Demokracji.

"W związku z tym będzie leżał na stole pakiet różnych ustaw i to jest dobry moment, żeby poznać prawdziwe intencje środowisk politycznych. Czy jest wola do zakończenia tego konfliktu w sensie politycznym, ale również i prawnym, czy jest raczej wola do tego, że nie ma się innych pomysłów na bycie w opozycji i próbuje się po prostu podgrzewać atmosferę wokół TK i absolutnie zrobić z konfliktu wokół TK casus belli, przyczynę wojny, która tak naprawdę ma się nigdy nie zakończyć, ponieważ ma doprowadzić te środowiska do następnych wyborów. To byłby scenariusz straszny dla Polski" - ocenił Jackowski.

Obecność na spotkaniu deklaruje Kukiz'15. PSL udział w spotkaniu uzależnia od tego, czy tematem rozmów będzie też projekt ustawy o TK, autorstwa ludowców.

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział, że przedstawiciel jego klubu pojawi się spotkaniu liderów partii. Jak ocenił, warto rozmawiać, ponieważ każde spotkanie, które przybliża do zakończenia konfliktu wokół Trybunału, jest dobrym rozwiązaniem. Zastrzegł jednocześnie, że klub Kukiz'15 nie otrzymał jeszcze zaproszenia, więc nie może zadeklarować, czy na pewno w spotkaniu weźmie udział Paweł Kukiz.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że ludowcy złożyli do marszałka Sejmu projekt ustawy dot. TK. "Nasz projekt jest kompromisowy, pozwala wyjść z kryzysu konstytucyjnego" - podkreślił. Projekt PSL zakłada m.in. przejście w stan spoczynku sześciu sędziów TK, trzech wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu i trzech w obecnej, a także wybór nowych sędziów większością 2/3 głosów.

"Musi być poważna dyskusja o projekcie PSL i od tego uzależniamy udział w spotkaniu. Poczekajmy na zaproszenie, jeżeli ma to być tylko ogólna dyskusja, to nie widzę sensu uczestniczenia w takim spotkaniu. Jeżeli będą konkretne punkty, ustawy do dyskusji, to wtedy można rozważać taki udział. Ale nie widziałem zaproszenia, a trudno odpowiadać na zaproszenie, którego się nie otrzymało" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Według rzeczniczki Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz propozycja spotkania to "zasłona dymna". "Jarosław Kaczyński ponownie uśmiecha się i zaprasza, ale ta płyta już się zdarła. Nie wierzymy w chęć porozumienia, chcielibyśmy dostać propozycje kompromisu według PiS na piśmie, zamiast zaproszenia na puste rozmowy" - powiedziała PAP Gasiuk-Pihowicz.

Dodała, że dla Nowoczesnej najważniejszą sprawą jest publikacja orzeczenia TK z 9 marca. Zaznaczyła, że dla jej klubu sprawa uporządkowania sytuacji wokół TK jest bardzo istotna. Przypomniała, że gdy PiS po raz pierwszy wystosował zaproszenie na spotkanie liderów, Nowoczesna przygotowała swoje propozycje rozwiązania kryzysu wokół TK.

W spotkaniu nie weźmie udziału lider PO Grzegorz Schetyna. Wiceszef klubu PO Andrzej Halicki nie wykluczył natomiast, że być może Platforma wyśle na rozmowę u marszałka swego przedstawiciela - o tym jednak zdecyduje we wtorek rano zarząd partii.

"Na razie nie ma formalnego zaproszenia; nie wiemy, kiedy co i jak, po co i dlaczego, generalnie jesteśmy sceptyczni wobec inicjatyw, które mają charakter, krótko mówiąc, mało poważny" - powiedział Halicki. (PAP)