Prawo.pl
Ogólnopolskie Zrzeszenie Sędziów „Sędziowie RP” przygotowało petycję, która wyraża stanowczy sprzeciw w związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej oraz medialnej postulatami uznania za nieważne powołań sędziów, powołanych do pełnienia urzędu po 2018 roku. Wskazano w niej, że wszystkie propozycje dotyczące wymiaru sprawiedliwości muszą respektować zasady konstytucyjne i szanować prerogatywy prezydenta.
Patrycja Rojek-Socha
02.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zdecydowało o uchyleniu immunitetu posła na Sejm i byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Immunitet delegata uniemożliwiał aresztowanie polityka w ramach toczącego się śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości. Wniosek w tej sprawie skierował w niedzielę prokurator generalny Adam Bodnar.
Patrycja Rojek-Socha
02.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Dyscyplinarny Ministra Sprawiedliwości sędzia Włodzimierz Brazewicz cofnął wniosek rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych o rozpoznanie przez Sąd Najwyższy sprawy dyscyplinarnej przeciwko Pawłowi Juszczyszynowi. Zarzuty dotyczyły m.in. informowania mediów i sprawdzenia list poparcia dla kandydatów do KRS. W tej sytuacji Izba Odpowiedzialności Zawodowej 1 października br. umorzyła postępowanie prowadzone od przeszło czterech lat.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.10.2024
Prawnicy
Na przestrzeni ostatniej dekady sądownictwo powszechne funkcjonowało w warunkach permanentnych zmian, które nie rozwiązały żadnego z jego istotnych problemów. Ingerencja w tak wrażliwy obszar funkcjonowania państwa wymagała szczególnej ostrożności i precyzji w formułowaniu środków zaradczych oraz transparentności działania - w ocenie NIK tak się jednak nie stało, a konsekwencja to największy od 1989 r. kryzys, który może wywierać negatywny wpływ na prawa obywateli w kolejnych latach.
Patrycja Rojek-Socha
02.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Przerwanie transmisji rozprawy online nie pozbawiło uczestnika postępowania o dział spadku prawa do sądu. Mimo chwilowej przerwy w komunikacji z sądem drugiej instancji podczas rozprawy apelacyjnej, dostrzeżonej i odnotowanej przez ten sąd, skarżący miał możliwość ponownego przysłuchania się stanowisku uczestniczki postępowania oraz jej pełnomocnika – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.10.2024
Prawo cywilne
Do sądów trafiła pierwsza fala wniosków o odwieszenie spraw frankowczów z Getin Noble Bank oraz pozwy. Kredytobiorcy liczą na wygraną. Hurraoptymizm nie bierze się znikąd. To efekt najnowszej uchwały Sądu Najwyższego korzystnej dla frankowiczów z tego banku. Syndyk GNB studzi jednak emocje - także niektórzy prawnicy uważają, że wcale tak różowo nie będzie. 
Renata Krupa-Dąbrowska
02.10.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty
To prawda, że zakwestionowanie uchwały trzech neo-sędziów Sądu Najwyższego w sprawie prokuratora Dariusza Barskiego to poważny problem w kontekście uznawania innych, „niepolitycznych” orzeczeń tych sędziów – mówi dr Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego, były prezes SN kierujący Izbą Karną. I przyznaje, że będzie to podstawowy dylemat w trakcie przywracania ładu konstytucyjnego w wymiarze sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
02.10.2024
Wymiar sprawiedliwości

Anna Adamska-Gallant sędzią z ramienia Polski w ETPCz

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) wybrało polską prawniczkę Annę Adamską-Gallant na sędzię Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu. Została wyłoniona już w pierwszej rundzie. Prawniczka przez 17 lat pełniła urząd sędziego w Polsce i na Bałkanach, orzekając przede wszystkim w sprawach karnych. W latach 2013-2018 jako sędzia międzynarodowy w ramach misji praworządności UE w Kosowie rozstrzygała m.in. sprawy o zbrodnie wojenne popełnione w trakcie konfliktów zbrojnych na terenie byłej Jugosławii.
