Prawo.pl
Obecnie dostęp do większości danych posiadają wyłącznie producenci urządzeń. To oznacza, że poszczególny użytkownik nie może wyeksportować danych z urządzenia w celu skorzystania z konkurencyjnych usług posprzedażowych albo naprawczych. Zmiana tego stanu rzeczy to jedna z głównych korzyści wynikająca z Data Act - pisze Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, członek zarządu Digital Europe.
Michał Kanownik
24.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Sędziowie i prokuratorzy muszą chcieć doskonalić swój warsztat pracy w zakresie znajomości przestępczości teleinformatycznej i dociekliwego podejścia do rozpoznawanych spraw karnych. Oprócz zmierzenia się z „ustawowymi niejasnościami” niektórych znamion czynów zabronionych, procedowanie na omawianym polu wymaga dysponowania wiedzą z zakresy informatyki śledczej, statusu prawnego kryptoaktywów oraz rozumienia działania nowych technologii - pisze dr Paweł Opitek, prokurator.
Paweł Opitek
24.01.2024
Wymiar sprawiedliwości

Wkrótce decydująca uchwała dotycząca kredytów frankowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 9 stycznia br. uznał za oczywiście niedopuszczalny wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Sąd Najwyższy. Akta sprawy zostały już zwrócone Sądowi Najwyższemu, co pozwoli na powrót do rozpoznawania zagadnień prawnych dotyczących tzw. kredytów frankowych - w tym niedopuszczalności wprowadzania do umowy innego sposobu obliczania kursu waluty niewynikającego z umowy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.01.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Środowisko prawnicze popiera planowane przez rząd rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. To jednak dopiero pierwszy krok w procesie odpolitycznienia tej instytucji. Zmiany są konieczne, tyle że kontrowersje budzi choćby sposób wyłaniania kandydatów. Istotne jest też, aby prokuratura mogła dysponować odrębnym budżetem, niezależnym od politycznego widzimisię.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W postanowieniach, w których oddalono wnioski o formalne otwarcie likwidacji TVP i Polskiego Radia, powołano się m.in. na najnowszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, co do którego skuteczności prawnicy mają zasadnicze wątpliwości. Co zaskakujące, nie przeszkodził w tym nawet fakt, że rozstrzygnięcia na razie nie opublikowano. Wskazano bowiem, że nie ma to zasadniczego znaczenia, a rolą sądu rejestrowego nie jest "wybiórcze stosowanie orzeczeń TK".
Inga Stawicka
24.01.2024
Spółki
W siedzibie EPPO odbyło się spotkanie p.o. Prokuratora Krajowego Jacka Bilewicza i wiceministra Sprawiedliwości Arkadiusza Myrchy z szefową Prokuratury Europejskiej Laurą Kövesi oraz jej zastępcami – Andrèsem Ritterem oraz Petrem Klementem. Rozmawiano o zasadach wyłaniania kandydatów na polskich prokuratorów europejskich.
Monika Sewastianowicz
23.01.2024
Procedura została dopełniona. Postanowienie w przedmiocie prawa łaski zostało wydane - poinformował w popołudniowym oświadczeniu prezydent Andrzej Duda. Zaapelował o natychmiastowe zwolnienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika z więzienia. Ubolewam, że Prokuratora Generalnego Adama Bodnara nie było stać na ludzki gest i zwolnienie z zakładów karnych do czasu zakończenia postępowania ułaskawieniowego - oświadczył prezydent.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Monika Sewastianowicz
23.01.2024
Prawnicy
Prof. Marek Safjan zrezygnował z funkcji sędziego Trybunału Sprawiedliwości UE. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Sprawiedliwości UE wyraziło zgodę na jego rezygnację przed objęciem stanowiska przez nowego sędziego. Sześcioletnia kadencja profesora skończyła się już w październiku 2021 r.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.01.2024
Prawnicy
Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące odwołania prokuratora Dariusza Barskiego zostało skierowane do wadliwie oznaczonych podmiotów, w tym osób, które w ogóle nie uczestniczyły i nie były stroną postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Zostało wydane przez sędzię Krystynę Pawłowicz, która podlegała wyłączeniu z mocy prawa. Zatem jest pozbawione cech aktu stosowania prawa, a tym samym nie może wywoływać skutków prawnych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Implementacja unijnego Aktu o Usługach Cyfrowych do polskiego prawa będzie kluczowa dla przyszłości firm działających na krajowym rynku cyfrowym - ocenia Związek Cyfrowa Polska. W przedstawionym stanowisku wskazuje, że propozycje założeń przedstawione przez Ministerstwo Cyfryzacji w tym zakresie kierunkowo są właściwe, zaznaczają jednak, że należy uważać, by przy okazji nie przeregulować rozwiązań.
