Resort zdrowia podkreślił, że Fundacja WOŚP nie jest przedsiębiorcą produkującym lub prowadzącym obrót produktami refundowanymi, a w myśl ustawy refundacyjnej tylko takie podmioty nie mogą dokonywać darowizn. "Zgodnie z ustawą takie podmioty nie mogą stosować jakichkolwiek form zachęty w tym darowizn, odnoszących się do produktów refundowanych" - napisał resort w komunikacie.

 

MZ poinformowało, że pompy insulinowe obecnie nie są refundowane na podstawie decyzji refundacyjnych, a są świadczeniami gwarantowanymi ze środków publicznych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

 

Według poniedziałkowej „Rzeczpospolitej” pompy insulinowe od WOŚP nie mogą trafić do szpitali, ponieważ ustawa refundacyjna zakazuje szpitalom przyjmować darowizny.

 

Według gazety, niepewność wywołuje art. 49 ust. 3 ustawy refundacyjnej, który zabrania przekazywania jakichkolwiek zachęt, w tym darowizn i użyczeń, które odnoszą się do leków refundowanych. Kara za nieprzestrzeganie przepisu wynosi 100-krotność wartości przekazanej zachęty, gdy zawinił podmiot, który nie zajmuje się handlem lekami, czyli np. WOŚP. Natomiast pompy insulinowe służą do podawania leków objętych refundacją.

 

8 stycznia podczas XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano ponad 40,2 mln zł - informowała fundacja dzień po finale. Sztaby mają czas na rozliczenie się do końca lutego. W tym roku WOŚP zbierała pieniądze na urządzenia do ratowania życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę.(PAP)