Czytaj: Prezydent podpisał nowelizację ustawy medialnej>>

EBU poinformowała na swej stronie internetowej, że jej przewodniczący i dyrektor generalna „ostro zareagowali na podpisanie przez polskiego prezydenta 7 stycznia nowej ustawy medialnej”. EFJ napisała w sprawie tej ustawy do unijnego komisarza ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenthera Oettingera.

„Jestem zaniepokojona decyzją prezydenta – oświadczyła dyrektor generalna EBU Ingrid Deltenre. - Niestety, nie było to nieoczekiwane. Społeczność międzynarodowa od początku zdecydowanie sprzeciwiała się wprowadzeniu projektu tej ustawy, kiedy został on pospiesznie przeprowadzony przez parlament przed końcem roku. Fakt, że rząd odmówił wszelkiej dyskusji bądź przyjęcia jakiejkolwiek porady prawnej od Komisji Europejskiej, Rady Europy czy innych eksperckich organizacji medialnych, zdaje się odzwierciedlać jego generalne podejście do instytucji europejskich i fundamentalnych zasad demokratycznych”.

Czytaj: Od piątku możliwe zmiany w mediach publicznych>>

„To, co jest dla nas zaskoczeniem, to ukryty cel tej reformy, co przekłada się na niepokojącą interpretację kompetencji mediów publicznych - dodała. - Ambicją nowych władz jest przekształcenie polskiego radia i TV w instrumenty medialne dla rządu, a nie dla obywateli”.

„Gdyby reforma mediów miała zostać wprowadzona w tej formie, będzie skazana na porażkę. To tylko kwestia czasu. Żaden rząd nie jest w stanie powstrzymać cyfrowej transformacji systemu mediów i globalizacji jego organizacji medialnych. Obywatele zawsze dojdą do prawdy dzięki nowym źródłom informacji. Do polskich obywateli należy decyzja, czy zgadzają się ze środkami podejmowanymi przez rząd. Mamy nadzieję, że pełna reforma mediów planowana na później w tym roku istotnie poprawi nową ustawę medialną, i EBU jak zawsze jest gotowa służyć wszelką ekspertyzą i poradą prawną” – oświadczyła Deltenre.

  Prawo mediów>>>

Według przewodniczącego EBU Jean-Paula Philippota „ta decyzja jest wysoce szkodliwa dla wartości mediów publicznych, które odgrywają istotną rolę w wyrażaniu społecznego pluralizmu”.

„Dlatego też nie pójdziemy na kompromis, jeśli chodzi o niezależność redakcyjną, wymagającą strukturalnych gwarancji, które już dziś w Polsce nie istnieją. Jest nie do przyjęcia, by mechanizmy wprowadzone przez ostatnie 20 lat, żeby zapewnić niezależność mediów publicznych i odesłać media państwowe do podręczników historii, były podważane w taki sposób” – oświadczył Philippot.

EFJ podkreśliła, że jej list do komisarza Oettingera wysłano przed przewidzianym na 13 stycznia posiedzeniem kolegium komisarzy, na którym Komisja Europejska ma omawiać kwestie Trybunału Konstytucyjnego i ustawy medialnej w Polsce.

W liście napisano m.in.: „Środki podjęte przez polski rząd są sprzeczne z pluralizmem mediów i niezależnością mediów publicznych oraz z demokracją w Polsce. Są też w wyraźnej sprzeczności z fundamentalnymi wartościami UE”.

Przypomniano wcześniejsze stanowiska EFJ, wyrażane wspólnie z innymi organizacjami medialnymi, krytyczne wobec projektu ustawy medialnej w Polsce, a także stanowisko zajęte w tej sprawie przez komisarza Oettingera. Podziękowano mu też za wzięcie tych kwestii pod uwagę podczas dyskusji na temat „rządów prawa w Polsce” i za zapowiadaną „obronę wolności i pluralizmu mediów jako kluczowych wartości europejskich w debacie rozpoczynającej się 13 stycznia”.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o rtv mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasają w dniu wejście w życie nowych przepisów, czyli w piątek.

Nowe zarządy i rady (rady będą liczyć trzech członków) będą powoływane przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Dodatkowo minister skarbu został zobowiązany do dostosowania statutów TVP, PR i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdzenia nieważności tych przepisów statutów, które są sprzeczne z nowelizacją. (PAP)