Prawo.pl
Jeśli opiekun osoby ubezwłasnowolnionej zachowuje się nieetycznie albo trwoni majątek podopiecznego, to nie czyni zadość zasadom współżycia społecznego i wynagrodzenie za złą opiekę powinno być mu przyznane od państwa. Wykładnia językowa art. 162 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego prowadzi zatem do absurdalnych wniosków i niczego nie wyjaśnia. Dlatego Sąd Okręgowy zwrócił się do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym w celu rozstrzygnięcia problemu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.08.2024
Prawo cywilne
Temat ugód frankowiczów z Getin Noble Bankiem w upadłości posuwa się do przodu bardzo opornie. Syndyk deklaruje, że chciałby zakończyć ugodami jak najwięcej spraw sądowych, ale jeszcze nie opracował programu ugód. Priorytetem jest dla niego odzyskiwanie aktywów do masy upadłości w celu spłacenia wierzycieli upadłego banku.
Regina Skibińska
20.08.2024
Banki Kredyty frankowe
DAO jest „dzieckiem” otwartego oprogramowania komputerowego. Zwykle łączona jest z siecią blockchain. Nie wymyślono jej przy zielonym stoliku, jak kiedyś w XIX wieku spółkę z o.o. Narodziny DAO, można powiedzieć, zaskoczyły prawników. Jest to byt cybernetyczny. Ławka tradycyjnych pojęć prawniczych jest więc wyraźnie za krótka dla opisywania nowych zjawisk w sferze nowych technologii. Czy DAO powinno trafić do kodeksu cywilnego - zastanawia się prof. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
20.08.2024
Prawo cywilne Prawo AI
Problem z jakością opinii biegłych nabrzmiewa od dłuższego czasu, wraca więc pomysł, by rozwiązać go poprzez weryfikację ich wiedzy i certyfikaty. Biegli przypominają jednak, że propozycja nie jest nowa, a głównym problem jest to, kto miałby ich oceniać. Jak podkreślają, organ musi być nie tylko niezależny, ale i na odpowiednim poziomie merytorycznym. A to i tak - ich zdaniem - nie pomoże, jeśli nie będzie kontroli i certyfikacji instytucji prywatnych, zajmujących się opiniami.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
20.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sprawa jest już prawie przesądzona – wprowadzone w ostatnich latach w procedurze cywilnej odrębne postępowania gospodarcze i konsumenckie zostaną zniesione. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego nie ma co do tego wątpliwości, dyskusja dotyczy jedynie tego, czy niektórych z rozwiązań dyscyplinujących uczestników procesów nie przenieść do części ogólnej kodeksu.
Krzysztof Sobczak
20.08.2024
Prawo cywilne
Ministerstwo Sprawiedliwości, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, proponuje uchylenie przepisu, który umożliwiał przeznaczanie pieniędzy z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej na zadania nieobjęte programem lub naborem wniosków. Ma to sprawić, że wydatkowanie środków będzie bardziej transparentne. Tymczasem trwa śledztwo w sprawie tego, jak pieniądze z funduszu wydatkowane były za poprzedniego kierownictwa MS.
Patrycja Rojek-Socha
19.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Niewielu kredytobiorców walczy o unieważnienie umów kredytowych w złotówkach opartych na WIBOR-ze, a sprawy, które zakończyły się prawomocnie, zostały wygrane przez banki. Jednak pełnomocnicy kredytobiorców widzą pewne analogie między obecną sytuacją złotówkowiczów a przypadkiem frankowiczów sprzed około 10 lat i mają nadzieję na zmianę linii orzeczniczej.
Regina Skibińska
19.08.2024
Banki Kredyty Prawo europejskie
Złudne jest wrażenie, że jeśli ktoś wykonuje zawód medyczny, ukończył studia, specjalizację, kursy specjalistyczne, to na pewno wie, czym jest przemoc wobec dzieci i jak ją rozpoznać. Ta wiedza jest bardzo nierówna w różnych programach kształcenia i rzadko odświeżana w trakcie pracy – mówi w rozmowie z Prawo.pl Urszula Kubicka-Kraszyńska, specjalistka ds. standardów ochrony dzieci z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Beata Dązbłaż
19.08.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Kalendarz pełnomocnika miał być jedną z funkcjonalności Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych - o jej wprowadzenie co roku apelują adwokaci i radcy prawni. Poprzedni rząd niemal co wakacje obiecywał, że się nad tym pochyli - zmiana wymaga bowiem także korekty ustawowej. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało właśnie Prawo.pl, że rozważa prace, które umożliwiłyby wprowadzenie takiej funkcjonalności w Portalu.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
19.08.2024
Prawnicy
Już poprzednie kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości planowało uregulowanie kwestii opieki naprzemiennej. Obietnice spaliły jednak na panewce, a prawnicy coraz głośniej mówią o konieczności takich zmian. Tym bardziej, że model jest już obecnie stosowany przez sądy. Problem jednak w tym, że brak przepisów prowadzi do jego nadużywania, np. po to, by nie płacić alimentów. A poszkodowane, jak zwykle, pozostaje dziecko.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
19.08.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Referendarze mają coraz wyższe kompetencje, a coraz trudniej im zostać sędzią. Domagają się więc od Ministerstwa Sprawiedliwości konkretnych działań, nie tylko w zakresie awansu, ale też poprawy warunków pracy i wzmocnienia statusu ustrojowego. Resort informuje Prawo.pl, że pracuje nad spójną i całościową koncepcją dojścia do zawodu sędziego. A kwestie związane z referendarzami - takie jak awans i wynagrodzenia, mają być przedmiotem nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych.