Inga Stawicka
23.01.2024
Nowe technologie
Bez znaczenia dla złożonej prośby o ułaskawienie są wywody dotyczące słuszności skazania osoby za przypisane jej przestępstwa – stwierdza Sąd Najwyższy, odmawiając ułaskawienia oficera Wojska Polskiego, który cierpi na zły stan zdrowia. Nie nastąpiły bowiem tego rodzaju szczególne wydarzenia, które przemawiałyby za darowaniem skazanemu chociażby degradacji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.01.2024
Prawo karne
W związku z nieprawidłowościami, a zwłaszcza niegospodarnością, według zaleceń po kontroli Najwyższej Izby Kontroli, Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło 22 stycznia 2024 r. kontrolę w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. Chodzi o sprawdzenie, czy prawidłowo wydawano pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości na rzecz tej uczelni.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Obiektywna niemożność poniesienia kosztów, których wyłożenie jest konieczne do wszczęcia i przeprowadzenia postępowania przed sądem polubownym, może pociągać za sobą niewykonalność zapisu na sąd polubowny – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Stwierdzenie niewykonalności zapisu powinno stanowić ostateczność na wypadek, gdyby usunięcie bariery finansowej było niemożliwe w postępowaniu przed sądem polubownym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.01.2024
Prawo cywilne
Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje na problem organizacji szkoleń policjantów w systemie stacjonarnym. Uważa, że policjanci odbywający szkolenie czy doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym i zaznacza, że ustawa ogranicza taką możliwość tylko do służby kandydackiej.
Agnieszka Matłacz
22.01.2024
Policja
Od 2017 r. samorząd sędziowski jest pomijany w procesie powoływania prezesów sądów, a wyłączna kompetencja w tym zakresie została przyznana poprzedniemu ministrowi sprawiedliwości. W ocenie obecnego ministra sprawnie działający samorząd sędziowski winien stać się w przyszłości jednym z najważniejszych gwarantów niezależności sądownictwa, a między sędziami orzekającymi w danym sądzie a osobami pełniącymi funkcje prezesów czy wiceprezesów musi być zaufanie.
Agnieszka Matłacz
22.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
W głośnych sprawach trudno uniknąć kontaktu z mediami. Prawnicy powinni dobrze zastanowić się co i jak mówią, aby nie naruszyć tajemnicy zawodowej czy tajemnicy śledztwa i nie zaszkodzić klientowi. Warto, by weryfikowali komunikaty trafiające do mediów, ale raczej nie powinni ich sami pisać.
Robert Socha
22.01.2024
Prawo cywilne Prawnicy
Znów wraca pytanie, czy likwidacja spółek prowadzących działalność w zakresie publicznej radiofonii i telewizji jest możliwa i dopuszczalna na gruncie obecnego prawa, czy też wymagałaby zmiany ustawy. Emocje podgrzało stanowisko Prokuratora Generalnego w sprawie, która toczyła się przed Trybunałem Konstytucyjnym z wniosku posłów PiS. Zdaniem prawników, proces likwidacji spółki może się zacząć, natomiast nie może się skończyć dopóki ustawa nie zostanie zmieniona.
Grażyna J. Leśniak
22.01.2024
Spółki
Wstrzymanie wykonania prawomocnego orzeczenia ma charakter wyjątkowy. A zatem powinno być stosowane, gdy ranga zarzutów kasacyjnych i wysoki stopień ich uprawdopodobnienia prowadzi do wniosku, że wykonywanie kary, przed rozpoznaniem kasacji, spowodowałoby dla skazanego wyjątkowo dolegliwe i w zasadzie nieodwracalne skutki i tym samym łączyłoby się z wyraźnym, nieuzasadnionym pokrzywdzeniem skazanego – taką linię orzeczniczą przyjął Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.01.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przymusowe karmienie, badania seksuologiczne i odwyk

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Każdy z osadzonych ma obowiązek spożywać posiłki podawane mu w zakładzie karnym. Przymusowe dokarmianie osadzonego stosuje się wyłącznie w razie zagrożenia życia. Sąd penitencjarny ma prawo zezwolić także na przymusowe wykonanie zabiegu w razie samouszkodzenia więźnia. Zgody sądu wymaga również przymusowe leczenie odwykowe – od narkotyków i alkoholu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Katarzyna Nocuń
20.01.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Można się pozbyć kredytu przewalutowanego ze złotych na franki

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Osoby, które w sądach walczą o unieważnienie umowy kredytu frankowego zazwyczaj wygrywają. W gorszej sytuacji są jednak kredytobiorcy, którzy najpierw wzięli kredyt w złotówkach, potem przewalutowali go na franki szwajcarskie, a teraz wnioskują o unieważnienie umowy. W ich przypadku wygrana też jest możliwa - tak uważają prawnicy i przedstawiają różne rozwiązania.
