Prawo.pl

Ważna decyzja reprywatyzacyjna na podstawie przesłanki lokatorskiej

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości
Okoliczności określone w art. 30 ust. 1 pkt 6 ustawy z 9 marca 2017 r. o szczególnych zasadach usuwania skutków prawych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa, mogą stanowić przesłankę do uchylenia decyzji reprywatyzacyjnej również w sytuacji, gdy miały miejsce przed wejściem w życie tej ustawy. Taką uchwałę, 11 stycznia 2024 r. podjął skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego - pisze Zofia Gajewska, adwokat.
Zofia Gajewska
30.01.2024
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości
Dla Prokuratury Europejskiej będzie pracowało w Polsce 24 prokuratorów zrzeszonych w trzech albo nawet czterech biurach. Prokuratorzy zostaną włączeni w system krajowy i będą posiadać identyczne uprawnienia jak prokuratorzy krajowi. Ponadto ich zadaniem będzie współpraca z policją i służbami fiskalnymi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.01.2024
Prawnicy Prokuratura
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wyznaczył na stanowiska Rzeczników Dyscyplinarnych Ministra Sprawiedliwości sędziów Grzegorza Kasickiego oraz Włodzimierza Brazewicza. Jako tzw. rzecznicy ad hoc będą prowadzić sprawy dyscyplinarne wyznaczone im przez ministra, a w myśl obowiązujących przepisów w momencie gdy je przejmą, nie będą ich już prowadzić dotychczasowi rzecznicy.
Patrycja Rojek-Socha
29.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Minister sprawiedliwości powinien natychmiast odwołać rzeczników dyscyplinarnych Piotra Schaba, Przemysława Radzika i Michała Lasotę – uważają sędziwie reprezentujący sześć stowarzyszeń. - Czyny, których się dopuścili powinny być również wyjaśnione przez niezależną prokuraturę. Dla usprawnienia działania sądów należy dokonać pilnego przeglądu wskaźników obciążenia wpływem spraw osób funkcyjnych i dostosować go do sytuacji w sądach – dodają.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.01.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Podczas poniedziałkowego posiedzenia niejawnego warszawski sąd rejonowy zatwierdził wpisanie otwarcia likwidacji Polskiej Agencji Prasowej. To kolejne rozstrzygnięcie w sprawie wpisywania likwidacji spółek mediów publicznych. Wcześniejsze postanowienia - dotyczące TVP i Polskiego Radia - zostały oddalone, m.in. z powołaniem na najnowszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci uważają, że nie ma powodów, by traktować sytuację spółek odmiennie.
Inga Stawicka
29.01.2024
Spółki
Prokurator generalny Adam Bodnar - jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości - w ścisłej współpracy z p.o. prokuratorem krajowym Jackiem Bilewiczem, podjął decyzję o odwołaniu z delegacji 10 prokuratorów okręgowych i regionalnych. Wskazano, że jest to realizacja konsekwentnego programu zmian w Prokuraturze, mających na celu przywrócenia tej służby obywatelom.
Patrycja Rojek-Socha
29.01.2024
Prokuratura
Czy dopuszczalna jest droga sądowa w sprawie o zapłatę dotacji od Skarbu Państwa – rozważa skład trzech sędziów Izby Cywilnej. I przekazuje pytanie 7 sędziom. Sąd Najwyższy dopuścił przeoczenie ustawodawcy, a nawet popełnienie błędu legislacyjnego, gdyż w związku z dodaniem ustępu wskazującego na możliwość otrzymania dotacji celowej przez powiat, nie dostosowano do tej zmiany treści pozostałych ustępów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.01.2024
Środowisko sędziowskie jest dość zgodne, jeśli chodzi o projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Gromy sypią się ze wszystkich stron, nie tylko od neosędziów, którzy zostają wykluczeni z możliwości ubiegania się o miejsce w Radzie, ale też od "starych" sędziów. Punktem zapalnym jest m.in. to, że np. sędzia sądu rejonowego nie będzie mógł oddać głosu na sędziów wyższej instancji, podnoszona jest też kwestia wygaszenia mandatów obecnych członków.
Patrycja Rojek-Socha
29.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Banki składają masowo pozwy przeciwko frankowiczom o waloryzację kapitału. Nie przejmują się specjalnie orzeczeniami TSUE. Związek Banków Polskich uważa, że mają do tego pełne prawo. W opinii większości prawników to jednak celowa taktyka. Wojna na nerwy. Banki wiedzą, że przegrają w sądzie. Liczą jednak, że dzięki pozwom kredytobiorcy się ugną i podpiszą ugody. Nie wszyscy jednak prawnicy są tego zdania. Pojawiają się głosy, że banki postępują właściwie, a wyroki TSUE wiążą jedynie w sprawie, której dotyczyło ich rozstrzygnięcie. 
