Według resortu 85 proc. spośród zagranicznych kont, których mają dotyczyć te regulacje, zostało założonych w Szwajcarii.

Od czerwca 2013 roku Paryż zachęca podatników, którzy posiadają niezadeklarowane konta za granicą, aby zgłaszali się dobrowolnie do władz podatkowych w celu wyjaśnienia swojej sytuacji. Każdego tygodnia do francuskiego fiskusa zgłaszanych jest prawie 130 takich przypadków, co umożliwiło odzyskanie w 2014 roku ok. 2 mld euro - informuje AFP.

Minister Sapin w czasie wizyty w instytucji zajmującej się takimi sprawami, w Saint-Germain-en-Laye niedaleko Paryża, ocenił, że ubiegłoroczny wynik potwierdza słuszność francuskiej polityki. Podatnicy, których to dotyczy, wiedzą, że "jeśli nie zgłoszą się teraz, to później będzie dużo trudniej" - ostrzegł.

Od 2018 roku ma zacząć obowiązywać ze Szwajcarią wymiana informacji o kontach swoich rezydentów.

Umowa przewiduje, że państwa członkowskie UE co roku będą otrzymywały informacje o swych rezydentach mających konta w Szwajcarii - takie jak imię, nazwisko, numer identyfikacji podatkowej, data urodzin oraz saldo kont i rachunków. (PAP)

ksaj/ ap/

arch.