Niecałe trzy tygodnie temu wiceminist finansów Leszek Skiba powiedział, że Ministerstwo Finansów planuje deficyt w 2017 roku na poziomie poniżej 3 proc. PKB.

"Poniżej 3 proc. PKB. Ta różnica będzie nieznaczna, ale czy to będzie 2,8-2,9 czy prawie 3,0 trudno mi powiedzieć. W kolejnych latach, zgodnie z regulacjami europejskimi, Polska powinna poprawiać swój deficyt strukturalny, czyli ten skorygowany o cykl koniunkturalny, w tempie 0,5 proc., ale minimalne tempo, które jest możliwe, aby nie wpaść w procedurę SDP, jest 0,25. To są ramy wymagane w związku z paktem stabilności i wzrostu. Stąd 3 proc. w roku 2017 jest to minimum, potem minimalna poprawa deficytu to 0,25 proc. co roku" - powiedział Skiba.

"W 2016 r. było wielu sceptyków, którzy określali deficyt budżetu w tym roku na niemożliwy do osiągnięcia poniżej 3 proc. Dziś wszyscy się zgadzają, że będzie poniżej 3 proc., i taka jest prognoza. W 2017 r. wiele zależy od czynników takich, jak wzrost gospodarczy, inflacja i zdolność do pozyskiwania nowych podatków, w rozumieniu odzyskiwania tych, które wypływają" - powiedział tydzień temu minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

"Będziemy się starali utrzymać deficyt w granicy poniżej 3 proc. (PKB - PAP) i wiele będzie zależało od tego, jaka będzie efektywność organów podatkowych" - dodał.

Minister poinformował, że wzrost ściągalności podatków ma być priorytetem dla rządu.

"Cieszę się, że OECD daje nam kredyt zaufania, bo dla nas priorytetem jest zwiększenie efektywności administracji podatkowej" - powiedział.

Dodał, że nawet częściowe domknięcie luki podatkowej dałoby budżetowi "ogromny" oddech fiskalny i finansowy.

"Premier Beata Szydło powiedziała, że kolejne rozwiązania o charakterze socjalnym będą uzależnione od tego, w jaki sposób domykamy luki podatkowe. Trzeba wspomnieć, że te luki są gigantyczne. Łącznie mówimy o 60-100 mld zł" - powiedział.

"Zgadzam się, że to się nie stanie szybko, musimy pracować przez parę lat nad tym, ale jeśli efekty będziemy widzieli już w najbliższych kwartałach czy latach, to kolejne kroki w temacie wydatków społecznych będziemy uzależniać od efektywności podatkowej" - dodał.

(PAP)

map/ asa/