Prawo.pl
Sądy zaczynają uchylać wyroki sędziów powołanych przy udziale tzw. neo-KRS. Prawnicy podkreślają, że rozwiązanie systemowe w tym zakresie potrzebne jest jak najszybciej, bo są takie kategorie spraw, w których neo-sędziowie orzekają znacznie częściej. Chodzi tu m.in. o kredyty hipoteczne. Banki na razie kwestionują jedynie skład SN, który wydał tzw. uchwałę frankową. Gdyby jednak zaczęły podnosić kwestie powołania i innych "nowych" sędziów, mogłoby to prowadzić do masowego uchylania wyroków frankowych.
Regina Skibińska Patrycja Rojek-Socha
12.08.2024
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystąpiło do Ministerstwa Sprawiedliwości z propozycją zmian w prawie, które mają zapobiegać nielegalnym rajdom quadami, motocyklami i autami terenowymi w lasach. Zmiany mają dotyczyć tylko poruszania się w lesie nielegalnie, poza wyznaczonymi do tego drogami. Proponuje m.in. w szczególnych wypadkach - nawet utratę pojazdu.
Robert Horbaczewski
10.08.2024
Prawo karne Środowisko Administracja publiczna
Sztuczna inteligencja jest niewątpliwie narzędziem, które niesie wiele korzyści, jednakże brak jasnych przepisów określających odpowiedzialność w przypadku szkody spowodowanej przez Al wpływa na brak pełnego zaufania do niej, co w konsekwencji skutkuje tym, że nie jest ona jeszcze wykorzystywana na tak szeroką skalę, na jaką mogłaby być - pisze Klaudia Trzaska, adwokat.
Klaudia Trzaska
10.08.2024
Prawo AI
Zdarzają się uprowadzenia dziecka przez jednego z rodziców za granicę. I to zwłaszcza - do czasu rozpatrzenia skargi kasacyjnej lub skargi nadzwyczajnej. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zniesienie obowiązującego od ponad dwóch lat przepisu pozwalającego na wstrzymanie wydania dziecka na podstawie Konwencji haskiej. Celem pilnej zmiany ma być takie ukształtowanie postępowania, by zagwarantować szybkie rozstrzygnięcia i zapewnić szybki powrót dziecka pod pieczę uprawnionego rodzica.
Krzysztof Sobczak
10.08.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Standard ochrony dóbr osobistych przedsiębiorców powinien być wyższy niż podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej bądź zawodowej. Skutki naruszenia dóbr prawnych przedsiębiorców mogą być o wiele dotkliwsze niż w przypadku podmiotów niezajmujących się prowadzeniem własnego biznesu. Nieuzasadniona krytyka – zwłaszcza w internecie – może obecnie doprowadzić do niepowetowanych strat biznesowych.
Konrad Dyda
10.08.2024
Prawo cywilne
Powód na mocy wyroku miał przekazywać alimenty na rzecz małoletnich dzieci, płacąc je drugiemu z rodziców dzieci. Sytuacja rodzinna uległa zmianie, gdy zmarła matka, z którą dzieci mieszkały. Wówczas przeprowadziły się one do ojca - powoda. Czy to oznacza, że mógł on domagać się pozbawienia w całości wykonalności tytułu wykonawczego - wyroku, na mocy którego zasądzono alimenty? Nie - ocenił Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi. 
Aleksandra Partyk
10.08.2024
Prawo cywilne Domowe finanse
Przestępstwo zgwałcenia można popełnić także, gdy nigdy nie doszło do spotkania sprawcy z pokrzywdzoną, choć dziś taka wykładania wymaga pewnej ekwilibrystyki prawniczej. Warto więc - oprócz rozszerzenia samej definicji tego przestępstwa - przemyśleć kwalifikację nadużyć, do których można dopuścić się przy pomocy technologii.
Monika Sewastianowicz
10.08.2024
W czwartek, 8 sierpnia, wpłynął do Krajowej Szkoły Sędziów i Prokuratorów e-mail z Kancelarii Prezydenta z prośbą, by Szkoła powiadomiła 185 aplikantów sądowych o uroczystości wręczenia 9 sierpnia 2024 r., nominacji asesorskich w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie – poinformował prokurator Andrzej Piaseczny, wicedyrektor KSSiP.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.08.2024
Prawnicy
Rzecznik Finansowy słynął z prokonsumenckiego podejścia do spraw frankowiczów i złotówkowiczów. Został jednak odwołany przed końcem kadencji, bo w ocenie rządu nie spełniał wymogów do pełnienia tej funkcji i brakowało mu doświadczenia. W ocenie prawników może mieć to wpływ na los wytoczonych przez Rzecznika powództw czy złożone skargi nadzwyczajne. Może też - choć nie będzie to proste - zostać podniesione w apelacjach.
Regina Skibińska
09.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Do Kancelarii Prezydenta wpłynęło 185 wniosków w zakresie mianowania na stanowisko asesora sądowego w sądach rejonowych; prezydent wyznaczył najszybszy możliwy termin wręczenia nominacji asesorskich, czyli piątek, 9 sierpnia - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP.
