Białostocki sąd rejonowy to największy i najnowocześniejszy sąd w regionie. Rocznie trafia tu ponad 130 tys. nowych spraw. Jest on także w grupie polskich sądów, w których testowane i wprowadzane są innowacyjne rozwiązania, których celem jest usprawnienie całego wymiaru sprawiedliwości.

 

Kilka dni temu uruchomił portal informacyjny, który daje stronom postępowania elektroniczny dostęp do swoich spraw; pierwszych kilkadziesiąt osób już się w tym systemie zarejestrowało.

 

Kolejnym rozwiązaniem będzie portal orzeczeń. Na razie dokładnie nie wiadomo, ile wyroków tego sądu w ciągu roku będzie tam trafiało. Będą ogólnodostępne, bo wcześniej poddane tzw. anonimizacji danych, czyli usunięciu z nich danych osobowych.

 

Mają to być przede wszystkim sprawy najciekawsze i najczęściej występujące, czy pokazujące pewne zmiany w orzecznictwie. Mają to być nie tylko orzeczenia prawomocne.

 

Możliwe będzie też powiązanie ze sobą orzeczeń, zarówno kolejnych instancji w tej samej sprawie, jak również wyroków o podobnej problematyce lub przeglądanie ich według określonych kryteriów.

 

Uruchomienie portalu orzeczeń ma służyć edukacji prawnej społeczeństwa. Prezes Kałużny uważa również, że poddanie się takiej formie kontroli społecznej wpłynie też na samych sędziów np. w ten sposób, że swoje wyroki będą starali się uzasadniać w jak najbardziej przystępny sposób.

 

Białostocki sąd rejonowy wdraża też kilka innych projektów informatycznych. Jednym z nich jest projekt dotyczący elektronicznego potwierdzenia odbioru. Doręczyciele firmy dostarczającej wezwania sądowe będą wyposażeni w tablety, dzięki czemu informacja o doręczeniu pisma od razu trafi do elektronicznego systemu sądu, co ma znacznie przyspieszyć planowanie rozpraw i skrócić przerwy między nimi. (PAP)