Czytaj: TK: nadzór MS nad sądami nie może naruszać ich niezależności>>

"Wszelkie orzeczenia wydawane przez Trybunał Konstytucyjny, jeżeli będą zapadały zgodnie z przepisami prawa, będą publikowane. Wierzę w to, że sędzia Rzepliński opamięta się i nie będzie dalej pogłębiał kryzysu wokół Trybunału" - powiedział w środę Bochenek. Jak dodał, działanie prezesa Rzeplińskiego "tworzy dodatkowo złą aurę wokół Trybunału".

O kwestię publikowania orzeczeń TK był też pytany w Sejmie szef klubu PiS Ryszard Terlecki. "Na razie Trybunał nie stosuje się do obowiązującego prawa, więc nie ma żadnych podstaw, żeby drukować te orzeczenia. One mogą być wydrukowane w postaci aktów historycznych, wtedy gdy powstanie nowa ustawa" - powiedział Terlecki.

Uprawnienie ministra sprawiedliwości do żądania akt spraw sądowych sądów wojskowych jest niezgodne z konstytucją - orzekł w środę w 12-osobowym składzie Trybunał Konstytucyjny. Przepisy przed podpisaniem skierował do TK prezydent Andrzej Duda. TK uznał skargę za zasadną. Troje sędziów ze składu: Julia Przyłębska, Zbigniew Jędrzejewski i Piotr Pszczółkowski, złożyło zdania odrębne. Prezes TK Andrzej Rzepliński powiedział, że orzeczenie wydano w pełnym składzie, na podstawie ustawy o TK z czerwca zeszłego roku. Autorzy zdań odrębnych uzasadnili je tym, że ich zdaniem TK powinien orzekać na mocy nowelizacji ustawy o Trybunale z grudnia zeszłego roku, którą TK uznał za niekonstytucyjną, ale wyrok ten nie został opublikowany - więc nie obowiązuje, a w mocy jest ustawa "grudniowa". (PAP)