Polska - zdaniem GIODO - powinna aktywnie uczestniczyć w pracach legislacyjnych w ramach UE, by nie przegapić szansy wpłynięcia na kształt regulacji. Na ten temat GIODO rozmawiał w piątek w Brukseli z polskimi europosłami. Zwracał im też uwagę na zagadnienia ochrony danych osobowych pojawiające się w regulacjach dotyczących innych dziedzin. Przykładem takiej kwestii są inteligentne mierniki energetyczne, które m.in. same wysyłają do operatorów dane o zużyciu prądu i dzięki temu umożliwiają zbieranie bardzo dokładnych danych o konsumentach. GIODO podkreślał też, że prawo o ochronie prywatności - ze względu na rozwój techniczny - należy zmieniać co kilkanaście lat.
Dzień otwarty, jaki w poniedziałek odbył się w biurze GIODO w Warszawie, był elementem obchodów V Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych. Główne uroczystości odbyły się w piątek w Brukseli. Europejski dzień został ustanowiony na pamiątkę sporządzenia konwencji Rady Europy w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. Od jej podpisania minęło w piątek 30 lat, konwencja jest najstarszym międzynarodowym aktem prawnym, który reguluje zagadnienia związane z ochroną danych osobowych.
"Już 30 lat temu uznano, że kwestia automatycznego przetwarzania danych jest na tyle ważna, że trzeba ją wyłowić z całego zakresu ochrony prywatności" - podkreślił w poniedziałek Wiewiórowski.
W czasie dnia otwartego eksperci z biura GIODO udzielali bezpłatnych porad i konsultacji prawnych w dziedzinie ochrony danych osobowych. Zorganizowano też wykłady i konkursy dla dzieci, w tym na logo dnia ochrony danych osobowych.
Tematem przewodnim dnia otwartego GIODO była retencja danych osobowych. To zagadnienie obejmuje przechowywanie danych telekomunikacyjnych i internetowych m.in. na potrzeby zwalczania przestępczości. W dyskusji ekspertów poświęconej temu zagadnieniu uczestniczyła m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz oraz sekretarz Kolegium ds. Służb Specjalnych Jacek Cichocki.

Rafał Lesiecki (PAP)