Ukrywającego się od trzech lat przed organami ścigania Damiana K. zatrzymano w Krakowie, gdzie wynajmował mieszkanie - dodała Anna Fic z biura prasowego warmińsko-mazurskiej policji.

Podczas przeszukania znaleziono dziesiątki kart bankowych i dokumenty świadczące, że oszustwa internetowe były jego stałym źródłem dochodu. Policja podejrzewa, że mógł oszukać setki osób robiących zakupy w sieci.

Według Janusza Karczewskiego z Komendy Policji w Ostródzie, która prowadzi dochodzenie w tej sprawie, jest za wcześnie, aby oszacować łączne straty osób poszkodowanych przez podejrzanego. Damiana K. poszukiwały listami gończymi trzy prokuratury, a 23 inne wydały za nim nakazy doprowadzenia.

Według ustaleń policji zatrzymany haker włamywał się na konta użytkowników portalu aukcyjnego i zmieniał w ich profilach numery rachunków bankowych, zastępując je swoim. Następnie wystawiał na sprzedaż przedmioty, których w rzeczywistości nie posiadał. Pieniądze z transakcji trafiały na jego konto, a kupujący nigdy nie otrzymali zamówionych przedmiotów.

Damian K. po przedstawieniu zarzutów został tymczasowo aresztowany na 14 dni. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.