Robert Horbaczewski
08.08.2024
Prawnicy
Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się darowizn dokonanych przed więcej niż 10 laty, licząc wstecz od otwarcia spadku na rzecz osób, które nie dochodzą do spadku - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Odpowiedziała tym samym na pytanie sądu, który miał orzec, czy darowana wnuczce nieruchomość przez babcię wlicza się do zachowku dla pominiętych synów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.08.2024
Prawo cywilne
Publikacja nieprawdziwych opinii i komentarzy jest sprzeczna z prawem, bez względu na to, czy zostanie oznaczona jako opłacona, czy też nie. Za stosowanie tego rodzaju nieuczciwych praktyk przedsiębiorcom grozi kara do 10 proc. osiągniętego w poprzednim roku obrotu, a menadżerom (zarówno obecnym, jak i byłym) do 2 mln zł - pisze Katarzyna Racka, radca prawny, wspólnik w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.
Katarzyna Racka
08.08.2024
Rynek i konsument Prawo AI

Sędzia, który miał sześcioletnie zaległości - uniewinniony

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Jest to pierwsze uniewinnienie sędziego, który dopuścił się zaniechania i przewlekłości stwierdzonej prawomocnym wyrokiem po zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która weszła w życie 15 lipca 2022 roku. Orzeczenie jest o tyle interesujące, że prawo zadziałało wstecz, tj. w czasie bezczynności sędziego przepis jeszcze nie obowiązywał. Sąd Najwyższy zastosował kontratyp.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.08.2024
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Tysiące spraw dotyczących kredytów konsumenckich trafia już do sądów. Pozwy składają głównie kancelarie odszkodowawcze, które kuszą kredytobiorców łatwą wygraną z bankiem i pieniędzmi. Korzystny wyrok w kieszeni oznacza, że będą spłacać tylko kapitał, a to co już zapłacili w ramach kosztów - odzyskają. Coraz częściej prawnicy frankowi zastanawiają się, czy nie zająć się i tymi kredytami. Dużo zależy od wyroków TSUE. Jeżeli orzeczenia będą po myśli konsumentów, ruszy lawina pozwów.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.08.2024
Banki Kredyty
Jestem przeciwny usunięciu przepisu dotyczącego zarzutu potrącenia z kodeksu postępowania cywilnego. Uważam, że jest on potrzebny z punktu widzenia praktyki – stwierdza prof. dr hab. Łukasz Błaszczak z Zakładu Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. I dodaje, że zarzut potrącenia powinien pełnić rolę szczególnego środka dochodzenia roszczeń.
Krzysztof Sobczak
08.08.2024
Prawo cywilne Prawnicy
Wprowadzone w ubiegłym roku do procedury cywilnej odrębne postępowanie konsumenckie miało przyspieszyć i usprawnić procesy, a konsumentom ułatwić dochodzenie roszczeń. Nowe przepisy wprowadziły szereg nowych rygorów i skomplikowały postępowania, ale zdaniem większości prawników zakładanych celów nie przyniosły. Mówi się więc o zniesieniu tej procedury.
Krzysztof Sobczak
08.08.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Sąd Okręgowy w Warszawie w środę, 7 sierpnia, nie uwzględnił wniosku Prokuratury Krajowej o wyłączenie sędziego Przemysława Dziwańskiego od rozpoznania zażalenia na odmowę zastosowania tymczasowego aresztowania wobec posła Marcina Romanowskiego - poinformował jego obrońca. Mimo argumentów, że sędzia ten był bliskim współpracownikiem Zbigniewa Ziobry i Łukasza Piebiaka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.08.2024
Prawo karne
Sędzia Andrzej Tomczyk, rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego, postanowił przedstawić sędziemu Izby Cywilnej tego sądu Marcinowi Krajewskiemu zarzuty popełnienia przewinienia służbowego. Sprawą będzie zajmować się i wyda orzeczenie Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. To jest kolejne postępowanie dyscyplinarne w sprawie sędziów Sądu Najwyższego, a warto dodać, że odpowiadać w tym trybie będzie I Prezes SN prof. Małgorzata Manowska.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.08.2024
Prawnicy
Postępowania restrukturyzacyjnie są relatywnie nowym narzędziem, umożliwiającym polskim przedsiębiorcom odbudowę płynności finansowej i stabilności na rynku. Nie usprawiedliwia to jednak ustanawiania wątpliwej jakości przepisów, które sprawiają, że to narzędzie nie zawsze działa zgodnie z pierwotnymi założeniami. Konieczne są zmiany - uważają Jacek Pietrzela i Artur Ostrowski z PF Restrukturyzacje.
Jacek Pietrzela Artur Ostrowski
07.08.2024
Prawo gospodarcze Restrukturyzacja
Wprowadzona kilka lat temu do procedury cywilnej możliwość składania przez świadków zeznań na piśmie najpierw odebrana została z pewną nieufnością, jednak gdy wybuchła epidemia koronawirusa, okazała się bardzo pomocna i upowszechniła się w sądach. Teraz stawiane są pytania o jej przydatność i zasadność, ale z ankiety przeprowadzonej wśród adwokatów wynika, że są zwolennicy i przeciwnicy pisemnych zeznań.