Patrycja Rojek-Socha
01.10.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
1 października doszło do awarii systemów informatycznych Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak poinformował w krótkim komunikacie resort nie działa e-KRK, e-KRS i elektroniczne księgi wieczyste. Nie podano, co jest przyczyną problemów - jedynie, że chodzi o awarię infrastruktury IT i że trwają prace nad przywróceniem dostępu.
Patrycja Rojek-Socha
01.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Wznowienie postępowania z urzędu na niekorzyść lustrowanego jest obwarowane terminem – i nie można tego uczynić po upływie roku od daty uprawomocnienia się orzeczenia. Jednak wznowić postępowanie na korzyść – można – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej, dodając, że przyczyną jest brak podpisu sędziego pod orzeczeniem wydanym przez Sąd Okręgowy w Lublinie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.10.2024
Prawo karne
Wynalazcy są zaskakiwani wygaśnięciem ochrony swojego patentu. Problemów przysparza bowiem terminowe wnoszenie opłat za kolejne lata ochrony. Parlamentarzyści w swojej interpelacji twierdzą, że urząd, wydając decyzję patentową, w pouczeniu wskazuje w mało czytelny sposób termin wniesienia opłat za ochronę w okresie od czwartego do dwudziestego roku funkcjonowania patentu. Bardzo łatwo termin przeoczyć. Resort rozwoju im odpowiada, że wszystko jest zgodne z prawem. Zapowiada jednak zmiany.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.10.2024
Własność przemysłowa
Jednym ze środków dowodowych określonych w k.p.c. jest dowód z opinii biegłego sądowego. Jego przeprowadzaniu, jak też jego znaczeniu dla postępowania cywilnego, towarzyszy często wiele wątpliwości. Stanowi on niewątpliwie środek dowodowy specyficzny, bowiem nie służy w istocie wykazywaniu faktów, a jest źródłem pozyskania przez sąd tzw. „wiadomości specjalnych”, tj. szczególnego rodzaju specjalistycznych informacji przekraczający zakres wiedzy wynikający z doświadczenia życiowego osób posiadających wykształcenie ogólne - pisze Damian Michalski, radca prawny, Senior Associate w SMM Legal.
Dawid Michalski
01.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do tematu kancelarii odszkodowawczych. Pomysł na zmiany w tym zakresie ma być gotowy jeszcze w tym roku. Za zmianami mocno obstają adwokaci, bo jak podkreślają - kancelarie odszkodowawcze, nawet współpracując z profesjonalnymi prawnikami, nie chronią wystarczająco interesów klienta. Z kolei przedstawiciele kancelarii odszkodowawczych mówią, że taka narracja nie przystaje do obecnego stanu ich branży i jest "tematem zastępczym".
Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska Aleksandra Partyk
01.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Dla przypisania znamion konkretnego przestępstwa sąd nie musi powtarzać wyrażeń zastosowanych w przepisie karnym. Zasadnicze znaczenie ma natomiast użycie takich określeń zachowania sprawcy czynu zabronionego, które jednoznacznie wypełniają treść elementów składających się na jego ustawową postać – orzekł Sąd Najwyższy, uznając, że uniewinnienie prezesa zarządu spółki było błędem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.10.2024
Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze
Aż 97 proc. pracowników dydaktycznych samodzielnie przygotowuje swoje zajęcia, korzystając z podręczników i materiałów zarówno papierowych (85 proc.), jak i elektronicznych (82 proc.). 74 proc. korzysta ze specjalistycznych baz danych, a 67 proc. z zasobów internetowych. Większość z nich - 85 proc., nie wykorzystuje w tym celu AI - wynika z raportu z badania "Metody nauczania na kierunkach prawniczych. Wyzwania i oczekiwania", przygotowanego przez Fundację Rektorów Polskich i Wolters Kluwer Polska.
