Prawo.pl
Krajowa Rada Radców Prawnych popiera inicjatywę Senatu, aby na stanowisko sędziego sądu rejonowego mógł być powołany także ten, kto ukończył aplikację radcowską, adwokacką, notarialną, zdał egzamin zawodowy i po uzyskaniu tytułu zawodowego orzekał w sądach powszechnych w charakterze referendarza sądowego co najmniej przez trzy lata.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.08.2024
Prawnicy
Wnosząc mienie do fundacji rodzinnej, należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową reprezentację stron, formę dokonywanej czynności prawnej oraz rodzaj wnoszonego mienia. Z praktycznego punktu widzenia zasadne wydaje się pokrycie funduszu założycielskiego w formie pieniężnej, wyłącznie w minimalnej wysokości, a następnie uzupełnienie majątku fundacji, np. w formie darowizn - tłumaczy Marianna Valirakis-Wołyńska, radca prawny, partner w kancelarii Lawspective.
Marianna Valirakis-Wołyńska
05.08.2024
Fundacja rodzinna
Prokurator Generalny nie wyraził zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora, który ukończył 65. rok życia. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła tę decyzję, gdyż w aktach sprawy brakowało odrębnej opinii Prokuratora Krajowego, której wymagają przepisy. Za wydanie opinii przez Prokuratora Krajowego nie można uznać odręcznego wpisu „brak zgody na osoby zaopiniowane negatywnie”.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.08.2024
Prawnicy
Wprowadzone kilka lat temu tzw. wielką nowelizacją procedury cywilnej odrębne postępowanie gospodarcze miało przyspieszyć i usprawnić procesy, a przedsiębiorcom ułatwić dochodzenie roszczeń. Nowe przepisy wprowadziły szereg nowych rygorów i skomplikowały postępowania, ale zakładanych celów nie przyniosły. Dlatego teraz zapowiadana jest rezygnacja z tych rozwiązań.
Krzysztof Sobczak
05.08.2024
Prawo cywilne
Zakaz fotografowania obiektów ważnych dla obronności państwa i infrastruktury krytycznej ma objąć wszelkie sposoby utrwalania, fotografowania i filmowania - zarówno z terenu, jak i z powietrza. Zakaz obejmuje też szkicowanie, zapisywanie tekstu i samego dźwięku. Wydanie zezwolenia na fotografowanie albo odmowa jego wydania nie będzie miała charakteru decyzji administracyjnej. Eksperci twierdzą, że resort się zagalopował i chce uregulować to, czego nie powinien.
Robert Horbaczewski
05.08.2024
Prawo karne Administracja publiczna Wojsko
Ustawa o Policji wymaga pilnych zmian. Nie zawiera bowiem szczegółowych przepisów nakładających na Komendanta Głównego Policji obowiązek okresowego przeglądu danych zawartych w KSIP, nie wskazuje zakresu przetwarzanych danych osobowych ani zasad ich przetwarzania - pisze dr Joanna Worona-Vlugt, adwokat w Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.
Joanna Worona-Vlugt
03.08.2024
RODO Prawo europejskie
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego analizuje ewentualne zmiany, a nawet likwidację instytucji wyroku łącznego. Powodem są m.in. pytania prawne i kasacje, które trafiają do Sądu Najwyższego i pokazują, że łączenie kar nastręcza sędziom wielu kłopotów. Obrońcy obawiają się też o karę łączną, bo jak podkreślają - choć nie mówią poprawkom "nie" - to dalej idące kroki uderzą w interes ich klientów.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
03.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Polski ustawodawca, jak dotąd, nie przewidział przepisów pozwalających na stworzenie oficjalnej „wyszukiwarki” majątku dłużnika, dzięki której można szybko go znaleźć po wpisaniu danych. Niektórzy decydują się więc na skorzystanie z pomocy firm oferujących przeprowadzenie takich poszukiwań. Jednak ich działalność niekiedy balansuje na granicy prawa. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po instrumenty przewidziane przez prawo, czyli po specjalną procedurę, której celem jest wyjawienie majątku dłużnika.
Konrad Dyda
03.08.2024
Finanse
Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przywraca ład konstytucyjny w Polsce. Głosowanie na członków Rady ma odbywać się wśród wszystkich sędziów, a nie przez posłów na Sejm, czyli ciało polityczne. Prezydent nie godzi się, by wyłączyć z grona Rady tzw. neo-sędziów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.08.2024
Prawnicy
Naczelna Rada Adwokacka wskazuje, że potrzebne jest pilne dofinansowanie systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, odformalizowanie systemu, rezygnacja z porad zdalnych oraz rozważenie stopniowego scalenia systemu nieodpłatnej pomocy prawnej z pomocą prawną świadczoną z urzędu. A to tylko niektóre z postulatów, które, w ocenie NRA, uzdrowiłyby system nieodpłatnej pomocy prawnej.
