Popierany przez PSL obywatelski projekt ustawy ma zablokować reorganizację sądów autorstwa ministra sprawiedliwości. Dwa tygodnie temu Sejm po debacie zdecydował o skierowaniu go do dalszych prac w komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Przed tygodniem komisja przyjęła dezyderat do ministra sprawiedliwości przygotowany przez Piotra Zgorzelskiego (PSL) i Roberta Biedronia (RP). Zaapelowała w nim o przesunięcie terminu wejścia w życie rozporządzenia dotyczącego reorganizacji na 1 lipca 2013 r. Pozwoliłoby to bowiem uniknąć negatywnych skutków wywołanych ewentualnym przyjęciem ustawy w pierwszych miesiącach nowego roku już po wejściu w życie rozporządzenia ministra.

Dezyderat został przyjęty większością jednego głosu. Za - głosowali przedstawiciele PSL i opozycji. Przeciw - posłowie PO.

W czwartek komisja ma kontynuować prace nad projektem obywatelskim.

Zgorzelski w rozmowie z PAP przyznał, że ma świadomość "oporu materii" Platformy w sprawie projektu obywatelskiego, dlatego liczy na poparcie członków komisji z opozycji. Zaznaczył, że w komisji siły są wyrównane, dlatego zdecydował się na wysłanie sms-ów do posłów opozycji z prośbą, by pojawili się na posiedzeniu komisji. "Taka mobilizacja jest konieczna" - powiedział.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin dzień przed posiedzeniem komisji zaprosił jej członków na kolację. Poseł PO Jacek Żalek, który uczestniczył w kolacji wydanej w środę przez Gowina, powiedział PAP, że podczas spotkania rozmawiano o kwestii sądów lokalnych, choć był to tylko jeden z tematów.

Rzeczniczka szefa resortu sprawiedliwości Patrycja Loose powiedziała PAP, że na kolację zaproszono członków komisji z PO i PSL. Dodała, że było to "rutynowe spotkanie", a odkąd Gowin został ministrem takich kolacji było już kilka.

Zgodnie z podpisanym na początku października przez Gowina rozporządzeniem od 1 stycznia 2013 r. 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe - cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych - sąsiednich sądów.

Pomysł tej reformy wywołał sprzeciw wśród samorządowców z miejscowości, w których znajdują się sądy przeznaczone do zniesienia. Krytycy reorganizacji oceniają ponadto, że określanie okręgów sądowych w rozporządzeniu jest niekonstytucyjne.

W końcu maja - w reakcji na zapowiedzi tych zmian - przygotowano obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych. Zawiera on wyszczególnienie istniejących obecnie sądów wraz z ich okręgami. Celem projektu jest blokada przygotowanej przez Gowina reorganizacji.

Przy wsparciu m.in. PSL pod obywatelskim projektem zebrano 150 tys. podpisów. Ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2013 r. - tym samym uniemożliwiłby przewidzianą reorganizację sądów w drodze rozporządzenia.

W połowie listopada Sejm odrzucił informację ministra sprawiedliwości ws. przygotowanej przez resort reorganizacji 79 sądów rejonowych. Odrzucenie informacji nie rodzi żadnych skutków prawnych. Za odrzuceniem informacji głosowało 234 posłów, 197 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. (PAP)

gł/ son/ jbr/