"Otrzymaliśmy właśnie z ambasady RP w Bogocie potwierdzenie, że prokuratura na Dominikanie prowadzi śledztwo wobec dwóch polskich obywateli w związku z podejrzeniem seksualnego wykorzystywania przez nich osób nieletnich. Ta informacja stanowi podstawę do wszczęcia polskiego śledztwa w tej sprawie. W związku z tym, odpowiednie materiały zostaną wysłane do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie" - poinformował Martyniuk, potwierdzając informację portalu tvn24.pl.

Jak informowano 24 września, Prokuratura Generalna drogą dyplomatyczną zadała pytanie naszej placówce w stolicy Kolumbii, bo na Dominikanie nie ma polskiej ambasady. "Polski kodeks postępowania karnego nakazuje wszcząć śledztwo własne, jeśli obywatel RP popełni przestępstwo, a z tego, co pisze prasa, jeden z duchownych miał się dopuszczać zabronionych czynów wobec nieletnich na terytorium Polski" - podkreślał wtedy Martyniuk.

Od kilku tygodni prasa pisze o sprawie byłego już nuncjusza apostolskiego w Dominikanie, polskiego arcybiskupa Józefa Wesołowskiego (odwołanego przez papieża Franciszka wobec podejrzeń o pedofilię), a ostatnio także na temat innego polskiego księdza - Wojciecha Gila, który miał się dopuszczać czynów pedofilskich wobec dzieci, zabieranych przezeń m.in. na wakacje do Polski. I ten duchowny miał zostać zawieszony przez zwierzchników, ale nie wiadomo, gdzie przebywa.