Agnieszka Matłacz
02.08.2024
Prawnicy
Powody odrzucenia sprawozdania finansowego partii dotyczą głównie pominięcia funduszu wyborczego partii i wydatków, które rozmijają się z celami wyborczymi. Sporne sumy mogą być nawet niewielkie. Mogą też dotyczyć korzyści niematerialnych, np. bezpłatnego korzystania z lokalu. Utrata subwencji nawet w wysokości do 75 proc. na trzy lata odbija się na działalności partii. I takie konsekwencje partie polityczne już ponosiły w przeszłości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
W internecie można przebierać w ofertach nabycia akcji lub udziałów w spółkach. Na specjalnej platformie Beesfund.com można kupić akcje start-upów, jak i znanych marek, a nawet klubów sportowych. Problem w tym, że nie jest łatwo później wyjść z tego rodzaju inwestycji i upłynnić małe pakiety akcji bądź udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.
Michał Kosiarski
02.08.2024
Spółki Prawo gospodarcze
Wprowadzenie jednolitego statusu prokuratora, wprowadzenie stałego wzrostu wynagrodzenia, spłaszczenie prokuratury z czterech do trzech szczebli - poprzez zniesienie prokuratur regionalnych, oceny okresowe - to część tematów, nad którymi pochyla się specjalny zespół w ramach Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury. Chodzi też o likwidację możliwości przechodzenia w prokuratorski stan spoczynku bez określonego stażu służby.
Patrycja Rojek-Socha
02.08.2024
Prokuratura
Sędzia, która ukończyła 65 lat i chciała dalej orzekać, nie złożyła Krajowej Radzie Sądownictwa w ustawowym terminie oświadczenia woli dalszego zajmowania stanowiska sędziego i odpowiednich zaświadczeń, spóźniła się dwa miesiące – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, dlatego słusznie Rada umorzyła postępowanie w tej sprawie i zakończyła zaistniały problem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.08.2024
Prawnicy
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wystąpił z wnioskiem do kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku o wyrażenie opinii w sprawie odwołania z pełnionych funkcji sędzi Katarzyny Chmury, prezes Sądu Rejonowego w Malborku i sędzi Agnieszki Czerwińskiej, wiceprezes tego sądu. Prezes i wiceprezes zostały przy tym zawieszone z w pełnieniu czynności od 31 lipca br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Zagwarantowane w Konstytucji RP prawo do informacji publicznej jest fundamentem demokratycznego państwa, umożliwiającym obywatelom kontrolę nad działaniami organów władzy. Działalność Państwowej Komisji Wyborczej wciąż wymaga zwiększenia transparentności i jawności, co jest przedmiotem licznych postulatów i rekomendacji ekspertów.
Artur Pytel
01.08.2024
Wybory
Sędzia TK będzie mógł po wyborze złożyć ślubowanie w formie pisemnej, z podpisem notarialnie poświadczonym, i następnie przekazać marszałkowi Sejmu - to jedna z merytorycznych poprawek, które do ustaw reformujących Trybunał Konstytucyjny wprowadził Senat. Przyjął ich w sumie kilkadziesiąt, większość o charakterze redakcyjno-legislacyjnym. Kolejna rozszerza czteroletnią karencję przy powołaniu do TK osób pełniących ważne funkcje polityczne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.08.2024
Wymiar sprawiedliwości

Nakazy aresztowania wydawane przez Wielką Brytanię dla osób z Unii

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Jeżeli osoba, której dotyczy wniosek o aresztowanie, powołuje się na ryzyko naruszenia prawa wyrażonego w Karcie praw podstawowych, wykonujący nakaz organ sądowy powinien zbadać wszystkie elementy istotne dla oceny przewidywalnej sytuacji tej osoby w wypadku przekazania jej do Zjednoczonego Królestwa. Trybunał Sprawiedliwości UE wyjaśnił w jednym z ostatnich wyroków warunki, na jakich mogą być one wykonywane w Unii Europejskiej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.08.2024
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Czy skończy się masowe składanie pozwów przez banki w celu przerwania biegu przedawnienia? Do TSUE trafiły właśnie pytania krakowskiego sądu, w których podważa teorię dwóch kondykcji lansowaną przez Sąd Najwyższy. To z jej powodu raz w roku frankowicze z kolejnego "rocznika" dostają pisma z banków. W tym roku trafią do osób, które w 2021 roku wystąpiły o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób weszły w spór z bankiem. Roszczenia banków przedawniają się bowiem po upływie trzech lat.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.08.2024
Banki Kredyty frankowe
Pacjenci coraz chętniej składają wnioski o rekompensaty za niepożądane zdarzenia medyczne do specjalnego funduszu, który umożliwia uzyskanie świadczenia bez składania pozwu. - W tym momencie do Biura Rzecznika Praw Pacjenta trafiło ponad 650 wniosków, przy czym, zwłaszcza w czerwcu i w lipcu, obserwujemy duży trend wzrastający - mówi w rozmowie z Prawo.pl Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
Inga Stawicka
01.08.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Zaplanowane na 1 sierpnia obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą kolejną okazją do eksponowania symboli związanych z tym wydarzeniem - w tym Znaku Polski Walczącej. Z tym ostatnim trzeba jednak uważać, bo jest to symbol chroniony ustawą, a jego znieważenie to wykroczenie zagrożone grzywną.
