Konferencja naukowa została zorganizowana w środę w Sejmie przez parlamentarzystów i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.
Piechota przypomniał, że obecnie niepełnosprawni mogą głosować za pośrednictwem pełnomocnika. W projekcie ustawy o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych, która od 2009 roku znajduje się w Sejmie, jest propozycja głosowania korespondencyjnego.
"Rozwiązanie to w innych krajach jest powszechne; w Polsce natomiast ciągle budzi wiele kontrowersji" - powiedział. Podkreślił, że podczas ostatniego głosownia do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii korespondencyjnie głosowało 20 proc. uprawnionych; w wyborach do Bundestagu - 9,5 mln osób, a w wyborach kantonalnych w Genewie - aż 95 proc.
Projekt zawiera też propozycję wprowadzenia obywatelskiego monitoringu lokali wyborczych, tak by - w przypadku stwierdzenia niedostosowania lokalu wyborczego - można go było przenieść do innego budynku. Dla niewidomych i słabowidzących mają być przygotowywane nakładki do głosowania. Działoby się tak wówczas - jak powiedział Piechota - gdy wyborca wcześniej uprzedzi, że zamierza głosować przy takiej pomocy.
Piechota powiedział również, że planowane jest wprowadzenie zmian do ustawy o służbie cywilnej i pracownikach samorządowych, by zwiększyć zatrudnienie niepełnosprawnych w tych obszarach. Obecnie urzędy administracji, podobnie jak i przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 25 pracowników, mają obowiązek zatrudnienia wśród nich co najmniej 6 proc. osób niepełnosprawnych.
W ocenie Piechoty konieczne jest wprowadzenie rozwiązań prawnych na poziomie europejskim, dotyczących m.in. jednolitego standardu wyborczego we wszystkich krajach UE, tak by wszyscy niepełnosprawni mogli głosować w wyborach samorządowych i w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Postulował także wprowadzenie jednolitego statusu osoby niepełnosprawnej w Europie, tak by - jak mówił - osoby niepełnosprawne nie miały dylematu czy np. zniżki przy przejazdach środkami komunikacji bądź do muzeów przysługują im, czy nie. Kolejną istotną sprawą jest - w jego ocenie - wprowadzenie jednolitej sygnalizacji świetlnej dla pieszych.
Poseł przypomniał, że w ostatnich latach uregulowano szereg spraw dotyczących niepełnosprawnych. Wprowadzono renty dla medalistów igrzysk paraolimpijskich oraz uproszczono przekazywanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji osób niepełnosprawnych. Przewodniczący parlamentarnego Zespołu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Marek Plura podkreślił, że udało się wprowadzić dofinansowanie do szkolenia psa-przewodnika. Obecnie w parlamencie znajduje się także ustawa o języku migowym. Wśród zadań wskazywał natomiast na potrzebę większej pomocy niepełnosprawnym w zakresie dostarczania sprzętu ortopedycznego.
Pełnomocnik ds. niepełnosprawnych Jarosław Duda powiedział, że intencją rządu jest przeszkolenie - na wzór brytyjski - osób, które pomagałyby później osobom niepełnosprawnym w znalezieniu pracy, zmotywowaniu ich do jej podjęcia, a potem towarzyszyły im w tej pracy przez pół roku. Jak przypomniał, w ciągu ostatniego 2,5 roku liczba zatrudnionych osób niepełnosprawnych wzrosła o 68 tys. W roku ubiegłym w administrowanym przez PFRON systemie wypłaty dofinansowań zarejestrowanych było 263 tys. osób niepełnosprawnych.(PAP)