To kolejny akt oskarżenia, w którym jednym z główny oskarżonych jest „Fryzjer”. W kwietniu 2009 r. wrocławski sąd okręgowy m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która ustawiała wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, skazał na 4 lata więzienia byłego prezesa tego klubu Jacka Milewskiego, a „Fryzjera” na 3,5 roku więzienia. W maju 2010 r. Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok dla "Fryzjera", a Milewskiemu obniżono karę do 3 lat więzienia.

Przed wrocławskim sądem toczy się również proces, w którym „Fryzjer” odpowiada za założenie i kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek. Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. Oskarżenie dotyczy przypadków korupcji w klubach piłkarskich, m.in. Widzewie Łódź, Zagłębiu Lubin, Górniku Polkowice, Zawiszy Bydgoszcz, Kujawiaku Włocławek, Świcie Nowy Dwór, Pogoni Szczecin i Podbeskidziu Bielsko-Biała. „Fryzjerowi” postawiono w tym akcie oskarżenia 110 zarzutów.

Jak powiedziała w środę PAP rzeczniczka Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu Anna Zimoląg, tym razem „Fryzjer” został oskarżony o 19 przestępstw. To m.in. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która korumpowała obserwatorów i sędziów piłkarskich, co miało mieć wpływ na wyniki meczów piłkarskich.

„Zachowania te polegać miały na podejmowaniu w czasie meczów decyzji korzystnych dla Pogoni Szczecin, Ruchu Chorzów, Zagłębia Lubin, Podbeskidzia Bielsko Biała, GKS Bełchatów, Kotwicy Kołobrzeg, co zmierzało do zapewnienia tym klubom korzystnych wyników sportowych w sezonie 2003-2004, w rozgrywkach o mistrzostwo II i III ligi piłkarskiej. Kwoty korzyści majątkowych objętych zarzutami oscylowały w granicach od tysiąca do 30 tys. zł” - podała Zimoląg.


Kodeks karny. Kodeks postępowania karnego. Kodeks karny wykonawczy. Kodeks wykroczeń. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Kodeks karny skarbowy. Ustawa o opłatach w sprawach karnych. Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich [PRZEDSPRZEDAŻ]>>>

Oprócz „Fryzjera” na ławie oskarżony w tej sprawie zasiądzie jeszcze 20 osób. To m.in. byli obserwatorzy PZPN, sędziowie, działacze klubów oraz pośrednicy transakcji korupcyjnych.

Prokurator dodała, że w czerwcu do sądów trafiło łącznie 5 aktów oskarżenia dotyczących korupcji w piłce nożnej. „Były to ostatnie akty oskarżenia w tej sprawie” - powiedziała Zimoląg.

Efektem prowadzonego przez 10 lat śledztwa dotyczącego korupcji w polskiej piłce nożnej jest kilkadziesiąt aktów oskarżenia, które trafiły do sądów w różnych częściach kraju. Oskarżono łącznie działaczy z 84 klubów piłkarskich.

Zdaniem śledczych najbardziej liczącym się pośrednikiem w transakcjach korupcyjnych był „Fryzjer” i jego bliski współpracownik Marian D. oraz sędzia Grzegorz G. „Osoby te blisko ze sobą współpracowały i +świadczyły swoje usługi+ działaczom wielu klubów piłkarskich” - dodała prokurator. (PAP)