Do sukcesu restrukturyzacji nie wystarczy jedynie poświęcenie czasu. Zresztą, biorąc pod uwagę, ile czeka się na rozstrzygnięcie różnego rodzaju spraw, w postępowaniach restrukturyzacyjnych, i tak czas oczekiwania na decyzje sądu nie jest nadzwyczaj długi. Liczy się tu raczej wytrwałość i determinacja samego dłużnika w dążeniu do wyjścia z kryzysu zadłużenia.
Konrad Dyda
16.01.2025
Restrukturyzacja
Od 17 stycznia instytucje finansowe muszą stosować unijne rozporządzenie DORA, dotyczące finansów cyfrowych. Wciąż jednak brakuje polskiej ustawy. Choć przepisy rozporządzenia stosuje się wprost, to jednak w kilku przypadkach wymagają one uszczegółowienia ustawą, m.in. w zakresie kar za nieprzestrzeganie tych regulacji.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.01.2025
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
W 2023 roku do kodeksu postępowania cywilnego wprowadzono art. 128[1], który nakłada na profesjonalnych pełnomocników szereg obowiązków przy redagowaniu pism procesowych, m.in. wnioski dowodowe muszą być w pozwie wyraźnie wyodrębnione. Jak zauważają prawnicy, regulacja, choć miała usprawnić postępowanie, w praktyce wymusza przygotowywanie rozbudowanych pism i dublowanie niektórych treści. Dlatego przepis powinien zostać uchylony, tym bardziej, że sankcje za jego naruszenie są dotkliwe.
Aleksandra Partyk
16.01.2025
Wymiar sprawiedliwości Poprawmy prawo
Koalicja rządząca chciała rozwiązać problem z Trybunałem Konstytucyjnym, zakręcając w budżecie na 2025 r. kurek z wynagrodzeniami dla sędziów. To z kolei - jak wynika z sygnałów płynących z kancelarii prezydenta - może doprowadzić do braku prezydenckiego podpisu i skierowania ustawy do TK, a wyroki Trybunału nie są publikowane przez rząd. Prawnicy zgodnie twierdzą, że w takiej sytuacji budżet będzie obowiązywać - pytanie jednak w jakiej wersji.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
16.01.2025
Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy nie rozróżnia statusu uchodźcy wojennego, od tego czy jest osobą zdolną do czynności prawnych czy niezdolną. W praktyce osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie ma możliwości uzyskania dokumentu pobytowego, ponieważ nie ma profilu zaufanego. Nie może się uwierzytelnić i wygenerować dokumentu, chociaż teoretycznie ma do tego prawo. To rodzi problemy podczas przekraczania granicy.
Robert Horbaczewski
16.01.2025
Administracja publiczna Poprawmy prawo Ukraina
Ministerstwo Sprawiedliwości uznało, że brak jest podstaw do kontynuowania prac nad zmianami legislacyjnymi wprowadzającymi możliwość odroczenia dla ojców na aplikacji adwokackiej lub radcowskiej terminu na przystąpienie do egzaminu, w związku z opieką nad nowo narodzonym dzieckiem. Rzecznik Praw Obywatelskich już za poprzedniego kierownictwa MS podnosił, że obowiązujące przepisy dyskryminują ojców, a macierzyństwo, jak i rodzicielstwo, znajdują się pod ochroną Konstytucji.
Patrycja Rojek-Socha
16.01.2025
Wymiar sprawiedliwości
Przy prezesie Sądu Apelacyjnego w Krakowie powstała Rada Współpracy Zawodów Prawniczych. Ma być forum konsultacyjnym - cel to diagnozowanie i sygnalizowanie problemów związanych z działaniem wymiaru sprawiedliwości. W skład organu wchodzą przedstawiciele Prokuratury Regionalnej w Krakowie, Okręgowej Izby Radców Prawnych, Krakowskiej Izby Adwokackiej, Izby Komorniczej w Krakowie oraz Izby Notarialnej w Krakowie.
