Minister, który uczestniczył w piątek w podpisaniu umowy z wykonawcą na budowę siedziby sądów rejonowego i okręgowego w Elblągu, chwilę później przed budynkiem sądu okręgowego w Elblągu wziął udział w konferencji prasowej z kandydatką PO na prezydenta Elbląga Elżbietą Gelert.

Powiedział, że z końcem roku w całej Polsce pracę kończą ośrodki migracji ksiąg wieczystych. Ich pracownicy zajmowali się przenoszeniem informacji zawartych w papierowych księgach wieczystych do systemów informatycznych, tworząc w sieci bazę danych dotyczącą ksiąg wieczystych.

Biernacki powiedział, że w miejsce elbląskiego ośrodka migracji ksiąg wieczystych powstanie tzw. OZI czyli ośrodek zarządzania informacją. Zapowiedział także powołanie w Elblągu w ramach sądu rejonowego wydziału zajmującego się elektronicznymi postępowaniami upominawczymi. Taki wydział będzie wydawał nakazy zapłaty w ramach elektronicznego postępowania upominawczego.

Minister podkreślił, że wszyscy pracownicy kończącego działalność ośrodka migracji ksiąg wieczystych znajdą pracę w nowo powstałych wydziałach. Łącznie chodzi o 67 osób.

"To formalne decyzje, które zapadły 1 lipca. O powołanie ośrodka zarządzania informacją w Elblągu zabiegała jeszcze u ministra Gowina Elżbieta Gelert"- powiedział Biernacki.

Ośrodek zarządzanie informacją, który ma powstać w elbląskim sądzie, będzie miał dwa zadania. Jego pracownicy będą spisywać przebieg rozpraw z nagrań oraz zajmować się udostępnianiem informacji.