Krzysztof Sobczak
07.08.2024
Prawo cywilne Prawnicy
Rzecznik Dyscyplinarny Sądu Najwyższego 2 sierpnia br. postanowił przedstawić sędziemu i prezesowi tego sądu Zbigniewowi Kapińskiemu zarzut, iż wskazał Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych do rozpoznania sprawy wygaśnięcia mandatu posła zarejestrowanej w Izbie Pracy i Ubezpieczeń społecznych - mimo nieistnienia sporu kompetencyjnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.08.2024
Prawo karne Prawnicy
Raz ustalone w danym postępowaniu nominacyjnym przez Krajową Radę Sądownictwa kryteria nie mogą się zmieniać wraz z kolejno podejmowanymi uchwałami, zapadającymi w wyniku uchylenia wcześniej podjętych przez Radę uchwał. Sąd Najwyższy uchylił uchwałę w sprawie nieprzedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno z sześciu stanowisk sędziego sądu apelacyjnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.08.2024
Prawnicy
Jest szansa na jakościową zmianę w walce z mową nienawiści. Prokurator generalny zapowiada nowe wytyczne i powołał właśnie zespół doradców ds. przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami, a rząd konsultuje odpowiednie zmiany w kodeksie karnym. Nie wiadomo jeszcze, kiedy Rada Ministrów przyjmie projekt, a potem pojawi się pytanie, czy rządząca koalicja znajdzie większość do jego uchwalenia.
Krzysztof Sobczak
06.08.2024
Prawo karne
Ochrona konsumentów zawarta w art. 76 Konstytucji RP może być bezpośrednio stosowana, a wynikający z niej obowiązek zapewnienia właściwej ochrony spoczywa na każdym organie i instytucji publicznej, której właściwość obejmuje kwestie dotyczące konsumentów, w tym również na sądach. Dlatego Izba Kontroli Nadzwyczajnej uchyliła zaskarżony wyrok dotyczący umowy pożyczki z abuzywnymi klauzulami, zabezpieczonej wekslem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.08.2024
Prawo cywilne Domowe finanse
Obrońca skazanego wniósł kasację oraz wniosek o wstrzymanie wykonania prawomocnego orzeczenia. W sprawie nie było podstaw do wstrzymania wykonania prawomocnego wyroku skazującego. Taki wniosek nie może być uzasadniony tylko tym, że orzeczenia wydane przez sądy są wadliwe - orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
06.08.2024
Prawo karne
Centralna lista usprawni zarządzanie opiniami dla prokuratur i sądów, a niezależna certyfikacja zapewni wpisywanie na tę listę specjalistów o sprawdzonych kompetencjach – mówi prof. Tadeusz Tomaszewski, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. przygotowania ustawy o biegłych sądowych. Projektowana ustawa ma też uporządkować zasady wynagradzania biegłych, włącznie z ustaleniem nowych stawek i obowiązku ich waloryzacji.
Krzysztof Sobczak
06.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wycofał z Naczelnego Sądu Administracyjnego wszystkie skargi kasacyjne w sprawach związanych z przekazywaniem danych obywateli Poczcie Polskiej na potrzeby przeprowadzenia tzw. wyborów kopertowych. Do tej pory UODO nie chciał wszczynać postępowania administracyjnego w tej sprawie.
Robert Horbaczewski
05.08.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna RODO Wybory
Krajowa Rada Radców Prawnych popiera inicjatywę Senatu, aby na stanowisko sędziego sądu rejonowego mógł być powołany także ten, kto ukończył aplikację radcowską, adwokacką, notarialną, zdał egzamin zawodowy i po uzyskaniu tytułu zawodowego orzekał w sądach powszechnych w charakterze referendarza sądowego co najmniej przez trzy lata.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.08.2024
Prawnicy
Wnosząc mienie do fundacji rodzinnej, należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową reprezentację stron, formę dokonywanej czynności prawnej oraz rodzaj wnoszonego mienia. Z praktycznego punktu widzenia zasadne wydaje się pokrycie funduszu założycielskiego w formie pieniężnej, wyłącznie w minimalnej wysokości, a następnie uzupełnienie majątku fundacji, np. w formie darowizn - tłumaczy Marianna Valirakis-Wołyńska, radca prawny, partner w kancelarii Lawspective.
Marianna Valirakis-Wołyńska
05.08.2024
Fundacja rodzinna
Prokurator Generalny nie wyraził zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora, który ukończył 65. rok życia. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła tę decyzję, gdyż w aktach sprawy brakowało odrębnej opinii Prokuratora Krajowego, której wymagają przepisy. Za wydanie opinii przez Prokuratora Krajowego nie można uznać odręcznego wpisu „brak zgody na osoby zaopiniowane negatywnie”.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.08.2024
Prawnicy