Renata Krupa-Dąbrowska
29.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
W każdej Izbie Sądu Najwyższego inaczej interpretuje się orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nierównego wynagrodzenia obrońców i pełnomocników z urzędu udzielających pomocy prawnej. Wynagrodzenia nie otrzymuje z kolei pełnomocnik, którego skarga kasacyjna była niedopuszczalna i została odrzucona przez sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.01.2024
Prawnicy
Działania sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa nie uderzą w systemy, którymi posługują się polskie służby – zapewniła Magdalena Sroka (PSL-TD), szefowa tej komisji. Posłowie będą badać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w okresie od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Monika Sewastianowicz
28.01.2024
Zwyciężczyni ma wykazać się osiągnięciami w ramach prowadzonej przez siebie działalności zawodowej, widocznym zaangażowaniem w prace samorządu adwokackiego, a także inną aktywnością, w tym społeczną lub naukową - właśnie ruszył nabór do konkursu Adwokatka Roku 2023 r. Zgłoszenia można nadsyłać do 20 lutego, a wyniki zostaną ogłoszone 8 marca 2024 r.
Patrycja Rojek-Socha
27.01.2024
Prawnicy
Niezmiennie i jak co roku adwokaci, radcy prawni, aplikanci, sędziowie włączają się w licytacje, zbiórki i wydarzenia związane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Atrakcji jest wiele - poprzez lekcje gotowania, morsowanie, treningi pływackie, jazdę konną po kursy żeglarstwa, bieganie i szkolenie kate. Można też wylicytować misia Adwokatury, sztabki złota, domowe ciasta, obrazy i Konstytucję.
Patrycja Rojek-Socha
27.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Posłowie zapoznali się w piątek z Informacją o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich w 2022 roku oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2022. Marcin Wiącek poinformował, że w 2022 roku do biura RPO wpłynęło ponad 75 tys. skarg od obywateli, w tym roku udzielono także ok. 35,5 tys. porad telefonicznych.
Grażyna J. Leśniak
26.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
W piątek, 26 stycznia, MS poinformowało, że prokurator generalny Adam Bodnar powołał na stanowiska prokuratorów Prokuratury Krajowej sześcioro prokuratorów zdegradowanych w 2016 r. W odpowiedzi na to, prokurator Dariusz Barski, który stoi na stanowisku, że nadal jest Prokuratorem Krajowym wskazał, że nominacje są bezskuteczne bo nie kierował do przełożonego żadnych wniosków.
Patrycja Rojek-Socha
26.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
W sprawach z zakresu zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za bezprawne tymczasowe aresztowanie i skazanie, a także w sprawach prowadzonych na podstawie tzw. ustawy lutowej, sąd może wyznaczyć inny sąd do rozpoznania - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy. Powodem takiego rozstrzygnięcia jest fakt, że stroną w sporze jest prezes sądu, w którym taka sprawa się toczy i na którym spoczywa obowiązek wypłaty odszkodowań.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia opublikowało gotowy już projekt noweli ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych. Jako jedni z pierwszych odnieśli się do niego referendarze, punktując kilka kwestii. Ich wątpliwości budzi choćby fakt, że do awansu na stanowisko starszego referendarza potrzebne byłoby co najmniej 12 lat doświadczenia, a nie jak obecnie - 10 lat. Krytycznie oceniają też pozbawienie ich prawa do dodatkowego urlopu.
Patrycja Rojek-Socha
26.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prokuratura jako organ ochrony prawa jest odpowiedzialna za stanie na straży praworządności i ściganie przestępczości. Tym samym odpowiada za bezpieczeństwo prawne państwa i obywateli. Wszelkie, pozaprawne działania zmierzające do zaburzenia funkcjonowania prokuratury prowadzą do chaosu organizacyjno-decyzyjnego i w istocie stanowią ukłon w stronę świata przestępczego - wskazuje w przyjętej uchwale zebranie prokuratorów Prokuratury Krajowej.
Patrycja Rojek-Socha
25.01.2024
Prokuratura
W wyniku prowadzonego śledztwa w sprawie przekroczenia uprawień przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy podejmowaniu uchwał o dokonaniu zmian w zarządach Telewizji Polskiej S.A. (TVP), Polskiej Agencji Prasowej S.A. (PAP) oraz Polskiego Radia S.A., zostało wydane postanowienie o przedstawieniu zarzutu notariusz - poinformowała w czwartek PAP Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Dotyczy on poświadczenia nieprawdy w aktach notarialnych.
kn/pap
25.01.2024
Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie zapowiada pismo do prezydium Sejmu, w którym zwróci się o...