Patrycja Rojek-Socha
15.01.2025
Wymiar sprawiedliwości
Wysokość sumy gwarancyjnej dla umów obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, określona w przepisach obowiązujących w chwili orzekania, nie może stanowić jedynego kryterium waloryzacji - taką uchwałę podjęło 15 stycznia br. siedmioro sędziów Izby Cywilnej SN. Pośrednio zgodzili się z sędziami, którzy uważają, że warto także rozważyć wysokość szkody poniesionej przez poszkodowanego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.01.2025
Prawo cywilne Ubezpieczenia
Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej to baza zawierająca dane dotyczące m.in. dzieci, kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej i rodzinnego domu dziecka, a także samych opiekunów zastępczych. Informacje te pozwolą lepiej chronić dzieci i młodzież, a także usprawnić proces umieszczania dzieci w pieczy zastępczej, gdy wymaga tego sytuacja. Rejestr zawiera ponad 90 proc. danych udostępnionych przez powiaty.
Robert Horbaczewski
15.01.2025
Samorząd terytorialny
Niewiele spraw, które toczą się przed rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej lub sądem lekarskim, trafia do mediacji - choć te, które rozstrzygane są w ten sposób, w wielu przypadkach kończą się ugodą. Problemem jest to, że ani pacjenci, ani lekarze często nie widzą sensu, by w ten sposób negocjować. Nie ma bowiem możliwości umorzenia postępowania nawet w momencie, gdy obie strony tego chcą.
Inga Stawicka
15.01.2025
Prawo karne Zawody medyczne Poprawmy prawo
Rzecznik praw obywatelskich zwraca uwagę, że nowelizacja kodeksu karnego, zakładająca ochronę różnych mniejszości przed przestępstwami motywowanymi nienawiścią, rozszerza zakres kryminalizacji na każde zachowanie, którego kontekst sytuacyjny powiązany jest z przynależnością narodową, etniczną, rasową, polityczną, wyznaniową, bezwyznaniowością, niepełnosprawnością, wiekiem, płcią lub orientacją seksualną. Zaznacza, że choć krok jest dobry, to potrzeba starannego wyważenie opisu zachowań przestępczych oraz dóbr prawnie chronionych.
Patrycja Rojek-Socha
15.01.2025
Wymiar sprawiedliwości
Przyjęty w ubiegłym tygodniu budżet czeka na decyzję prezydenta, który analizuje, czy nie skierować go do Trybunału Konstytucyjnego. Tymczasem do szefów prokuratur napisał prokurator krajowy Dariusz Korneluk, przypominając, że zgodnie z obowiązującymi przepisami podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej następuje w ciągu trzech miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od 1 stycznia danego roku. Z tym z kolei nie zgadzają się prokuratorzy, podwyżki - na podstawie swojej ustawy ustrojowej - chcą już teraz.
Patrycja Rojek-Socha
15.01.2025
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
1 stycznia 2025 r. prawnicy i doradcy podatkowi z wiodących praktyk Hogan Lovells dołączyli do Rödl & Partner. Kancelaria powiększyła się tym samym o pięciu nowych partnerów oraz ich dotychczasowych współpracowników z takich obszarów jak prawo podatkowe, nieruchomości, rozwiązywanie sporów, prawo konkurencji i prawo pracy.
Tomasz Ciechoński
14.01.2025
Prawnicy Rynek

Raport PK: Rażące uchybienia, prokuratorzy zostaną ukarani

Prawo karne Administracja publiczna Prokuratura
Prokuratura Krajowa opublikowała częściowy raport z audytu postępowań z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy z lat 2016-2023. Raport obejmuje 200 spośród 600 spraw badanych przez zespół prokuratorów w PK. Z liczby 149 zbadanych przez zespół prokuratorów spraw w 37 przypadkach stwierdzono, że sposób prowadzenia postępowania i treść merytorycznego rozstrzygnięcia nie budziły istotnych zastrzeżeń.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.01.2025
Prawo karne Administracja publiczna Prokuratura
Absolwenci aplikacji prokuratorskiej, uzupełniającej prokuratorskiej i asystenci dowiedzieli się właśnie, że na egzaminie ustnym nie będą mogli korzystać z systemu prawnego LEX. Taką możliwość, w odróżnieniu od nich, będą miały jednak osoby zdające egzamin sędziowski. Rozmówcy Prawo.pl podkreślają, że sytuacja jest niezrozumiała i dyskryminująca. Apelują o to, by zapewniono im takie same warunki, jak na egzaminie sędziowskim. Do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara napisał też ZZPiPP RP.
