Akcja informacyjna „Doradcy Podatkowi Niepełnosprawnym" to trzecia edycja przedsięwzięcia zainicjowanego w 2010 roku przez śląski oddział samorządu doradców podatkowych.

Jak poinformowało w piątek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, w tym roku - podobnie jak w latach ubiegłych - porady będą udzielane we wtorki i czwartki w godz. od 9 do 15 pod tym samym numerem telefonu co w roku ubiegłym - 513 152 218. Na życzenie dzwoniącego doradca podatkowy będzie oddzwaniał na podany numer.

Akcje od początku cieszyły się dużym zainteresowaniem. Doradcy podatkowi udzielali zwykle po kilkadziesiąt porad dziennie.

Wiceszef śląskiego oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych Piotr Maciejewski powiedział, że w tym roku kłopotliwe mogą się okazać odliczenia związane z zabiegami leczniczo-rehabilitacyjnymi. "Będziemy informować, że organy skarbowe mogą prosić o udokumentowanie, że posiadająca grupę inwalidzką osoba niepełnosprawna dostała skierowanie na zabiegi i je odbyła. Taki dowód można uzyskać np. od masażysty lub rehabilitanta" - powiedział Maciejewski.

Udokumentowania będą również wymagały m.in. kwestie związane z: opłaceniem przewodników osób niewidomych (organ skarbowy może zażądać wskazania takiej osoby), utrzymaniem przez osoby niewidome psa przewodnika (poprzez okazanie certyfikatu).

Bezpłatne konsultacje dla środowisk osób niepełnosprawnych z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom potrwają do 26 kwietnia.

„Doradcy Podatkowi Niepełnosprawnym” to trzecia tego typu wspólna akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz samorządu doradców podatkowych oddział śląski. Patronat nad nią objął marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz. (PAP)