W Polsce będzie można napisać list w ponad 200 miejscach; maraton rozpocznie się 8 grudnia o godz. 12 i będzie trwał przez 24 godziny z krótką nocną przerwą. W akcji bierze udział ok. 60 państw na świecie - poinformowała w komunikacie AI.

W ubiegłym roku w całej Polsce napisano 161 090 listów, które pomogły wielu osobom; dzięki zaangażowaniu aktywistów i aktywistek z całego świata powstało ponad milion apeli - zaznaczyła organizacja.

W tym roku w trakcie maratonu będzie można napisać list w sprawie Alesia Bialackiego, obrońcy praw człowieka z Białorusi, w sprawie dziewczyn z zespołu Pussy Riot z Rosji. Uczestnicy będą mogli wyrazić swój sprzeciw wobec kary śmierci na Tajwanie, wobec przymusowych wysiedleń w Rumunii, a także wesprzeć młodych aktywistów i aktywistki ruchu Girifna, który nawołuje do pokojowego oporu wobec sudańskiego rządu.

Sylwetki osób, w obronie których będą pisane listy i miejsca, gdzie będzie się odbywać akcja znajdują się na stronie www.amnesty.org.pl.

Podczas otwarcia maratonu w Warszawie, 8 grudnia o godz. 12 w Teatrze Studio, obecni będą mieszkańcy Kluż-Napoki w Rumunii, gdzie doszło do przymusowego wysiedlenia 76 rodzin z centrum miasta w pobliże wysypiska odpadów chemicznych.

"Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane" – podkreśliła Natalia Węgrzyn z AI.

Emin Milli – działacz opozycyjny, bloger z Azerbejdżanu uwięziony za rzekome chuligaństwo, bohater Maratonu Pisania Listów w 2009 r., który odzyskał wolność – przekazał Amnesty International wiadomość: "Podczas mojego pobytu w więzieniu ja i moja rodzina otrzymywaliśmy listy z całego świata, także z Polski. Ludzie pisali, że myślą o mnie i mnie wspierają. Byliśmy głęboko poruszeni i czuliśmy ogromną radość z powodu solidarności osób z całego świata. To było moralne wsparcie dla wyzwolenia ludzkiej duszy" - podkreślił.

W Warszawie powstaje mural związany z akcją, gdzie widnieją postacie "bohaterów maratonu" – Alesia Bialackiego, dziewczyn z Pussy Riot i więźnia Guantanamo, Husaina Almerfediego.

Wspólne pisanie listów odbywa się zawsze w weekend najbliższy 10 grudnia, w rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

AI oprócz Maratonu Pisania Listów przez cały rok organizuje też Pilne Akcje, czyli wysyła apele w sprawach osób zagrożonych egzekucją, torturami, więźniów sumienia, aresztantów pozbawionych kontaktu z adwokatem i rodziną oraz niezbędnej opieki medycznej, uchodźców czy osób zagrożonych przymusowymi wysiedleniami. Jak zaznacza organizacja, dzięki pilnym akcjom udało się przez ostatnie 30 lat pomóc ponad 16 tys. osób.

Specjalnie na Maraton Amnesty International przygotowało "Kalendarze Empatii", które są wręczane znanym osobom, politykom, artystom, dziennikarzom. Każdy będzie mógł zlicytować taki kalendarz na aukcji charytatywnej na Allegro.