Patrycja Rojek-Socha
14.01.2025
Prokuratura
Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w dostępie do ksiąg wieczystych. Ich głównym celem jest "ukrócenie" masowego pobierania danych z księgi wieczystej, co ma utrudnić działalność prywatnym przeglądarkom, które za pieniądze umożliwiają dostęp do ksiąg po adresie. Wprowadzona zostanie m.in. obowiązkowa weryfikacja użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.01.2025
Nieruchomości
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców apeluje do premiera i ministra sprawiedliwości w sprawie planowanej likwidacji instytucji skargi nadzwyczajnej. Jej zdaniem instytucja skargi nadzwyczajnej pozwala naprawić wiele krzywd wyrządzonych polskim przedsiębiorcom przez błędne decyzje sądowe. Likwidacja skargi oznaczałaby pozbawienie przedsiębiorców ostatniej deski ratunku, w sytuacjach gdy w obrocie prawnym funkcjonują wyroki naruszające fundamentalne zasady sprawiedliwości społecznej.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.01.2025
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Naczelny Sąd Administracyjny określił szczegółowo, jakie informacje o danym sędziu można uzyskać od prezesa danego sądu. Chodzi wyłącznie o datę ukończenia studiów prawniczych, informację o korzystaniu z immunitetu oraz fakt prowadzenia postępowania dyscyplinarnego. Publiczna jest także wiedza, czy sędzia jest zdrowy fizycznie i psychicznie. Nie można jednak uzyskać nośnika takiej informacji, np. skanu dyplomu czy zaświadczenia lekarskiego.
Marek Sondej
14.01.2025
Prawnicy RODO

Informacja publiczna - czy po 24 latach trzeba zmienić przepisy

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy
Uzyskanie dostępu do informacji publicznej to dla obywatela często droga przez mękę. Podmioty zobowiązane do jej udzielenia opóźniają moment przekazania informacji - np. twierdzą, że nie jest publiczna albo - jak spółki należące do Skarbu Państwa - że stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa. W efekcie są sprawy, które trwają po 9 lat, a wyroki sądowe niewiele zmieniają. Sprawa o dostęp do kalendarza Julii Przyłębskiej została wygrana dopiero przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Zdaniem prawników konieczna jest nowelizacja ustawy.
Grażyna J. Leśniak
14.01.2025
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy
W Polsce procedura tranzycji wciąż opiera się przede wszystkim na wytycznych, a nie przepisach, a osoba transpłciowa wciąż musi występować na drogę sądową i pozywać własnych rodziców. To problem również dla lekarzy, którzy nie wiedzą do końca, na czym opierać się w procesie diagnostycznym, a w konsekwencji narażają się na popełnienie błędu. Potrzebne są zmiany, które pomogą zarówno pacjentom, jak i medykom.
Inga Stawicka
14.01.2025
Prawo cywilne Pacjent Poprawmy prawo
Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zostały skierowane kolejne pytania dotyczące sankcji kredytu darmowego (SKD). Tym razem pytającym był Sąd Rejonowy w Białymstoku. Na wcześniejsze pytania innych polskich sądów Trybunał jeszcze nie udzielił odpowiedzi. Wątpliwości dotyczą m.in. kwestii, jak szczegółowo pożyczkodawca powinien określić w umowie procedurę przedterminowej spłaty pożyczki.
Regina Skibińska
14.01.2025
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty
Ujednolicenie zdefiniowanych form molestowania (prostego) i jego formy kwalifikowanej (molestowania seksualnego), na wzór obecnie obowiązujących przepisów względem molestowania seksualnego, jako działań występujących fizycznie, werbalnie i pozawerbalnie, a także zaadresowanie tej samej zasady do mobbingu to jedna ze zmian, jaką chce wprowadzić MRPiPS, modyfikując przepis o mobbingu.
