Prawo.pl
Z punktu widzenia policjantów ściganie po bezdrożach osoby złapanej na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa może być nieopłacalne. Jeśli samochód policyjny wpadnie do rowu czy uderzy w drzewo, to kierowca będzie musiał zapłacić za naprawę, gdyż radiowozy przeważnie nie mają ubezpieczenia AC. Policjant może się przed tym ochronić, kupując polisę OC na wypadek szkód w mieniu służbowym.
Regina Skibińska
13.01.2024
Policja
Prokuratura bez wątpienia potrzebuje odnowy, wielkiej reformy. Ale jako szeregowy prokurator, jeden z kilku tysięcy, jestem pełen obaw o dalszy rozwój sytuacji, o bardzo prawdopodobne powstanie, choćby czasowe, dwuwładzy w Prokuraturze. Niedaleko stąd do anarchii i chaosu - pisze dr Michał Gabriel-Węglowski, prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.
Michał Gabriel-Węglowski
12.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prokuratura wszczęła w piątek śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy policji i Służby Ochrony Państwa w związku z czynnościami podejmowanymi przy zatrzymaniu w pałacu prezydenckim Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
mp/PAP
12.01.2024
Prawo karne
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk na wniosek Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara powołał w piątek płk. Andrzeja Peckę na stanowisko dyrektora generalnego Służby Więziennej - podało Ministerstwo Sprawiedliwości. Zastąpił gen. Jacka Kitlińskiego, który pod koniec grudnia decyzją premiera został odwołany z tego stanowiska.
mp/PAP
12.01.2024
Prawo karne
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował w piątek, że powołał dr Anetę Wiewiórowską na stanowisko pełnomocnika ministra sprawiedliwości do spraw ochrony praw konsumentów. Ma się ona zajął kompleksowo kredytami frankowymi i sporami. Minister wyraził też nadzieję, że uda się doprowadzić do przyspieszenia postępowań w tej sprawie. Poinformował też, że prof. Tadeusz Tomaszewski został jego pełnomocnikiem ds. biegłych sądowych.
Monika Pogroszewska PAP
12.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Będą dokonane analizy z udziałem ekspertów, jakie przepisy systemu karnego chcemy eliminować, a jakie zachować - zapowiedział w piątek minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Według niego, trwa etap powoływania komisji kodyfikacyjnej do spraw prawa karnego. Celem jest kompleksowe podejście, by zastanowić nad różnymi rozwiązaniami, które zostały przyjęte w ostatnim czasie.
mp/PAP
12.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki prokuratora krajowego – poinformowało w piątek wieczorem Ministerstwo Sprawiedliwości. Wcześniej prokurator generalny prof. Adam Bodnar wręczył Dariuszowi Barskiemu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro nie wywołało skutków prawnych. Prezydent Andrzej Duda pisze, że działania Bodnara to "rażące naruszenie prawa".
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Monika Pogroszewska
12.01.2024
Prawnicy
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar ogłosił, że jest już gotowy projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekt sprowadza się do tego, że sami sędziowie będą wybierać członków-sędziów KRS. W Radzie nie będą mogli zasiadać sędziowie delegowani do ministerstwa sprawiedliwości. Projekt nie dotyka jednak problemu, co dalej z sędziami powołanymi przez neo-KRS.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
12.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał 16 sędziów z delegacji do resortu sprawiedliwości, biura Krajowej Rady Sądownictwa, Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości i Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury – poinformowało 12 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości. Na liście jest b. wiceminister Łukasz Piebiak i m.in. zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy warszawskim SO Jakub Iwaniec.
Patrycja Rojek-Socha
12.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prezydent na podstawie art. 139 Konstytucji mógł niemal od ręki zapewnić byłym szefom CBA Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi wolność, wystarczyło jedynie podpisać akt łaski. Wybrał jednak zdecydowanie dłuższą drogę, przekazując sprawę Prokuratorowi Generalnemu. Ten może mu ją szybko zwrócić, wydając w tym zakresie swoją własną opinię lub skierować sprawę do sądów - by to one oceniły czy w tym przypadku istnieją przesłanki do ułaskawienia. Niezależnie od tego, prezydent nadal jest swoistym kluczem do wolności.
Patrycja Rojek-Socha
12.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Podobnie jak w przypadku TVP, wniosek o wpisanie w Krajowym Rejestrze Sądowym zmian w zarządzie Polskiego Radia został oddalony postanowieniem referendarza sądowego. Oparto się na podobnej argumentacji, jak w przypadku telewizji publicznej – i, jak zakładają prawnicy, prawdopodobnie takie samo rozstrzygnięcie czeka nas w sprawie Polskiej Agencji Prasowej. To jednak nie koniec, a dopiero początek batalii na argumenty. Tym bardziej, że w piątek poinformowano o zatwierdzeniu likwidacji "Radia dla Ciebie".
