Jak podała dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta w Olsztynie Aneta Szpaderska, przez cały czerwiec mieszkańcy są informowani przez wolontariuszy i urzędników o tym, jak prawidłowo złożyć wniosek dotyczący propozycji i pomysłów w trzeciej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

"Chcemy dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców, a zwłaszcza do tych, którzy o budżecie obywatelskim jeszcze nie słyszeli" - podkreśliła. W sobotę w urzędzie miasta w Olsztynie w godzinach 10-14 otwarty będzie punkt konsultacyjny.

"Zapraszamy mieszkańców, którzy mają pomysł na poprawę infrastruktury na swoim osiedlu albo widzą potrzebę zorganizowania ciekawego przedsięwzięcia. Mogą w punkcie konsultacyjnym dowiedzieć się, czy planowana przez nich inwestycja może być przeprowadzona na wskazanym gruncie, czy nie stoi w sprzeczności z planami gminy. Urzędnicy i wolontariusze pomogą w napisaniu projektu" - podkreśliła Szpaderska.

W tym roku w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim zwiększono kwotę przeznaczoną na realizację wniosków z jednego osiedla - wynosi ona 110 tys. zł, natomiast na projekty ogólnomiejskie nadal można przeznaczyć do 1 mln zł.

"Nowością w tej edycji jest to, że oddajemy po jednym głosie na projekt osiedlowy i jednym na projekt ogólnomiejski. Uprościmy procedurę rejestracji i głosowania, jednocześnie zachowując bezpieczeństwo danych głosującego" - wyjaśniła.

Jak dodała Szpaderska, dotychczas udało się zrealizować w mieście wiele projektów z budżetu partycypacyjnego. Głównie były to projekty inwestycyjne, takie jak remonty chodników czy instalacja dodatkowego oświetlenia na osiedlach. Jednak - jak zaznaczyła - coraz większym powodzeniem cieszą się projekty sportowe lub służące integracji lokalnej społeczności.

Zobacz książkę "Partycypacja społeczna w samorządzie terytorialnym" dostępną w księgarni internetowej Profinfo >>

Na osiedlach Pieczewo, Pojezierze, Redykajny, Dajtki, Podgrodzie i Jaroty w trakcie dwóch edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego powstały siłownie plenerowe. Cieszą się one ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców. Dla młodszych użytkowników powstał sportowy plac zabaw na osiedlu Pieczewo, gdzie znajduje się m.in. miniścianka wspinaczkowa, urządzenia fitness oraz pająk do wspinania. Wiele radości dzieciom sprawił plac zabaw na osiedlu Podleśna.

Starsi mieszkańcy olsztyńskich osiedli też zyskali na Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim. Na osiedlach Nagórki i Brzeziny w ramach I edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego zbudowano zadaszone wiaty rekreacyjne, które już od momentu powstania cieszą się powodzeniem. Dobiegają końca prace dokumentacyjne dot. budowy boiska sportowego przy ul. Sybiraków, a także osiedlowego pamptrack-u, czyli toru do jazdy na rowerze na osiedlu Grunwaldzkim. Obie inwestycje zostaną zrealizowane do końca listopada 2015 r.

Plaża położona na terenie osiedla Likusy została zagospodarowana i stanowi teraz miejsce spotkań mieszkańców osiedla. Można wypocząć nad jeziorem na ławeczce, urządzić grilla lub ognisko. 15 sierpnia mieszkańcy osiedla Nad jez. Długim zrealizują swój projekt osiedlowy "Księga Pamiątkowa Mieszkańców znad jez. Długiego". Mieszkańcy mają się zebrać tego dnia na kładce nad akwenem i wykonać fotografie, które zostaną wydane w formie pamiątkowej księgi. (PAP)

ali/ gma/