Patrycja Rojek-Socha
19.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Ochrona przewidziana w dyrektywie w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich przysługuje każdemu konsumentowi, a nie tylko temu, którego można uznać za „właściwie poinformowanego oraz dostatecznie uważnego i rozsądnego przeciętnego konsumenta” – stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Problem dotyczył wzorów umownych uznanych przez prezesa UOKIK za niedozwolone.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.08.2024
Domowe finanse Banki
Pies wspiera w trudnych sytuacjach, łagodzi lęki i obyczaje - dlatego czworonożni asystenci mogą już od pewnego czasu i pod pewnymi warunkami, podróżować razem z pasażerami samolotów. Pies asystent może też wchodzić na salę sądową pod warunkiem, że wykaże się stosownym certyfikatem, szczepieniami i będzie wyposażony w uprząż. Prawnicy wskazują, że psy w sądzie mogłyby pełnić większą rolę, np. wspierać dzieci w czasie wysłuchania.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
17.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Okręgowy w niemieckiej Lubece uznał za winnego ojca, który molestował seksualnie własnego ośmioletniego syna. Temida wnikliwie badała, czy do czynu pedofilskiego nie doszło nieświadomie podczas snu, a przestępca nie cierpi na zespół Morfeusza. W Polsce sprawy, w których obrońcy oskarżonych podnoszą takie argumenty, są jeszcze absolutną rzadkością.
Michał Kosiarski
17.08.2024
Prawo karne
Akta osobowe sędziów rozpoznających sprawy w II instancji muszą być sprawdzone przez Sąd Najwyższy z urzędu, jeśli zachodzi obawa, że obsada wydająca orzeczenie była wadliwa, a proces nieważny. Za weryfikację akt osobowych sędziów spotykały do niedawna szykany. Dotyczy to zarówno spraw cywilnych, jak i karnych. Taka procedura spowalnia rozpoznawanie skarg, zwłaszcza w Izbie Cywilnej, gdzie na rozpoznanie czeka się nawet 18 miesięcy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.08.2024
Prawnicy
Podczas jednej ze zdalnych rozpraw sędzia odmówił prośbie uczestnika, biorącego w niej udział, by ustawić kamerę w taki sposób, aby widoczny był w niej również skład sędziowski. Prezes sądu odpowiedziała Rzecznikowi Praw Obywatelskich, że problem jest techniczny i dotyczy wszystkich sal rozpraw - kamery nie obejmują członków składu sędziowskiego. W ocenie RPO może to naruszać w prawo do sądu.
Patrycja Rojek-Socha
15.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Projektowana nowelizacja kodeksu karnego ma przewidywać kary także za nawoływanie do nienawiści ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną lub tożsamość płciową. Prawnicy i organizacje społeczne chwalą kierunek zmian, ale chcą ścigania za ataki nie tylko na konkretne osoby z tych grup, ale też na całe społeczności. Chodzi o to, by z oskarżeniami mogły występować także stowarzyszenia.
Krzysztof Sobczak
15.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Warszawska prokuratura chce aresztu dla mężczyzny, który wjechał w przystanek autobusowy na warszawskim Mokotowie, a wcześniej potrącił pieszą. Śledztwo dotyczy spowodowania katastrofy w ruchu lądowym w wyniku której śmierć poniosły dwie osoby. Z informacji przekazanych przez prokuraturę wynika, że zarzuty dotyczą nieumyślnego spowodowania katastrofy - grozi za to do 8 lat więzienia. Kierowca nie przyznaje się do winy.
Patrycja Rojek-Socha
14.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Fundacja Women in Law wraz z redakcją magazynu „Forbes Women" organizuje czwartą edycję listy najwybitniejszych polskich prawniczek. Wyniki prac kapituły zostaną zaprezentowane w październiku bieżącego roku. Cel to docenienie i zauważenie kobiet, które działają w branży prawniczej, ale również szeroko w biznesie oraz angażują się w działania społeczne.
Patrycja Rojek-Socha
14.08.2024
Prawnicy

Rudzińska-Bluszcz: Ochrona dzieci w szkole, na obozie i w hotelu to obowiązek

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą
Pierwsza kara finansowa za niezastosowanie się do wymogów ustawy lex Kamilek to 250 złotych, za drugim razem kara będzie surowsza. Za brak weryfikacji w rejestrze karnym sprawców przez pracodawców będzie grozić kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna. Jeśli pracownik ma orzeczony przez sąd zakaz opieki nad dziećmi i jest dopuszczony do opieki, to jest przestępstwo przewidziane karą do pięciu lat pozbawienia wolności - wyjaśnia Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceministra w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.08.2024
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą
Rządowa nowelizacja Prawa o prokuraturze zakłada m.in. likwidację Prokuratury Krajowej i przesunięcie części pracujących w niej obecnie prokuratorów na niższe szczeble. Prokuratorzy mówią, że to kolejna weryfikacja kadr, z cięciem wynagrodzeń. Nawet Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury uważa, że projekt ten idzie za daleko.