Patrycja Rojek-Socha
01.10.2024
Szkolnictwo wyższe
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prokuratorem Dariuszem Barskim, w sprawie którego 27 września uchwałę wydał trzyosobowy skład SN. Wynika z niej, że Barski nadal jest prokuratorem krajowym - tak uważa też sam prezydent. Tymczasem minister sprawiedliwości prokurator generalny prof. Adam Bodnar uchwały SN nie uznaje, gdyż w składzie byli neo-sędziowie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
30.09.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prawie 74 proc. osób zdało w tym roku egzamin na aplikację radcowską - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości. Podobna zdawalność była na aplikację adwokacką i komorniczą, najsłabiej wypadła notarialna. Członkowie komisji podkreślają, że egzamin wydawał się być dość łatwy. Wielu zdających kończyło wcześniej i opuszczało salę przed wyznaczonym na test czasem. Samorządy prawnicze zapewniają, że są gotowe na wypełnione aplikanckie ławy.
Patrycja Rojek-Socha Inga Stawicka
30.09.2024
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Najspokojniejszy człowiek na świecie - Naczelna Rada Adwokacka startuje z pierwszą w historii szerokozasięgową kampanią reklamową. Ma ona na celu - jak informuje samorząd - konsekwentne budowanie świadomości społeczeństwa na temat roli adwokatów w sprawach, z którymi na co dzień borykają się miliony Polaków. Korzystanie z adwokata daje komfort i bezpieczeństwo, które są w deficycie - zapewniają adwokaci.
Patrycja Rojek-Socha
30.09.2024
Prawnicy
Żaden uczciwy prawnik nie może mieć najmniejszych wątpliwości, że wadliwie obsadzona Krajowa Rada Sądownictwa działa bezprawnie, a jej dalsze funkcjonowanie pogłębia chaos prawny i przynosi szkody ogółowi obywateli. Apelujemy do osób, które nieprawidłowo objęły kolejne stanowiska sędziowskie w wyniku postępowań przeprowadzonych przed KRS, o samodzielne i niezwłoczne złożenie do ministra sprawiedliwości wniosków o powrót na poprzednio zajmowane stanowiska - wskazują zarządy Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, Sędziów Themis i Sędziów Rodzinnych.
Patrycja Rojek-Socha
30.09.2024
Wymiar sprawiedliwości
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną prezesa Sądu Rejonowego w Zgierzu od wyroku WSA w Warszawie. Tym samym podtrzymał decyzję Prezesa UODO w sprawie nałożenia 10 tys. złotych kary za brak odpowiednich zabezpieczeń. W sprawie chodziło o zgubiony, niezaszyfrowany pendrive z danymi osobowymi 400 osób.
Renata Krupa-Dąbrowska
30.09.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO
Obwiniony notariusz wykorzystał swoje uprawnienia, jako osoby zaufania publicznego, dla celów prywatnych. Sporządził akty sprzedaży, celem zabezpieczenia interesów majątkowych - swoich i żony. Było to rażące naruszenie prawa, za co został ukarany finansowo. Sąd Najwyższy uznał, że ta kara jest adekwatna do winy, a kasacja notariusza - oczywiście niezasadna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.09.2024
Prawo karne Prawnicy
Rząd przygotowuje ograniczenia w stosowaniu tymczasowego aresztowania, a jednym ze sposobów na dotychczasowe patologie ma być możliwość odmowy przedłużenia izolacji, jeśli sąd uzna, że w postępowaniu karnym dzieje się zbyt mało. Prawnicy chwalą ten projekt, ale mają też wątpliwości, czy sędziowie będą w stanie efektywnie kontrolować pracę prokuratury.
Krzysztof Sobczak
30.09.2024
Prawo karne Prawnicy
Czas mija, a Krajowy Rejestr Zadłużonych, jak nie działał prawidłowo, tak nie działa. I zamiast czasami pomagać, tylko utrudnia prowadzenie postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Dla prawników praca z KRZ, to jak stąpanie po polu minowym - nie wiadomo, gdzie i kiedy wybuchnie jakiś problem. Natomiast Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że rejestr działa coraz lepiej i go udoskonala.
