Sędzia wskazała, że Apple wiedział, iż żaden wydawca nie mógłby zaryzykować działania w pojedynkę, by spróbować przeciwstawić się cenie 9,99 USD za najbardziej popularne e-booki, oferowanej przez Amazon.com, więc "stworzył mechanizm i środowisko umożliwiające (wydawcom) współdziałanie (...) w celu wyeliminowania wszelkiej konkurencji cenowej w przypadku e-booków".

Stworzony przez Apple'a mechanizm, umożliwiający wielkim wydawnictwom ustanawianie wyższych cen e-booków, zmusił Amazon.com do przyjęcia podobnego modelu biznesowego, co doprowadziło do wzrostu cen detalicznych. Apple wszedł na rynek e-booków w 2010 roku, wraz z premierą swego iPada.

Materiał dowodowy świadczy, że Apple wiedział o sprzecznych z prawem celach tej zmowy i przyłączył się do niej z zamiarem przyczynienia się do jej powodzenia - dodała sędzia. Suma odszkodowania ma zostać określona w późniejszym terminie.

Pozew w sprawie tej zmowy cenowej przeciwko firmie Apple i pięciu wielkim wydawnictwom został złożony w zeszłym roku. Z wydawnictwami rząd zawarł ugodę pozasądową.

Apple zapowiedział odwołanie się od środowego orzeczenia.