Listy – jak powiedziała dyrektorka Amnesty International w Polsce Draginja Nadażdin - od początku są dla tej organizacji najważniejszym narzędziem w walce o prawa człowieka.

„W każdym liście znajdują się konkretne postulaty, czyli np. jeżeli piszemy w sprawie Liu Ping, aktywistki z Chin, domagamy się, żeby zaprzestano ją torturować, żeby uwolniono ją z więzienia, ponieważ wszystko, co robiła, to były pokojowe działania” – powiedziała Nadażdin.

W przypadku jednej trzeciej osób, w sprawie których pisane były listy, nastąpiła poprawa ich sytuacji - dodała.

Czytaj: Rekord w akcji pisania listów Amnesty International>>>

Podczas tegorocznej akcji listy pisane są w obronie 11 osób, m.in. ukraińskiego reżysera filmowego Olega Seńcowa, Liu Ping z Chin, uczestnika antyrządowych demonstracji w Wenezueli Daniela Quintero oraz Chelsea Manning ze Stanów Zjednoczonych, która przekazywała niejawne rządowe materiały serwisowi Wikileaks. Oprócz tego listy pisane są w obronie osób, których prawa są łamane w Norwegii, Chinach, Grecji, Arabii Saudyjskiej, Indiach, Nigerii i RPA.

Akcja pisania listów rozpoczęła się 6 grudnia br. „Do tej pory udało nam się napisać już 150 tys. listów. Mamy nadzieję, że uda nam się napisać ich dużo, dużo więcej” – podkreśliła Nadażdin.

Na stronie www.amnesty.org.pl/maraton szczegółowo opisano przypadki osób, w obronie których pisane są listy. Zamieszczono tam także szczegółowy wykaz ponad 500 miejsc w Polsce, gdzie można włączyć się w akcję.

W zeszłym roku, domagając się zwolnienia więzionych za przekonania i zaprzestania prześladowania obrońców praw człowieka, napisano w Polsce ręcznie ponad 214 tys. listów.

Amnesty International to niezależny, światowy ruch walczący o uwolnienie więźniów sumienia, uczciwe i sprawiedliwe procesy sądowe, sprzeciwiający się torturom i karze śmierci.

Maraton organizowany jest zawsze w weekend w okolicy 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, obchodzony w rocznicę przyjęcia przez ONZ w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.(PAP)

krm/ as/