„Przyjęliśmy do oceny 160 wniosków (kilka zadań powtarzało się), z tego 104 zostały zweryfikowane pozytywnie przez zespół konsultacyjny. 51 uzyskało negatywną ocenę. Podstawą do oceny były nowe zasady przyjęte w uchwale Rady Miasta, które dotyczą m.in. ogólnodostępności, wartości zadania, podziału na nowe rejony i tego, że inwestycje te powinny być na terenach miejskich” - powiedział we wtorek wiceprezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Szymankiewicz.

Najwięcej wniosków dotyczy remontów chodników i dróg. Kolejną grupę stanowią te związane z budową lub renowacją miejsc wypoczynku, terenów rekreacyjnych czy sportowych. Ponadto gorzowianie zaproponowali budowę nowych miejsc parkingowych, oświetlenia ulicznego, remonty schodów czy konieczność zagospodarowania skwerów.

Wśród pomysłów są też mniej standardowe, dotyczące m.in.: utworzenia krainy miniatur w parku Kopernika, wykonania grafik 3D na Wełnianym Rynku w centrum miasta czy też wybiegu dla psów.

W maju br. gorzowscy radni zmienili regulamin budżetu obywatelskiego. Liczbę rejonów zwiększyli z pięciu do ośmiu. Ponadto zmodyfikowali kryteria, które musiały spełniać propozycje.

Do udziału w głosowaniu będą uprawnieni gorzowianie, którzy ukończyli 13 lat. Głos będzie można oddać na jedno zadanie niezależnie od rejonu, w którym się mieszka.

„Zachęcam do głosowania, to zaangażowanie mieszkańców jest bardzo ważne. Stąd zmiana tego trybu, miasto będzie podzielone aż na osiem części, więc te inwestycje będą nieco bliżej mieszkańców (...) wolą wielu radnych jest to, żeby ta kwota (na budżet obywatelski) zbliżyła się docelowo do 1 proc. budżetu miasta, więc ok. 4 mln zł. Także wszytko przed nami, wszytko jest w rękach mieszkańców” - powiedział przewodniczący Rady Miasta Gorzowa Wlkp. Robert Surowiec.

Karty do głosowania będą udostępnione przy 10 urnach, które zostaną ustawione w różnych punktach miasta, m.in. w budynkach magistratu czy największych galeriach handlowych. Ponadto będzie można zagłosować elektronicznie za pośrednictwem internetu.

Wszelkie informacje nt. zasad głosowania będą dostępne na stronie www.gorzow.pl w zakładce Budżet Obywatelski 2016.

„Z każdego z ośmiu rejonów zadanie, które uzyska największa liczbę głosów będzie podlegało realizacji (...) Następne zadania będą wchodziły (do realizacji) aż do wyczerpania tej kwoty 2 mln zł, już niezależnie od rejonów” - wyjaśnił Szymankiewicz.

Wtorkowa konferencja prasowa odbyła się na terenie boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 10, które powstało w tym roku w ramach budżetu obywatelskiego 2015.

W Gorzowie Wlkp. taki budżet po raz pierwszy zaistniał w 2013 r. Wówczas samorząd na ten cel rozdysponował 1 mln zł.(PAP)

mmd/ mhr/