Czytaj: Delegacja Komisji Weneckiej zakończyła wizytę w Warszawie>>

We wtorek wczesnym popołudniem delegacja Komisji Weneckiej spotkała się w Ministerstwie Sprawiedliwości z kierownictwem resortu, w tym z ministrem Zbigniewem Ziobrą. W spotkaniu wzięło udział także dwóch wiceministrów: Łukasz Piebiak i Marcin Warchoł, o czym poinformował PAP rzecznik resortu Sebastian Kaleta.

Po spotkaniu Buquicchio powiedział dziennikarzom: "Oglądaliśmy prezentację o chronologii zdarzeń dotyczących problemu". Nie chciał przedstawiać dotychczasowych wniosków komisji, zaznaczył, że KW przedstawi je dopiero 11 marca.

Czytaj: Prezes TK: Komisja Wenecka bada sprawę bez żadnych uprzedzeń>>

Po spotkaniu w MS w rozmowie z dziennikarzami Buquicchio zaznaczył, że Komisja Wenecka zetknęła się w Polsce z dwoma problemami: politycznym i prawnym. Mówiąc o pierwszym, przyznał: "ważny jest zmysł odpowiedzialności wszystkich aktorów na scenie politycznej, by znaleźli dobry kompromis. Kompromis w zgodzie z zasadą praworządności, a nie kompromis +diaboliczny+, bo pojawiają się też pewne tego typu pomysły" - powiedział. Dodał, że kompromis powinien być wypracowany pomiędzy siłami politycznymi.

Drugi kwestia, na którą zwracał uwagę przewodniczący KW, to problem prawny. Gianni Buquicchio zaznaczył, że Komisja Wenecka zaproponuje pewne rozwiązania, które poprawią pluralizm Trybunału Konstytucyjnego, jego efektywność i szybkość jego prac. "Jesteśmy tu, by pracować wspólnie" - podsumował.

Wyraził nadzieję, że polski rząd - po tym jak Komisja Wenecka wyda już opinię - będzie chciał kontynuować współpracę z Komisją, by poprawić sytuację w Polsce.

Rzecznik prasowy MS Sebastian Kaleta powiedział, że podczas spotkania była mowa o sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Komisji Weneckiej zaprezentowane też zostały opinie przygotowane przez resort. "Ta rozmowa była bardzo owocna, przeprowadzona w merytorycznej, profesjonalnej atmosferze. Dalszym etapem prac będzie przygotowanie przez KW projektu opinii, który zostanie przesłany do polskich władz pod koniec lutego" - podsumował Kaleta.

Delegacja Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, nazywanej Komisją Wenecką, przebywa w Polsce od z dwudniową wizytą na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który wystąpił do Komisji o opinię nt. zmian w TK. Komisja Wenecka to organ doradczy Rady Europy, złożony z niezależnych ekspertów prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i sądów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej. Działa od 1990 r. Zrzesza 60 państw, także USA.

Czytaj: Komisja Wenecka odmówiła spotkania z "grudniowymi" sędziami TK>>

Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej pod koniec grudnia ub.r. w związku z nowelizacją ustawy o TK, która zmieniła m. in. definicję pełnego składu TK, stanowi też, że orzeczenia pełnego składu zapadają większością 2/3 głosów, a nie - jak do tej pory - zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków będą wyznaczane według kolejności wpływu. Na początku grudnia o zbadanie sytuacji wokół TK występowały do Komisji polskie organizacje pozarządowe i organizacje prawnicze. Projekt nowelizacji ustawy o TK złożyli w Sejmie 15 grudnia posłowie PiS, izba uchwaliła ją 22 grudnia po burzliwej debacie, 24 grudnia Senat nie wprowadził do niej poprawek. Prezydent podpisał nowelizację 28 grudnia, tego samego dnia została ona opublikowana i weszła w życie.

24 grudnia MSZ poinformowało, że szef MSZ zwrócił się do Komisji Weneckiej o opinię "na temat zagadnień prawnych będących przedmiotem prac nad nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym". Wniosek do Komisji Waszczykowski uzasadniał przekonaniem, iż "Trybunał Konstytucyjny jest jednym z ważnych elementów ładu instytucjonalnego Rzeczpospolitej i należy jak najszybciej zakończyć narosłe wokół niego kontrowersje". O zbadanie sytuacji TK występowały wcześniej do Komisji także polskie organizacje pozarządowe. Wypracowany przez delegację projekt opinii będzie przedmiotem obrad kolejnej sesji plenarnej Komisji Weneckiej. Komisja zbierze się 11-12 marca w Wenecji. Opinia Komisji nie jest wiążąca, MSZ zapowiadało jednak, że "zostanie wzięta bardzo poważnie pod uwagę" i "stanie się przedmiotem merytorycznej refleksji". (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Służąc rządom dobrego prawa
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł