Akil Mochtar, którego zatrzymano w środę wieczorem, oskarżony jest o przyjęcie łapówki stanowiącej równowartość 184 tys. euro. W zamian za korzyści materialne miał on rozstrzygnąć na korzyść osoby korumpującej spór dotyczący wyniku wyborów regionalnych - powiedział Budi.

W związku z tym śledztwem zatrzymano również czterech biznesmenów, jednego deputowanego i lokalnego polityka - dodał Budi, nie podając dodatkowych szczegółów.

AFP przypomina, że zatrzymanie Mochtara to tylko kolejny epizod w długiej serii aresztowań związanych z aferami korupcyjnymi, ale przypadek ten wzbudził wyjątkowe oburzenie w Indonezji, ponieważ po raz pierwszy o branie łapówek oskarżony został sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Sąd ten ma ostatnie słowo w takich kwestiach jak wyniki wyborów oraz działalność instytucji państwowych.

Nawet prezydent kraju Susilo Bambang Yudhoyono powiedział, że rozumie "wściekłość i zaskoczenie Indonezyjczyków" zbulwersowanych tą aferą.

Korupcja jest zjawiskiem bardzo powszechnym w Indonezji i walka z nią była jednym z najważniejszych haseł kampanii wyborczej Yudhoyono, który - jak podaje Reuters - został wybrany w 2004 roku w dużej mierze dzięki obietnicom wykorzenienia tych praktyk.

Krytycy prezydenta uważają jednak, że Yudhoyono zrobił niewiele, by wesprzeć działanie komisji ds. walki z korupcją, która nie dysponuje wystarczającymi środkami, by skutecznie zwalczać przestępczość urzędników w jednym z najbardziej skorumpowanych krajów świata - komentuje Reuters.

W sierpniu aresztowany został bardzo wpływowy szef agencji regulującej rynek energetyczny, któremu zarzucono przyjęcie 600 tys. dolarów łapówki, a w ubiegłym roku ustąpić musiał z funkcji ministra jeden z najważniejszych polityków rządzącej Partii Demokratycznej; został oskarżony o przyjęcie łapówki wartej wiele milionów dolarów w sprawie dotyczącej budowy kompleksu sportowego.