Regina Skibińska
20.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Prezydent, stosując akt łaski, każdorazowo musi przestrzegać zasady proporcjonalności bacząc, aby nie doszło do nadmiernej wtórnej wiktymizacji przy ocenie dopuszczalnej ingerencji w prawo pokrzywdzonego, która musi być konieczna w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej – twierdzi Piotr Starzyński, adwokat, członek Rady Programowej Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw.
Piotr Starzyński
20.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odsuwa się groźba zawieszenia Polski w prawach członka UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Komisja Europejska oczekuje konkretnych propozycji i projektów ustaw, nawet jeśli istnieje groźba weta prezydenta – wynika ze spotkania ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Adama Bodnara z komisarzem UE ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem. Realizacja kamieni milowych jest warunkiem przyznania Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy, co zbliża nasz kraj do powrotu na tory praworządności.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało założenia do ustawy Prawo o prokuraturze. Wprowadzone zostanie ponowne rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, którego na sześcioletnią kadencję będzie powoływał Sejm za zgodą Senatu. Kandydatów będzie mógł zgłaszać także prezydent, marszałek Sejmu, posłowie, senatorowie, prokuratorzy i obywatele.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędzia Kamil Zaradkiewicz z Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zrzekł się funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Zaradkiewicz mógł pozostawać w konflikcie interesów, szkoląc przyszłe kadry wymiaru sprawiedliwości i jednocześnie orzekając w sprawach skarg kasacyjnych, wnoszonych przez wykładowców i absolwentów tej placówki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.01.2024
Prawnicy
Badając sprawę p. Joanny z Krakowa, rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec analizował proces udzielenia świadczeń zdrowotnych na każdym etapie – od wykonanego przez pacjentkę telefonu do lekarza psychiatry, aż do wypisu ze szpitala. Uznał, że doszło do naruszenia jej praw przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe oraz tajemnicy informacji przez lekarza psychiatrę, prowadzącego indywidualną praktykę lekarską. Za nieakceptowalne uznał niektóre działania funkcjonariuszy policji.
kn/pap
19.01.2024
Pacjent
Prokurator Generalny Adam Bodnar powoła w Prokuraturze Krajowej zespół śledczy ds. Funduszu Sprawiedliwości. Będzie złożony z prokuratorów, którzy przyjrzą się zawiadomieniom i postępowaniom, jakie trafiły do prokuratury w ostatnich latach w tej sprawie. Zespół będzie badał prawidłowości zarządzania środkami z Funduszu i wydatkowania ich. Zostanie sprawdzona m.in. kwestia zakupu systemu PEGASUS.
Agnieszka Matłacz
19.01.2024
Prokuratura
Reforma Krajowej Rady Sądownictwa jest teraz najpilniejszym tematem. W Ministerstwie Sprawiedliwości regularnie zbiera się zespół ds. przywracania praworządności. Ostatnio spotkał się 16 stycznia, kolejny termin wyznaczony jest w przyszłym tygodniu. Są to cotygodniowe spotkania z sędziami, które mają doprowadzić, aby projekt znalazł poparcie środowiska. Nie wszystkie propozycje spotkały się z aprobatą sędziów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kary nie odstraszają osób z minimalnym wynagrodzeniem od parkowania gdzie im się żywnie podoba, gdyż i tak nie można ich wyegzekwować. Samorządy biją na alarm, bo rośnie liczba dłużników, którzy mogliby spłacić długi, ale wiedzą, że nie muszą, bo chroni ich dziurawe prawo. Po kolejnej podwyżce w tym roku, wynagrodzenie wyłączone spod egzekucji będzie otrzymywał już co czwarty pracujący w Polsce.
Robert Horbaczewski
19.01.2024
Finanse samorządów Domowe finanse
Ministerstwo Sprawiedliwości wszczęło procedurę odwołania ze stanowiska prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie sędziego Piotra Schaba. Jednocześnie został on zawieszony w pełnieniu czynności - poinformował w czwartek resort sprawiedliwości. Minister Adam Bodnar uznał, że dalsze pełnienie przez niego obu tych funkcji prezesa i rzecznika dyscyplinarnego bezpośrednio zagraża dobru wymiaru sprawiedliwości.
Robert Horbaczewski
18.01.2024
Prawnicy
- Warunki pobytu w areszcie Mariusza Kamińskiego są bardzo dobre. Nadal prowadzi on protest głodowy. Stan jego zdrowia jest ściśle monitorowany przez służbę zdrowia, regularnie wykonywane są niezbędne badania. Dyrektor w oparciu o opinię lekarzy wystąpił do sądu penitencjarnego o zgodę na przymusowe żywienie skazanego. Sąd wyraził taką zgodę - poinformował w czwartek Rzecznik Praw Obywatelskich. 
Katarzyna Nocuń
18.01.2024