Chodzi o opłaty likwidacyjne od tzw. polisolokat zawieranych na okres od 15 do 30 lat. Za wcześniejsze zerwanie umowy ubezpieczyciel pobierał: w dwóch pierwszych latach okresu ubezpieczenia 100 proc. albo 98 proc. zgromadzonych środków, natomiast począwszy od trzeciego roku potrącana kwota sukcesywnie malała, wraz z upływem kolejnych lat.

Ponieważ każdy z członków grupy rozwiązał swoją umowę przed upływem okresu ubezpieczenia, to każdy z nich stracił całość lub znaczną część środków zgromadzonych przez niego na rachunku polisy.

W złożonym pozwie reprezentant grupy - Miejski Rzecznik Konsumentów w Szczecinie - zarzuciła ubezpieczycielowi, że tak wysokie opłaty pobierał bez związku z kosztami poniesionymi przez pozwanego w wyniku rozwiązania umowy ubezpieczenia. "Prowadzi to do nadmiernego obciążenia konsumenta i rażącego naruszenia jego prawnie chronionych interesów" - powiedziała PAP Longina Kaczmarek.

W listopadzie ub.r. do tego samego Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął podobny pozew o tzw. opłaty likwidacyjne - tym razem przeciwko AEGON TU na Życie. Na dzień złożenia pozwu grupa liczyła 168 osób; reprezentuje ją Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie.

W czwartek w godzinach 10-12 w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbędzie się debata na temat pozwów zbiorowych. Debata ma charakter zamknięty, ale jej przebieg będzie można śledzić on-line na stronie www.pap.pl.

Relacja z debaty zostanie nadana także w Codziennym Serwisie Informacyjnym PAP. (PAP)