Patrycja Rojek-Socha
14.08.2024
Prokuratura
Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by istniała możliwość zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych w Służbie Więziennej pracowników cywilnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami stanowiska kierownicze obsadzane mogą być tylko przez oficerów tej służby. Resort uzasadnia swoje propozycje koniecznością nadzorowania takich obszarów jak programy inwestycyjne czy wdrażanie nowych technologii.
Patrycja Rojek-Socha
14.08.2024
Wymiar sprawiedliwości

Przewlekłość zmorą frankowiczów - skargi nie pomagają

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Postępowania frankowe nadal trwają latami i to mimo ujednolicania orzecznictwa sądów i wskazówek płynących z unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Część prawników próbuje temu zaradzić poprzez składanie skarg na przewlekłość - przyznają jednak, że ich skutek bywa marny. Orzecznictwo w tym zakresie nie jest spójne, w podobnych sprawach sąd raz stwierdza, że państwo ponosi odpowiedzialność, w innych, że opóźnienie jest usprawiedliwione. A odszkodowanie to przeciętnie 3 tys. złotych.
Regina Skibińska
14.08.2024
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Nowela zmieniająca definicję gwałtu została opublikowana w Dzienniku Ustaw i zacznie obowiązywać za 6 miesięcy. Sejm nie zgodził się na wydłużenie vacatio legis do roku. Miało to dać czas sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się ze zmianami. Zresztą już na etapie projektu Sejm wprowadził istotne zmiany - zrezygnowano z określenia "świadomej i dobrowolnej" zgody, a także z tego, by czyn ten był zbrodnią.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
13.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sąd UE, a nie Trybunał Sprawiedliwości UE, od 1 października będzie orzekał w trybie prejudycjalnym w sześciu dziedzinach. Chodzi o wspólny system VAT, akcyzę, kodeks celny, klasyfikację taryfową towarów w Nomenklaturze scalonej, odszkodowanie i pomoc dla pasażerów w przypadku opóźnienia lub odwołania usług transportowych lub odmowy przyjęcia pasażerów na pokład oraz system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Patrycja Rojek-Socha
13.08.2024
VAT Akcyza Prawo europejskie
Poszerzenie katalogu grup wrażliwych, których dotyczyć mogą przestępstwa motywowane nienawiścią, to dobra zmiana. Ale nawet, gdy nie jest ona jeszcze uchwalona, można i należy ścigać mowę nienawiści z powodu niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej – mówi dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias, przewodnicząca zespołu doradców Prokuratora Generalnego ds. przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami.
Krzysztof Sobczak
13.08.2024
Prawo karne Prawnicy
Skoro nie ma normy prawnej jednoznacznie zobowiązującej dyrektora zakładu karnego do wydania zaświadczenia o stanie finansów osadzonego w kilku egzemplarzach, to nie można czynić skutecznego zarzutu bezczynności dyrektora. Choćby dlatego, że organ ten terminowo wydał zaświadczenia w dwóch kopiach – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Skarga nie odnosiła się jedynie do sposobu wykonywania czynności przez dyrektora aresztu śledczego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.08.2024
Prawo karne Administracja publiczna
Pod koniec lipca Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do opiniowania projekt noweli Prawa o Prokuraturze, rozdzielający funkcję prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Zakłada on też m.in. likwidację Prokuratury Krajowej. Są już pierwsze uwagi m.in. ze strony związków zawodowych. Te reprezentujące prokuratorów i pracowników prokuratur apelują m.in. o konkursy na stanowiska prokuratorów Prokuratury Generalnej, która ma zastąpić Prokuraturę Krajową.
Patrycja Rojek-Socha
13.08.2024
Prokuratura
Prokurator Generalny Adam Bodnar, przy uwzględnieniu norm prawa międzynarodowego, wydał „Wytyczne Nr 2/2024 w sprawie zasad postępowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej”. Wytyczne zawierają wskazówki metodyczne co do przebiegu postępowań przygotowawczych, których przedmiotem są przestępstwa popełnione w związku ze stosowaną przemocą domową, taką jak np. uszkodzeń ciała, znęcania, gwałtu czy też zabójstwa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.08.2024
Prawo karne Prokuratura
Sędziowie Sądu Okręgowego w Warszawie Przemysław Dziwański i Aleksandra Rusin-Batko zostali wyłączeni ze składu, który ma rozstrzygnąć sprawę aresztową posła Marcina Romanowskiego - poinformował w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie. Nie zmienia się to, że - jak podał wcześniej sąd - termin posiedzenia ma być wyznaczony po 23 września.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.08.2024
Prawnicy