We wtorek prof. Fuszara została nową pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania. Zastąpi na tym stanowisku Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, która zdobyła mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Wiecej: Małgorzata Fuszara pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania>>>

Według Bodnara mianowanie Fuszary jest "dość zaskakująca decyzją". "Większość komentatorów oceniała, że nowym pełnomocnikiem zostanie polityk" - zaznaczył.

"Najważniejszym wyzwaniem przed nową pełnomocnik jest doprowadzenie do ostatecznej ratyfikacji konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, kolejną sprawą będzie poprawienie tzw. ustawy antydyskryminacyjnej w takim kierunku, aby to było w pełni użyteczne prawo. Ponadto cały czas nieprzyjęte pozostają przepisy dotyczące zwalczania tzw. mowy nienawiści" - powiedział.

W ocenie Bodnara informacja o mianowaniu prof. Fuszary powinna być dobrą informacją dla większości osób zaangażowanych w działalność organizacji pozarządowych. "Jest to osoba zdecydowanie oddana kwestii równości płci, była główną twarzą przyjętej ustawy o tzw. kwotach na listach wyborczych, powszechnie jest znana jako jedna z założycielek Kongresu Kobiet" - powiedział Bodnar.

Wiceprezes zarządu HFPC przypomniał, że prof. Fuszara przewodniczy pracom powołanej przy rektorze Uniwersytetu Warszawskiego komisji ds. przeciwdziałania dyskryminacji. "Pod każdym względem jest to osoba kompetentna, a teraz potrzebny jest silny głos, bo w ostatnich latach zatraciliśmy nieco w polskiej debacie znaczenie pojęć antydyskryminacyjnych i równościowych" - ocenił.

"Oczywiście pozostaje pytanie, czy ta nominacja nie jest strategią wyborczą polegającą na tym, że na rok przed wyborami robimy uśmiech do elektoratu lewicowego, zaś inną sprawą może być realna wola do zmian prawnych" - dodał.

Fuszara jest dyrektorką Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Kieruje także Ośrodkiem Badań Społeczno-Prawnych nad Sytuacją Kobiet oraz Gender Studies - Podyplomowymi Studiami nad Społeczną i Kulturową Tożsamością Płci, które w 1996 r. współtworzyła wraz prof. Bożeną Chołuj. Gender Studies w ramach ISNS UW były wtedy pierwszym tego typu studium w Europie Środkowo-Wschodniej. (PAP)