"Będziemy robić wszystko, aby rozpatrzyć weto prezydenta na drugim posiedzeniu w lipcu, ostatnim przed wakacjami parlamentarnymi" - powiedziała PAP Kopacz. Jak mówiła, taką propozycję przedstawi na posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów. "I jeśli będzie taka wola, będzie to zgodne z obowiązującym kalendarzem, będziemy to głosować jeszcze przed wakacjami" - zaznaczyła marszałek Sejmu. Posiedzenie to jest planowane w dniach 23-26 lipca.

Kopacz poinformowała też, że do Sejmu trafił już zaproponowany przez prezydenta projekt zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych, który ma pozwolić ministrowi sprawiedliwości na przywrócenie liczącej się części sądów rejonowych na podstawie obiektywnych kryteriów. Bronisław Komorowski ocenił w środę, że przygotowany przez niego projekt daje możliwość uniknięcia "totalnej wpadki", jaką byłaby próba wprowadzenia ustawy obywatelskiej.

"Projekt musi odbyć swoje trzy czytania i tego nie jesteśmy w stanie zrobić przed wakacjami" - oceniła marszałek Sejmu.

Kopacz odniosła się też do krytycznych uwag Komorowskiego do obywatelskiej ustawy. Jak zwróciła uwagę, służby prawne Kancelarii Sejmu - Biuro Legislacyjne i Biuro Analiz Sejmowych - były "bardzo sceptyczne co do ostatecznego kształtu ustawy obywatelskiej". "Uwagi były zgłaszane podczas prac komisji, ale jak wiadomo decyduje większość na sali" - zaznaczyła. Jak dodała, "obowiązkiem każdego posła jest zapoznanie się z opiniami sejmowych prawników i rozważenie przedstawionych uwag".

"Prezydent miał rację mówiąc o tym, że zlekceważono uwagi Biura Legislacyjnego, stąd projekt, który został +przeprocedowany+ w Sejmie i w Senacie był niedoskonały" - oceniła Kopacz.

Odrzucenia prezydenckiego weta chcą: PiS, SLD, SP, PSL i RP. Głosy opozycji i ludowców jednak nie wystarczą, by weto odrzucić.

Agnieszka Szymańska (PAP)