Zgodnie z danymi Samaru od początku roku do 20 stycznia, czyli przez 12 dni roboczych zarejestrowano 488 samochodów osobowych z homologacją ciężarową. Stanowi to tylko 3,3 proc. rejestracji samochodów osobowych z ogólnej liczby 14 tys. 791 zarejestrowanych w tym czasie aut osobowych.

Zobacz: Od 1 stycznia można odliczyć pełen VAT od zakupu auta "z kratką" >>>

Liderem jest Volkswagen - do 20 stycznia zarejestrowano 287 aut osobowych tej marki z homologacją ciężarową, a za nim Toyota (106 pojazdów). Według instytutu, dostawy samochodów "z kratką" dopiero się rozpoczynają, a trzecia dekada stycznia oraz cały luty mogą okazać się rekordowym okresem pod względem liczby rejestracji samochodów osobowych w ogóle. W informacji wskazano, że najlepszy luty na przestrzeni ostatnich 6 lat był w 2008 r., kiedy zarejestrowano 27 tys. 567 samochodów osobowych.

Rzecznik prasowy Toyota Motor Poland Maciej Gorzelak powiedział PAP, że firma obserwuje 3-4-krotny wzrost ruchu w salonach. "W głównej mierze jest to oczywiście napędzane nowymi przepisami o VAT i +okienkiem kratkowym+. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się też samochody wyprzedażowe (...). Można kupić auto wyprzedażowe, kratkowe, albo pojazd, który spełnia oba te kryteria, co oznacza dużo większą korzyść" - powiedział Gorzelak.

"Generalnie na rynku jest tak, że auta z kratką się kończą. Producenci mają problem z dostarczeniem samochodów do Polski, bo popyt na takie samochody po stronie firm stał się bardzo duży" - ocenił rzecznik. Jego zdaniem dilerzy starają się jednak jak mogą, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie. Polska spółka Toyoty liczy, że otrzyma do sprzedaży w Polsce samochody od swoich odpowiedników z innych krajów europejskich. "Cały czas napływają nowe auta. W salonach mamy jeszcze samochody z kratką, ale wybór jest mniejszy niż np. w grudniu, kiedy można było je zamawiać" - dodał.

Od 1 stycznia 2014 r. można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych "z kratką", które uzyskają homologację samochodu ciężarowego. Z początkiem 2014 r. wygasła zgoda Brukseli na stosowanie ograniczeń w odliczaniu VAT od samochodów osobowych kupowanych przez firmy oraz VAT na paliwa do takich aut. Resort finansów zwrócił się co prawda do UE o wydanie zgody na wprowadzenie kolejnych ograniczeń, jednak na decyzję czekano do połowy grudnia 2013 r.

Ministerstwo Finansów chce jednak jak najszybciej zmienić obecnie obowiązujące zasady, które umożliwiają pełne odliczenie VAT od samochodu z kratką. Zgodnie z projektem, którym w czwartek ma się zająć Komitet Stały Rady Ministrów, firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków (np. zakupu paliw do napędu, czy też innych wydatków eksploatacyjnych) dotyczących pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Będzie to dotyczyło samochodów wykorzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych.

Zobacz: Do końca lutego będzie można odliczyć cały VAT od zakupu samochodu >>>

Pełne odliczenie VAT ma przysługiwać tylko w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Resort chciałby wprowadzić zmiany jak najszybciej (w ocenie skutków regulacji założono, że wejdą one w życie 1 marca 2014 r.).

MF chce, by - ze względu na niekorzystne skutki dla budżetu planowanych zmian - możliwość odliczania 50-proc. kwoty VAT od paliw kupowanych do napędu pojazdów wykorzystywanych do działalności gospodarczej i do celów prywatnych, została zawieszona do 30 czerwca 2015 r. Do tego czasu obowiązywałyby dotychczasowe rozwiązania w tym zakresie. Okres przejściowy nie dotyczyłby wydatków na paliwa do samochodów, które są wykorzystywane w 100 proc. do działalności gospodarczej.

Samar ostrzega, że z analiz doradców podatkowych wynika, iż samochód z kratką zamówiony teraz, ale odebrany po wejściu projektowanych przepisów nie będzie uprawniał do odliczenia VAT zawartego w jego cenie. Warunkiem koniecznym skorzystania z prawa do pełnego odliczenia podatku VAT zawartego w cenie samochodu, niezależnie czy będzie kupiony za gotówkę, czy też wzięty w leasing, jest odbiór przez klienta auta przed wejściem w życie przygotowywanej przez MF zmiany.

Resort finansów planuje, że zmiany miałyby wejść w życie 1 marca 2014 r. Wiceminister finansów Janusz Cichoń liczył, że rząd zajmie się projektem w ostatni wtorek. Tak się jednak nie stało. Projektu nie ma też w porządku kolejnych obrad Rady Ministrów za tydzień.

mmu/ mki/ mow/

Zobacz także:

MF: zmiany w VAT od aut mogą wejść w życie 1 marca >>>

Wracają odliczenia VAT na auta z kratką, ale trudniej z nich skorzystać >>>

Jeżeli chcesz zapoznać się ze zmianami w VAT w 2014 r. zobacz:

"Pakiet VAT 2014"  - dostępny w księgarni internetowej Profinfo >>>

Zapraszamy także do wzięcia udziału w Konferencji VAT 2014 >>>