Wniosek o włączenie kryterium płci - w znacznie większym stopniu niż dotychczas - do zbieranych danych statystycznych Kozłowska-Rajewicz złożyła w związku z posiedzeniem Komisji Programowej GUS - poinformowała w czwartek Katarzyna Wernicka-Badzyńska z biura pełnomocnika.
Pełnomocniczka spotkała się też z minister w Kancelarii Prezydenta Ireną Wóycicką oraz prezesem GUS Januszem Witkowskim w sprawie praktycznych możliwości szerszego uwzględnienia kryteriów płci w statystykach publicznych. W spotkaniu brali też udział przedstawiciele ZUS, KRUS oraz eksperci.
Uzgodniono, że statystyki publiczne począwszy od przyszłego roku będą zbierane i publikowane z uwzględnieniem kryterium płci. Ustalono też, że biuro pełnomocnika wraz z ekspertami stworzy listę danych statystycznych potrzebnych do monitorowania zjawisk dyskryminacji. Lista ta posłuży do analizy i modyfikacji "Programu badań statystyki publicznej na rok 2013".
Kozłowska-Rajewicz zaraz po objęciu stanowiska zapowiadała, że będzie chciała zaproponować takie rozwiązanie. W rozmowie z PAP mówiła, że "genderowa sprawozdawczość" jest bardzo ważna w walce z dyskryminacją, m.in. w dążeniu do wyrównywania zarobków kobiet i mężczyzn. "We wszystkich zestawieniach średnich wynagrodzeń czy emerytur powinny być informacje, jak się to przedstawia w zależności od płci" - podkreślała. (PAP)

 

akw/ abr/ ura/