Grażyna J. Leśniak
13.01.2025
Prawo pracy
Dystrybutor karmy dla psów i kotów zawarł zmowę cenową ze swoimi kontrahentami. Empire Brands narzucał partnerom handlowym ceny odsprzedaży karmy w sklepach online i na platformach zakupowych. Prezes UOKiK nałożył karę w wysokości pół miliona złotych na firmę i dwóch jej menadżerów, którzy bezpośrednio odpowiadali za niedozwolone porozumienie.
Ret
13.01.2025
Rynek i konsument
Kampania prezydencka dopiero się zaczyna, a konstytucjonaliści już alarmują, że jej finałem mogą być kolejne wybory prezydenckie. Większość z nich uważa, że do zaprzysiężenia prezydenta potrzebna jest uchwała o ważności wyborów, która zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, leży w kompetencji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Tej samej, która według m.in. strony rządowej, ale też zgodnie z uchwałą trzech połączonych Izb SN - sądem nie jest.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
13.01.2025
Wymiar sprawiedliwości Wybory
Pat związany m.in. z KRS ukształtowaną po 2018 r. powoduje problemy kadrowe w sądach i obciążenie sędziów olbrzymią liczbą spraw i czynności, nie tylko orzeczniczych. Zmiany ustrojowe są niezbędne do przywrócenia ładu konstytucyjnego, ale niezależnie od tego konieczne są rozwiązania organizacyjne usprawniające pracę sądów - choćby zwiększenie liczby asystentów czy ograniczenie kognicji sądów - mówi Marta Kożuchowska-Warywoda, dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych Ministerstwa Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
13.01.2025
Wymiar sprawiedliwości
Nie żyje Mariusz Trynkiewicz, z powodu którego wprowadzono przepisy powołujące Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Inni pacjenci ośrodka zawiesili, rozpoczęty w listopadzie 2024 roku, strajk głodowy, bo obiecano poprawę warunków bytowych, ale przede wszystkim właściwy kontakt i informację, która ma im przywracać podmiotowość i godność - informuje prof. Monika Płatek z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jak podkreśla, to nadal jednak nierozwiązany problem polskiej praworządności.
Krzysztof Sobczak
13.01.2025
Wymiar sprawiedliwości
Specjalny sprawozdawca ONZ do Spraw Niezależności Sędziów i Prawników, prof. Margaret Satterthwaite proponuje upamiętnienie rocznicy Marszu Tysiąca Tóg. A Minister Spraw Zagranicznych podtrzymuje tę inicjatywę. Popiera apel stowarzyszeń sędziów o ustanowienie dnia 11 stycznia Międzynarodowym Dniem Niezawisłości Sędziowskiej. Sikorski zaznaczył, że data 11 stycznia jest symbolem walki sędziów o zachowanie niezależności sądownictwa. Marsz dał sędziom siłę do przetrwania i walki o powrót do orzekania - mówią prawnicy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.01.2025
Prawnicy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo realizacji nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze należy do sądu, a nie do prezydenta, Rady Ministrów, premiera czy ministra sprawiedliwości, a orzeczenia sądów i trybunałów międzynarodowych nie mogą być respektowane w sposób wybiórczy - wskazuje w swojej uchwale Naczelna Rada Adwokacka. Odnosi się w ten sposób do m.in. rządowej uchwały w sprawie ewentualnej wizyty najwyższych przedstawicieli Izraela w Polsce.
Patrycja Rojek-Socha
11.01.2025
Prawo karne Administracja publiczna
Sąd Apelacyjny w Dubaju stwierdził prawną dopuszczalność ekstradycji do Polski Sebastiana M., pirata drogowego. Rzeczniczka prasowa prokuratora generalnego Anna Adamiak wyjaśniła, że decyzja ta oznacza, że nie istnieją przeszkody prawne określone umową dwustronną o współpracy w sprawach karnych między Polską a Emiratami Arabskimi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.01.2025
Prawo karne
Kredyt frankowy mógł służyć finansowaniu inwestycji. Były osoby, które brały go po to, żeby sfinansować polisolokaty. Po wyroku TSUE uznającym, że osoba fizyczna, która zaciągnęła kredyt na zakup mieszkania w celu jego wynajmu, jest konsumentem, pojawiają się dylematy, czy status ten odnosi się także do osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne na cele inne niż mieszkaniowe.
Regina Skibińska
11.01.2025
Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe