Ayrault poinformował też w komunikacie, że do 24 kwietnia jego gabinet przedstawi projekt ustawy mającej na celu "umoralnienie życia politycznego". Ustawa powinna zostać przyjęta przez parlament "do lata" - głosi komunikat premiera.

Blisko tydzień po przyznaniu przez byłego francuskiego ministra ds. budżetu Jerome'a Cahuzaca, że miał on 600 tys. euro na tajnym koncie za granicą, prawicowa opozycja we Francji wciąż nalega na przeprowadzenie głębokich zmian w gabinecie Ayrault. "Dni rządu są policzone" - zapowiedział w miniony weekend były minister pracy w gabinecie premiera Francois Fillona i prominentny członek opozycyjnej centroprawicowej partii UMP Xavier Bertrand.

Afera Cahuzaca pogarsza i tak już słabe notowania prezydenta Francji Francois Hollande'a i jego otoczenia. Według najnowszego sondażu, przeprowadzonego dla dziennika "Le Figaro" i kanału telewizyjnego LCI, 77 proc. Francuzów uważa, że wybrani przez nich politycy są "raczej skorumpowani", a 36 proc. respondentów wyraża "zniesmaczenie" polityką. Hollande, który urząd pełni od blisko roku, jest jednym z najmniej popularnych prezydentów w historii Francji.

Jak przypomina Reuters, na niskie notowania prezydenta największy wpływ ma rosnące we Francji bezrobocie, ale sposób, w jaki socjalistyczny rząd i Pałac Elizejski podeszły do skandalu wywołanego przez Cahuzaca, krytykowany jest nawet przez francuską lewicę.

Powszechna irytacja wywołana tą aferą może utrudnić Hollande'owi przeprowadzenie reform rynku pracy - komentuje Reuters. Wprawdzie nawet bez poparcia radykalnej lewicy i Zielonych socjaliści mają w parlamencie niewielką większość, która powinna pozwolić im na przyjęcie ustaw uelastyczniających rynek pracy i pozwalających przeprowadzić reformę emerytalną w 2014 roku, ale głośne protesty mogą utrudnić forsowanie tych programów.

Cahuzac podał się do dymisji przed około trzema tygodniami, ale dopiero we wtorek przyznał się do posiadania 600 tys. euro na tajnym koncie za granicą. Toczy się przeciwko niemu śledztwo w związku z podejrzeniem prania pieniędzy i uchylania się od płacenia podatków. We Francji minister ds. budżetu odpowiada m.in. właśnie za ściganie osób uchylających się od płacenia podatków.

Na początku grudnia ubiegłego roku portal informacyjny Mediapart podał, że minister ds. budżetu zataił przed fiskusem swoje konto w banku UBS, które kazał zamknąć w 2010 roku, a więc zanim został członkiem rządu. Według Mediapart po zlikwidowaniu tego konta Cahuzac miał przenieść swoje ukrywane przed urzędem podatkowym dochody ze Szwajcarii do Singapuru.