Renata Krupa-Dąbrowska
30.09.2024
Finanse Restrukturyzacja Upadłość
W naszym kodeksie postępowania cywilnego poświęconym egzekucji świadczeń pieniężnych istnieje instytucja, która przypomina yeti. Mam na myśli „wyjawienie majątku”. Instytucja ta wprawdzie istnieje, niemniej jednak sensownych skutków jej istnienia w dostrzegalnej skali żaden praktyk nie widział - pisze Dawid Kulpa, radca prawny, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.
Dawid Kulpa
30.09.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prokurator Dariusz Barski zaapelował do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara o ponowne umożliwienie mu wykonywania kompetencji prokuratora krajowego. W swoim liście otwartym powołał się na piątkową uchwałę SN, z której wynika, że nie było podstawy do jego odwołania. Minister Bodnar, ale też prokuratura kwestionują to orzeczenie ze względu na skład neo-sędziów.
Patrycja Rojek-Socha
29.09.2024
Prokuratura
Prezydent Andrzej Duda ma 24 października 2025 r. stanąć przed sądem w związku z wypowiedzią dotyczącą filmu "Zielona granica". Będzie reprezentowany przez umocowanego pełnomocnika - potwierdziła Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. Wcześnie Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował na platformie X, że pozwał prezydenta Dudę w sprawie jego wypowiedzi w programie "Gość Wiadomości" na antenie TVP Info z 20 września 2023 roku.
Patrycja Rojek-Socha
29.09.2024
Prawo karne
Już 400 tysięcy firm wpisanych jest na listy dłużników. Problem w tym, że po roku szanse dla wierzycieli na odzyskanie długu spadają do 16 proc. Największy problem jest w branżach meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Na koniec I kwartału 2024 roku zadłużenie polskich firm wpisanych do ERiF wyniosło blisko 2,2 miliarda złotych. Oznacza to wzrost o ponad 540 milionów złotych w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Zabezpieczenie umowy handlowej oraz windykowanie długów ułatwia arbitraż online.
Patrycja Rojek-Socha
28.09.2024
Finanse
Zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej od 1 października osadzeni, pod nadzorem Służby Więziennej, będą mogli korzystać ze stanowisk komputerowych, by wejść np. na strony Biuletynu Informacji Publicznej, domeny gov.pl, wybrane strony internetowe instytucji odpowiedzialnych za ochronę praw człowieka oraz korzystać ze zdalnego dostępu do akt postępowań przygotowawczych. Z takimi postulatami do wiceminister sprawiedliwości Marii Ejchart zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich.
Patrycja Rojek-Socha
28.09.2024
Wymiar sprawiedliwości
Pomimo rosnącej popularności usług VoD i SVoD, art. 70 ust. 2(1) prawa autorskiego pozostawał bez zmian. Widzowie w domowym zaciszu mogli cieszyć się serialowymi i filmowymi nowościami, a sam model wynagrodzenia tantiemowego nie przystawał do współczesnego rynku audiowizualnego. Środowisko twórców od dawna postulowało potrzebę jego dostosowania do współczesnych realiów. Twórcy czekali na implementowanie dyrektyw... aż się doczekali - pisze Katarzyna Jedynak-Gierada, rzecznik patentowy.
Katarzyna Jedynak-Gierada
28.09.2024
Prawo AI Prawo europejskie

WSA: Barnaba został Mieczysławem, rodzice nadal niezadowoleni

Samorząd terytorialny Kodeks postępowania administracyjnego
Zmiany imienia małoletniego można dokonać wyłącznie z ważnych powodów. Nie może być nim jednak późniejszy brak poparcia dla złożonego wniosku. Jeżeli „ważny powód” istnieje, to zmiana jest konieczna, choćby rodzice nagle zmienili zdanie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Rodzice podkreślali, że co prawda wnioskowali o zmianę imienia, ale dopiero po jej otrzymaniu uzmysłowili sobie, że zmiana imienia dziecka była błędem.
Marek Sondej
28.09.2024
Samorząd terytorialny Kodeks postępowania administracyjnego