W oświadczeniu wydanym w czwartek "w związku z wypowiedziami i publikacjami na temat nieprawidłowości podczas prowadzenia procesu koncesyjnego" Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaznaczyła, że "od kilkunastu miesięcy narasta liczba publikacji i wypowiedzi, zamieszczanych szczególnie na łamach +Naszego Dziennika+, w Radiu Maryja i Telewizji Trwam oraz wypowiedzi części duchowieństwa i środowisk politycznych, mających na celu dyskredytowanie KRRiT jako instytucji odpowiedzialnej za regulowanie, koncesjonowanie i kontrolę działalności nadawców".

KRRiT podkreśla, że kolejna "fala takich publikacji i wypowiedzi" nastąpiła po opublikowaniu 27 grudnia ub.r. konkursu na ostatnie cztery miejsca na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-1).

"W niedawnych, publicznych wypowiedziach ks. Tadeusz Rydzyk poinformował, że nowe postępowanie konkursowe KRRiT na kolejne koncesje na multipleksie pierwszym jest +ustawione+. Tym samym zarzucił KRRiT działania naruszające obowiązujący porządek prawny" - brzmi oświadczenie KRRiT.

"Ocena, czy nastąpiło w ten sposób publiczne znieważenie bądź poniżenie KRRiT (...) należy do obowiązków tych instytucji, które stoją w Polsce na straży praworządności. KRRiT liczy, że te instytucje zapewnią ochronę przebiegu rozpoczętego konkursu koncesyjnego tak, aby KRRiT mogła działać zgodnie z prawem, bez ideologicznej i politycznej presji godzącej w niezależność regulatora, a także bez pozbawionych podstaw oskarżeń i pomówień" - podkreśliła Krajowa Rada.

Konkurs na ostatnie cztery miejsca na MUX-1 KRRiT ogłosiła pod koniec grudnia ub.r. Rada zdecydowała, że będą to programy: społeczno-religijny, filmowy, edukacyjno-poznawczy oraz dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Na oferty nadawców KRRiT czeka do 25 lutego. Fundacja o. Rydzyka Lux Veritatis zapowiedziała, że weźmie udział w tym konkursie i będzie ubiegać się o miejsce dla Telewizji Trwam.