Inga Stawicka
12.01.2024
Spółki
Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, 11 stycznia, że na prośbę żon były szefów CBA - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wszczyna postępowanie ułaskawieniowe. W ocenie prawników jest jednak w tym haczyk, ponieważ powołał się na art. 568 k.p.k., który dotyczy "wstrzymania wykonania kary lub zarządzenie przerwy w jej wykonaniu do czasu zakończenia postępowania o ułaskawienie", co z kolei leży w gestii sądu wydającego opinię i... prokuratora generalnego.
Patrycja Rojek-Socha
12.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Koalicja organizacji pozarządowych oraz prawników połączyła siły i stworzyła wspólną koncepcję tego, jak odbudować sądownictwo i prokuraturę. W ramach tej współpracy powstał pakiet ustaw i rekomendacji towarzyszących, które rozwiązują kluczowe problemy systemu. Projekty te nie są projektami jakiejkolwiek opcji politycznej, to projekty społeczne, które powstały w ramach działań obywatelskich. Można je już znaleźć na stronie profinfo.pl.
Agnieszka Matłacz
12.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Izba Odpowiedzialności Zawodowej uznała, podobnie jak jej zlikwidowana poprzedniczka - Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, że sprawy dyscyplinarne sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego należy przekazać do rozpoznania sądowi dyscyplinarnemu - Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu, mimo że obwiniony sędzia woli odpowiadać przed Sądem Najwyższym. Sprawę rozpoznano w ramach procedury odwoławczej od decyzji nieistniejącej izby.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
To nie pełnomocnik tworzy stan faktyczny utrwalony w aktach postępowania administracyjnego - on ten stan zastaje. Pełnomocnik nie ma również wpływu na stopień jego skomplikowania. W każdej sprawie - tej prostszej i tej bardziej złożonej - pełnomocnik obowiązany jest dochować należytej staranności i stosować ten sam standard określony normami etyki zawodowej - pisze Bartosz Bacia, radca prawny.
Bartosz Bacia
12.01.2024
Prawo cywilne Administracja publiczna
Sprawy frankowe skutecznie przyblokowały pracę wydziałów cywilnych. W ocenie części sędziów są na tyle powtarzalne, że mogłyby być rozstrzygane przez sąd elektroniczny, poprzez specjalny system informatyczny. Wątpliwości mają tu jednak pełnomocnicy, zarówno kredytobiorców, jak i banków. Przeszkodą dla takich rozwiązań może być Konstytucja, a algorytm nie we wszystkim wyręczy sędziego.
Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska
12.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
14 grudnia weszły w życie kolejne przepisy z dużej nowelizacji Prawa o Prokuraturze, przyjętej latem 2023 r. w pakiecie noweli 30. ustaw. Chodzi o to, że w Prokurator Krajowy przejął od Prokuratora Generalnego kompetencje dotyczące kontroli nad czynnościami operacyjno-rozpoznawczymi. Do opiniowania trafił właśnie drugi projekt nowego kierownictwa MS, który dostosowuje do tych zmian rozporządzenie z 13 lutego 2017 r.
Patrycja Rojek-Socha
12.01.2024
Prokuratura
11 proc. pacjentów przyznaje, że w ciągu ostatnich 4-5 lat wręczyło korzyść majątkową przedstawicielowi personelu medycznego, najczęściej lekarzowi lub ordynatorowi - wynika z najnowszych, niepublikowanych dotąd danych. Obok znanych od lat mechanizmów korupcji, wykształciły się nowe. Może nią być wysoka opłata za prywatną wizytę, ale także wpłata na rzecz działającej w szpitalu fundacji. Ofiarami mało przejrzystego systemu są pacjenci, a także lekarze, którzy narażają się na zarzuty korupcyjne.
Katarzyna Nocuń
12.01.2024
Zawody medyczne
Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła w czwartek stanowisko, w którym wyraża zaniepokojenie działaniami prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi oczywiście o sprawę odwołań Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w związku z wygaszeniem ich mandatów poselskich. "Za" była część sędziowska Rady, zdecydowanie przeciw jej członkowie parlamentarzyści. Podkreślali, że to walka polityczna i atak na ostatniego, legalnego prezesa SN.
