W środę zaczyna się międzynarodowa kampania 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. Fundacja Pozytywnych Zmian jest jedną z jej organizatorek.

W ramach kampanii fundacja będzie m.in. prezentować swój raport, który powstał w oparciu o monitoring śląskich sądów pod kątem rozpraw z art. 207 kodeksu karnego, czyli znęcania się nad osobą najbliższą. Fundacja objęła monitoringiem rozprawy sądowe w okresie od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2014 r.

W pierwszym dniu kampanii fundacja, wraz z ART 207 Artystyczną Grupą Antyprzemocową, organizuje happening przed warszawskim sądem rejonowym przy ul. Marszałkowskiej, podczas którego chce zwracać uwagę na problem wydawania wyroków w zawieszeniu w sprawach dotyczących przemocy domowej.

Jak wynika z raportu fundacji, na 2647 wszystkich wyroków, które zapadły w monitorowanym okresie, aż 2423 orzeczone zostały z warunkowym zawieszeniem wykonania. Bardzo rzadko stosowane są dodatkowe środki zapobiegawcze jak zakaz zbliżania się czy nakaz opuszczenia lokalu. Najczęściej sprawca i osoba pokrzywdzona przemocą wracają do tego samego domu, gdzie gehenna trwa – bywa, że aż do tragicznego finału, którym jest czyjaś śmierć.

"Pamiętajmy, że w Polsce każdego dnia przynajmniej jedna kobieta ginie w wyniku tak zwanych nieporozumień rodzinnych. Oficjalne statystyki policyjne mówią o ok. 150 kobietach rocznie, natomiast Centrum Praw Kobiet podaje, że ta liczba może być nawet trzykrotnie większa" - podkreślają autorki raportu.

Happening zaplanowano o godz. 14, przed budynkiem Sądu Rejonowego przy ul. Marszałkowskiej 82.

Fundacja Pozytywnych Zmian będzie prezentować wyniki swego monitoringu także podczas spotkań, które odbędą się w kilku miastach Polski. Pierwsze z nich zaplanowano tego samego dnia - w środę o godz. 19, w Fundacji Feminoteka. Wśród zaproszonych gości są m.in. prof. Monika Płatek i dr Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. równego traktowania.

Kolejne spotkania zaplanowano m.in. w Poznaniu, Łodzi, Częstochowie, Katowicach i Bielsku-Białej.

Międzynarodowa Kampania 16 dni Akcji Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć została zainicjowana w 1991 r. Odbywa się co roku pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). W Polsce koordynowana jest przez Fundację Autonomia.

Fundacja Pozytywnych Zmian jest organizacją antyprzemocową i strażniczą, która powstała w 2012 r. w Bielsku-Białej. ART 207 Artystyczna Grupa Antyprzemocowa to nieformalna grupa mężczyzn, którzy działają przeciwko przemocy wobec kobiet. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks karny. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł