21 marca śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Nowej Soli (Lubuskie), a jego realizację powierzono oddziałowi Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu – powiedział zastępca prokuratora rejonowego w Nowej Soli Piotr Haładuda.
"Śledztwo dotyczy udzielania korzyści majątkowych lub osobistych, albo ich obietnic osobom pełniącym funkcje publiczne w związku z aktualizacją urządzeń informatycznych" - powiedział Haładuda.
Jak wyjaśnił prokurator, niektóre firmy starały się wpływać na wyniki przetargów na dostawy oprogramowania. Podejrzenia dotyczą ich kontaktów z niektórymi pracownikami sądów.
Agenci CBA zabezpieczyli komputery i dokumenty w sądach rejonowych w: Nowej Soli, Świebodzinie, Krośnie Odrzańskim, Żarach, Żaganiu, Wschowie i Zielonej Górze - to wszystkie sądy rejonowe w okręgu zielonogórskim. Agenci CBA prowadzili czynności także w dwóch firmach zajmujących się produkcją i dostarczaniem oprogramowania; znajdują się one w Rudzie Śląskiej i Piekarach Śląskich.
„Na razie nie ma w tej sprawie zatrzymanych i podejrzanych. Trwają czynności procesowe, śledztwo opiera się na dowodach z dokumentów i zeznaniach świadków, m.in. informatyków zatrudnionych w sądach” - powiedział PAP Haładuda.
Jak dodał, w czwartek nie są przewidywane zatrzymania. Po zabezpieczeniu dokumenty i komputery zostaną poddane analizie.
Śledztwo zostało wszczęte w wyniku pracy operacyjnej Centralnego Biura Antykorupcyjnego. (PAP)