Patrycja Rojek-Socha
11.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Jesteśmy na ostrym zakręcie historii, politycy powinni przestać zajmować się w końcu samymi sobą. Nas, obywateli Rzeczpospolitej, nie interesują osobiste ambicje czy urazy przedstawicieli władz, ale rzeczywiste rozwiązywanie rzeczywistych problemów. Panowie politycy, najwyższy czas zejść na ziemię - pisze prof. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
11.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik generalna Juliane Kokott zaproponowała Trybunałowi Sprawiedliwości UE, aby ten potwierdził grzywnę w wysokości 2,4 mld euro nałożoną na Google za faworyzowanie swej własnej porównywarki cen produktów. Jej zdaniem Komisja Europejska oraz Sąd UE słusznie stwierdziły, że doszło do nierównego traktowania konkurentów. Spółka Google nadużyła pozycji dominującej.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
Wybory do Sejmu i Senatu, które odbyły się 15 października ub. roku są ważne - orzekła w pełnym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Zanotowano historyczny rekord frekwencji. Ale też wyborcy zgłosili wiele protestów - 1177. Protesty te rozpoznawały przez trzy miesiące składy trzech sędziów. Dotyczyły one głównie złamania ciszy wyborczej, tzw. "turystyki wyborczej" i wydawania zaświadczeń ją umożliwiających.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.01.2024
Wybory
Wraz z najnowszymi poprawkami w regulaminie adwokackim i kodeksie etyki adwokackiej, polska adwokatura przejmuje inicjatywę w dostosowywaniu się do dynamicznie zmieniających się warunków prawnych i technologicznych - pisze Arkadiusz Lewandowski, adwokat z KPK Legal Kancelaria Adwokacka. I dodaje, że nowe zasady umożliwiają m.in. elastyczność w negocjacjach, co przekłada się na lepszą współpracę w ramach wspólnot biurowych.
Arkadiusz Lewandowski
11.01.2024
Prawnicy
Wciąż nie ma odpowiedzi Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego, na polecenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, by odwołano z delegacji w sumie 144 prokuratorów - 94 z Prokuratury Krajowej i 50 z prokuratur regionalnych. Jak ustaliło Prawo.pl, ma na to czas do 17 stycznia br. Tymczasem prokuratury regionalne alarmują, że taki krok oznacza poważne konsekwencje m.in. dla postępowań.
Patrycja Rojek-Socha
11.01.2024
Prokuratura
Szpital mógł obniżyć pielęgniarkom współczynnik pracy, według którego wyliczana jest wysokość minimalnej pensji zasadniczej, aby nie narazić się na zarzut nieuzasadnionego różnicowania wynagrodzeń - uznał sąd rejonowy w Kielcach. Zauważył jednocześnie, że szpital nie mógł dokonać jednostronnie zmian na niekorzyść pielęgniarek. Pozew wniosły pielęgniarki, którym po wejściu w życie tzw. ustawy podwyżkowej, szpital przestał uwzględniać wyższe wykształcenie przy określaniu wysokości pensji.
Katarzyna Nocuń
11.01.2024
Zawody medyczne
Wniosek o rejestrację zmian w zarządzie TVP w Krajowym Rejestrze Sądowym został oddalony przez referendarza. Jak wskazują prawnicy, wcale nie oznacza to jednak ostatecznego stwierdzenia, że minister kultury nie miał prawa wprowadzić zmian w spółkach mediów publicznych. Wyjaśniają także, że sam wpis w KRS nie przesądza, kto ma władzę w danej spółce, bo ma on jedynie charakter informacyjny. Decyzja, co dalej, będzie teraz należała prawdopodobnie do sądu pierwszej instancji.
Inga Stawicka
10.01.2024
Spółki
Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN nie uwzględniła odwołania Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA, w sprawie wygaszenia jego mandatu przez marszałka Sejmu. Jednocześnie stwierdzono, że orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej w tej sprawie, które zapadło w ubiegłym tygodniu, nie ma mocy prawnej, ponieważ ta Izba nie jest sądem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.01.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kasacja pozwanego banku z racji swojej obszerności odbiera mu walory argumentacyjne, poznawcze i nierzadko procesową skuteczność – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego, dlatego należało odmówić jej przyjęcia. Tym bardziej, jeżeli podnoszone w nim kwestie prawne dotyczące umów kredytu powiązanych z walutą obcą, są przedmiotem obszernego orzecznictwa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.01.2024
Prawo cywilne Kredyty
Osoba uzależniona od narkotyków, jak i osoba zażywająca je po raz pierwszy, jest tak samo traktowana przy orzekaniu kary za posiadanie znacznej ilości marihuany. Zatem uzależnienie stwierdzone u osoby posiadającej, wbrew przepisom ustawy, określoną ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych nie wpływa na kwalifikację prawną czynu – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i dodał, że narkoman nie płaci nawiązki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.01.2024
Prawo karne
Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa konkretne wskazywanie w akcie ministra sprawiedliwości wymogów co do treści orzeczeń, naruszałoby sferę niezawisłości sędziowskiej. Niewyobrażalnym jest w demokratycznym państwie prawa, by organ władzy wykonawczej narzucał władzy sądowniczej tego rodzaju dyrektywy, np. każdorazowe nawiązanie do art. 19 TUE czy art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - czytamy w opinii. Trzech na 18 członków Rady nie zgodziło się z tym stanowiskiem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.01.2024
Prawnicy