Port Lotniczy Wrocław podpisał umowę z Pekao w sprawie emisji obligacji, wartych 230 mln zł. Lotnisko zdobyło także dofinansowanie unijne w wysokości 128 mln zł. Pieniądze przeznaczone zostaną na rozbudowę lotniska.

Jak poinformowała PAP w czwartek Monika Półtorzycka, rzeczniczka prasowa Portu Lotniczego Wrocław umowa z Pekao zakłada emisję obligacji długoterminowych o wartości 185 mln zł oraz krótkoterminowych za 45 mln zł. Bank jest emitentem obligacji.

„Pieniądze będą stanowiły docelowe finansowanie inwestycji wrocławskiego lotniska, w tym budowę nowego terminalu lotniczego. Do tej pory budowa terminalu, który zostanie otwarty jesienią 2011 r., była finansowana z kredytu pomostowego. Termin wykupu obligacji długoterminowych ustalono na koniec 2023 r.” - mówiła rzeczniczka.

Obligacje są jednym z elementów finansowania wieloletniego programu inwestycyjnego Portu Lotniczego Wrocław o wartości ponad 400 mln zł. Wcześniej projekt uzyskał ponad 128 mln zł wsparcia z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Rozbudowa i modernizacja wrocławskiego lotniska ma potrwać do września 2011 r. i będzie kosztować ok. 450 mln zł.

Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu położony jest w południowo-zachodniej części miasta, w odległości ok. 10 km od centrum, w pobliżu budowanej Autostradowej Obwodnicy, którą będzie można się dostać na lotnisko m.in. z autostrady A4.

Dynamiczny rozwój ruchu lotniczego port notuje od 2003 r. W ciągu pięciu lat liczba pasażerów wzrosła pięciokrotnie. Na jego terenie funkcjonuje baza operacyjna tanich linii lotniczych Wizz Air.(PAP)