Monika Sewastianowicz
01.08.2024
Prawo karne
Odsetki 328,5 proc. w skali roku rażąco naruszają zasady sprawiedliwości. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych ‎uwzględniła skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach, który zapadł 23 lata temu. Mimo upływu tak długiego czasu, Sąd Najwyższy uznał, że wyrok nie może się ostać w systemie prawnym z powodu rażąco wygórowanych odsetek, powodujących nieuzasadniony zysk dla wierzycieli.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.08.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Udzielanie pomocy humanitarnej w strefie buforowej przy granicy budzi wątpliwości prawne. Na wejście do ustanowionej 13 czerwca strefy aktywiści muszą mieć zezwolenie. Dotychczasowe orzecznictwo, dotyczące pomocy migrantom w pasie drogi granicznej, pokazuje nieskuteczność prób kryminalizowania niesienia pomocy humanitarnej. Sądy uważają, że ratowanie życia jest stanem wyższej konieczności.
Regina Skibińska
01.08.2024
Prawo karne Administracja publiczna Wojsko
Dyżury po godzinach pracy i przez cały tydzień, bo brakuje kadry, w dodatku bez wynagrodzenia i z marną szansą na odbiór nadgodzin - takie nieprawidłowości w pracy pracowników prokuratury sygnalizowane są Związkowi Zawodowemu Prokuratorów i Pracowników Prokuratury. Teraz wystąpił on do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara z apelem o rozwiązanie problemu, a w opiniowaniu jest projekt rozporządzenia, który ma gratyfikować tych pracowników prokuratur i sądów, który dyżurują na miejscu - a nie w domu.
Patrycja Rojek-Socha
01.08.2024
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Brązowy medal drużynowy w szpadzie na Olimpiadzie w Paryżu zdobyła aplikantka adwokacka z Krakowa – Aleksandra Jarecka. Waleczność wykazała na szermierczej planszy w ostatnich sekundach walki o medal. Trenować szermierkę zaczęła w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Wcześniej ćwiczyła balet.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.07.2024
Prawnicy
Prokurator stanu wojennego postawił zarzuty działaczowi opozycji w stanie wojennym 42 lata temu. Podejrzany został następnie pozbawiony wolności. Instytut Pamięci Narodowej złożył teraz wniosek do Sądu Najwyższego o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności z powodu udziału w pomocnictwie w zbrodni komunistycznej. Sprawa jest precedensowa. Izba Odpowiedzialności Zawodowej nie zgodziła się na uchylenie immunitetu prokuratorowi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.07.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar powołał sędziów Sądów Dyscyplinarnych. To kolejny etap powołań, ma to związek z tym, że na przełomie czerwca i lipca 2024 r. kadencję zakończyło 129 dotychczasowych sędziów tych sądów. O wskazanie nowych kandydatów resort sprawiedliwości wystąpił do prezesów sądów apelacyjnych i wojskowych sądów okręgowych. 4 i 12 lipca powierzył obowiązki w sumie 124 sędziom.
Patrycja Rojek-Socha
30.07.2024
Wymiar sprawiedliwości
Projekt ustawy o Prokuraturze, który trafił właśnie do opiniowania zakłada ustanowienie Prokuratora Generalnego, który nie będzie złączony z funkcją Ministra Sprawiedliwości. Powoływać go będzie Sejm, za zgodą Senatu, bezwzględną większością głosów. Zgodnie z nim nie będzie już Prokuratury Krajowej - powszechnymi jednostkami organizacyjnymi prokuratury będą więc: Prokuratura Generalna oraz prokuratury regionalne, okręgowe i rejonowe.Zmiany nastąpią również w wynagrodzeniach dotychczasowych prokuratorów z PK przeniesionych na niższy szczebel.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.07.2024
Prawnicy Prokuratura
W związku z zapowiedziami poprawiania niektórych regulacji z tzw. wielkiej nowelizacji procedury cywilnej z 2019 r., proponowane jest nowe uregulowanie zarzutu potrącenia. Chodzi o to, by możliwe było załatwienie w jednym postępowaniu wzajemnych rozliczeń stron - ale bez możliwości wykorzystywania tej instytucji do komplikowania i wydłużania procesów.
Krzysztof Sobczak
30.07.2024
Prawo cywilne
Serial „Reniferek" na platformie Netflix cieszy się niesłabnącą popularnością. Podkręciła ją zresztą błyskawiczna identyfikacja pierwowzoru stalkerki oraz gigantyczne powództwo Fiony Harvey, prawdziwej Marthy, wobec streamingowego giganta. Niezależnie jednak od ważnego problemu, jakim jest prawidłowa ochrona praw osób, na których oparte są filmowe produkcje, serial jest doskonałym studium stalkingu - pisze Urszula Piątkowska-Banach, adwokat.
Patrycja Rojek-Socha
30.07.2024
Wymiar sprawiedliwości