"Jednym z naszych najważniejszych kolejnych posunięć będzie złożenie skargi na Izrael w MTK w związku z ostatnią wojną (latem ub. roku) oraz kolonizacją Strefy Gazy" - powiedział Sztajeh.
Czytaj: MTK bada sprawę zbrodni na terytoriach palestyńskich>>>

Palestyńczycy uruchomili związane z tą skargą procedury w połowie stycznia, ogłaszając, że zaskarżą izraelskich przywódców o "zbrodnie wojenne" - pisze AFP.

Prokurator MTK oznajmił wówczas, że wszczyna wstępne dochodzenie, by ustalić, czy istnieją "racjonalne podstawy" do otwarcia dochodzenia w sprawie domniemanych zbrodni popełnionych latem na terytoriach okupowanych przez Izrael.

Palestyńczycy utrzymują, że zebrali już stosowny materiał dowodowy; liczą też na to, że wyniki śledztwa, jakie w tej sprawie prowadzi ONZ okażą się dla nich pomyślne - wyjaśnia francuska agencja.

W grudniu 2014 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła złożony przez Jordanię w imieniu Palestyńczyków projekt rezolucji wzywającej między innymi do zakończenia do końca 2017 roku izraelskiej okupacji palestyńskich terytoriów. Palestyńczycy podjęli wtedy działania, by przystąpić do MTK, co otworzy drogę do zbadania palestyńskich oskarżeń pod adresem Izraela o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.

ID produktu: 40152583 Rok wydania: 2010
Autor: Michał Królikowski,Paweł Wiliński,Jacek Izydorczyk,Małgorzata Znojek
Tytuł: Prawo karne międzynarodowe. Wybór źródeł>>>

Izrael na początku stycznia zamroził transfer wpływów podatkowych i celnych dla Palestyńczyków w reakcji na przekazanie przez nich dokumentów w sprawie przyłączenia się do MTK. Według przedstawiciela władz Autonomii Palestyńskiej Nabila Szata wstrzymane środki wynoszą obecnie łącznie około 280 mln dolarów.

Środki te, pochodzące z wpływów podatkowych i celnych, zbierane są przez Izrael w imieniu Autonomii Palestyńskiej i mają być przeznaczane na wypłaty uposażeń dla pracowników wszystkich szczebli palestyńskiej administracji, poczynając od rządu. Wpływy te stanowią ok. 70 proc. palestyńskiego budżetu. Wstrzymanie ich wypłaty zmusiło władze palestyńskie do zaciągania pożyczek w bankach i wypłacania jedynie części pensji pracownikom państwowej administracji.(PAP)