Ujawnione w niedzielę "Panamskie papiery" to ok. 11,5 miliona dokumentów, które wyciekły z kancelarii Mosack Fonseca w Panamie. Dokumenty pokazują, jak panamska kancelaria pomaga swym klientom prać pieniądze, omijać sankcje i uchylać się od płacenia podatków.

Według mediów dokumenty te, ujawnione m.in. dzięki Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), sugerują, iż 140 polityków i innych osobistości oficjalnych z całego świata, w tym 12 obecnych i byłych szefów państw oraz rodziny bądź krąg przyjaciół 60 dalszych, ma powiązania z tajnymi firmami offshore, służące obchodzeniu przepisów podatkowych w ich krajach.

Premier na konferencji prasowej w Szczecinie była pytana, czy Polska planuje działania w związku z upublicznieniem "panamskich papierów", i czy możliwe są rozwiązania w Unii Europejskiej mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego dla osób fizycznych.

"Przede wszystkim w tej chwili chciałabym poznać szczegółowe informacje na ten temat. Ministerstwo Finansów w najbliższych godzinach przedstawi taką informację. Wtedy będę mogła coś więcej powiedzieć" - powiedziała premier Beata Szydło w Szczecinie.

W jej ocenie uszczelnienie systemu podatkowego jest konieczne. "My cały czas w rządzie nad tym pracujemy i m.in. właśnie to jest jedną z podstaw naprawy systemu podatkowego, który przeprowadzamy" - podkreśliła Szydło.

"Czy to się uda zrobić na forum międzynarodowym, unijnym? Tym powinny właśnie zajmować się instytucje europejskie. Powiem tak może, nawiązując do różnych innych ciekawych spraw, którymi instytucje europejskie, Komisja Europejska, Rada Europy, czy inne instytucje się zajmują. Być może warto, by wreszcie się zajęły uszczelnianiem systemu podatkowego" - powiedziała premier.

W poniedziałek w Warszawie wizytę składa sekretarz generalny Thorbjoern Jagland, który spotyka się m.in. z przedstawicielami władz Polski, w tym z prezydentem Andrzejem Dudą; po południu spotka się z szefową rządu. We wtorek w Polsce będzie przebywał wiceszef KE Frans Timmermans. Wizyty europejskich polityków związane są z sytuacją wokół TK i opinią Komisji Weneckiej.

Szydło dodała, że spraw, którymi instytucje europejskie powinny się w tej chwili zajmować, jest wiele. Tymczasem "Polska jest państwem praworządnym, demokratycznym, nie dzieje się tutaj nic, co miałoby absorbować opinię europejską" - zaznaczyła premier. Jak podkreśliła, wierzy, że będą to dobre i merytoryczne rozmowy. (PAP)

mce/ epr/ mok/ woj/