Parlament jeszcze w tym tygodniu może zakończyć prace nad nowelizacją ustawy Prawo energetyczne. Najważniejsze zmiany w przepisach dotyczą liberalizacji rynku gazowego i działalności giełdy gazowej.

„Wprawdzie na dziś zaplanowano pierwsze czytanie, ale sądzę, że przyjęcie dokumentu przez Sejm nastąpi bardzo szybko, tak by Senat też zdążył zaakceptować nowelizację przed przerwą świąteczną” – powiedział poseł Andrzej Czerwiński (PO), który kieruje Parlamentarnym Zespołem ds. Energetyki. „Chcemy, by nowe przepisy weszły w życie jak najszybciej i tym samym, by Polska uniknęła grożących jej kar w związku z niedostosowaniem prawa do wymagań unijnych. Ale też nowelizacja jest konieczna, by umożliwić otwarcie rynku gazowego” - mówił.

W nowelizacji ma być zapis, który nakłada na podmioty handlujące gazem w Polsce obowiązek sprzedaży 30 proc. wolumenu tego paliwa poprzez giełdę towarową, a nie 15 proc. jak wcześniej planowano. Zdaniem posła Czerwińskiego „dzięki wprowadzeniu tego tak zwanego obliga giełdowego są szanse, że giełda gazowa stanie się faktycznie miejscem, które pozwoli obiektywnie określić cenę gazu w Polsce".

Dyskusja o tym, jak duży wolumen gazu powinien być objęty obowiązkiem sprzedaży poprzez giełdę, trwa od kilku miesięcy. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk mówił w mediach o tym, że w obrocie giełdowym powinno być nawet 70 proc. gazu zużywanego w Polsce. Wówczas - jego zdaniem - właśnie dzięki temu, że transakcje zawierane na giełdzie są transparentne, stałyby się obiektywnym wyznacznikiem cen tego paliwa.

Jeśli parlament przyjmie nowe przepisy i wejdzie w życie obowiązek sprzedaży 30 proc. wolumenu gazu poprzez giełdę, będzie to poważnym wyzwaniem dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), które dominuje w handlu gazem na polskim rynku.

Pierwsze transakcje na giełdzie gazowej mają być zawarte 20 grudnia. Na początek zarząd PGNiG zapowiedział, że skieruje na giełdę 100 mln m sześc. gazu w pierwszym kwartale 2013 roku. Obecnie roczne zużycie w gazu w kraju wynosi ok. 14,5 mld m sześc.

„Zdajemy sobie sprawę, że zarząd PGNiG oczekiwał, że obligo giełdowe wyniesie 15 procent, ale wydaje się, że wymóg 30 proc. też jest dla spółki do spełnienia” – powiedział PAP Czerwiński. Dodał, że ma nadzieję, że "władze PGNiG nie będą stwarzały sztucznych barier, by uniknąć tego obowiązku”.

Rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska powiedziała PAP, że spółka nie komentuje prac nad nowelizacją ustawy Prawo energetyczne.

Agnieszka Łakoma (PAP)