Katarzyna Nocuń PAP
25.01.2024
Zawody medyczne
Prezydent powołał dr hab. Grzegorza Michała Pastuszko do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Nowy sędzia jest wykładowcą na Uniwersytecie Rzeszowskim w Zakładzie Prawa Konstytucyjnego i Praw Człowieka, wykonywał zawód radcy prawnego i adwokata.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, poinformował, że nie zmienia swojego stanowiska dotyczącego obsadzenia mandatu po Mariuszu Kamińskim. Zaznaczył, że pismo w tej sprawie - z precyzyjnie opisanymi podstawami prawnymi - jeszcze w czwartek trafi do przewodniczącego PKW Sylwestra Marciniaka. Sama PKW zwróciła się do niego w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, nawiązując do orzeczeń SN, o ponowne wskazanie, czy podtrzymuje swój wcześniejszy wniosek. Poprosiła też o podstawę prawną.
Patrycja Rojek-Socha
25.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Istotne jest, by prawa własności intelektualnej opracowane w związku ze strategiami ESG (lub te, które są w inny sposób wykorzystywane jako część tych strategii) były odpowiednio chronione. To oznacza m.in. konieczność zadbania o rejestrację znaków towarowych, patentów oraz egzekwowanie tych praw od naruszających - pisze dr Anna Wilińska-Zelek, adwokat z kancelarii Filipiak Babicz Legal.
Anna Wilińska-Zelek
25.01.2024
Środowisko Prawo unijne
Komisja Europejska zdecydowała o zamknięciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wobec Polski. Chodziło o reklamę adwokacką, a decyzja Komisji ma związek ze zmianami, jakie Naczelna Rada Adwokacka wprowadziła do Kodeksu Etyki Adwokackiej dotyczącymi możliwości korzystania przez adwokatów z informacji handlowej.
Patrycja Rojek-Socha
25.01.2024
Prawnicy
W sprawach o rozwód, zarówno niezakończonych do 3 lipca 2021 r., jak i wszczętych w okresie od 3 lipca 2021 r. do 14 kwietnia 2023 r., sąd pierwszej instancji orzeka w składzie jednego sędziego, chyba że prezes sądu zarządził rozpoznanie sprawy w składzie trzech sędziów. W razie rozpoznania takiej sprawy w składzie jednego sędziego i dwóch ławników zachodzi nieważność postępowania - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.01.2024
Prawo cywilne
Tam, gdzie nie ma możliwości dokonania zmiany prawa i usunięcia regulacji niepraworządnych, pozostaje albo usuwanie skutków, poprzez działania par exellance niepraworządne, albo niedziałanie. Jak wiadomo, w pewnych wypadkach przyjęto lub co najmniej zaakceptowano koncepcję działania kreatywnego, które ostatecznie może zostać uznane przez sąd za naruszające obowiązujące prawo – uważa prof. dr hab. Piotr Kardas, adwokat.
Piotr Kardas
25.01.2024
Prawnicy
Prezydent Andrzej Duda wprowadza w błąd, mówiąc, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są nadal posłami i zaprzecza sam sobie, wydając kolejny akt łaski - powiedział w środę PAP Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej i były sędzia Trybunału Sprawiedliwości. Jego zdaniem mandat po Kamińskim powinna objąć kolejna osoba z listy, natomiast mandat Wąsika nie powinien być obsadzony.
Krzysztof Koślicki
24.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 23 stycznia br. odbyło się kolejne posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. przywracania praworządności oraz porządku konstytucyjnego. Pierwszym tematem była kwestia wyboru sędziego do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Zespół debatował także na temat proponowanych zmian legislacyjnych w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych.
Krzysztof Koślicki
24.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
W środę Rada Ministrów przyjęła informację na temat projektów ustaw skierowanych do Sejmu przez rząd od 21 listopada do 8 grudnia 2023 roku. Wynika z niej, że 14 z nich zostało wycofanych i wróciło do poszczególnych resortów. Wśród nich jest m.in. propozycja zmian prawa restrukturyzacyjnego, kodeksu cywilnego czy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Ret
24.01.2024
Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył administracyjną karę pieniężną w wysokości 10 tys. zł na Sąd Okręgowy w Krakowie za brak zgłoszenia organowi nadzorczemu naruszenia ochrony danych osobowych oraz niezawiadomienie o naruszeniu, bez zbędnej zwłoki osób, których dane dotyczą. Zgodnie z RODO zgłoszenie naruszenia do organu nadzorczego powinno nastąpić nie później niż w terminie 72 godzin od jego stwierdzenia. To nie pierwsza taka sprawa, z danych UODO wynika, że sądy nadal mają z tym problem.
Patrycja Rojek-Socha
24.01.2024
Wymiar sprawiedliwości RODO