Republikański rywal Clinton zaatakował ją w poniedziałek jako polityk związaną z administracją prezydenta Baracka Obamy. W ocenie kandydata GOP Clinton niesie odpowiedzialność za powolny wzrost gospodarki oraz stagnację na amerykańskim rynku pracy.

Przemawiając w poniedziałek w Detroit, Trump przedstawił plan naprawy gospodarki poprzez znaczne obniżki podatków od obywateli i korporacji, zmniejszenie rządowych regulacji biznesu oraz rewizję układów handlowych takich, jak NAFTA i TPP (Transpacyficzne Partnerstwo z 2015 r.).

Zobacz: Trump obiecuje obniżenie podatków dochodowych >>

 

„Jego plan przeniesie ogromne ulgi podatkowe dla korporacji i super-bogaczy. Takich, jak on sam” - oceniła Hillary.

Republikański kandydat obiecał cięcia podatków dla wszystkich i podkreślił, że najbardziej skorzysta na nich klasa średnia. Zapowiedział też eliminację luk w prawie podatkowym, których używają milionerzy dla zmniejszenia swych zobowiązań wobec fiskusa.

„To, czego chce Donald Trump, to w zasadzie +ekonomia typu trickle-down+ (w której owoce wzrostu stopniowo +skapują w dół+ – PAP) w nowym opakowaniu. Taka ekonomia nie stymuluje wzrostu, tylko pomaga ludziom na samym szczycie” - powiedziała Clinton.

„My podniesiemy podatki od najzamożniejszych! Bo tam są pieniądze!” - oświadczyła.

Ostatnie zdanie Hillary było żartobliwą aluzją do legendarnej odpowiedzi gangstera Willie'ego Suttona na pytanie dziennikarza: dlaczego rabował banki? „Bo tam są pieniądze” - miał odpowiedzieć Sutton (choć potem twierdził, że reporter przekręcił jego słowa).

Clinton powiedziała, że realizacja programu Trumpa „wpędzi kraj w recesję”. Powołała się na opinię niewymienionego z nazwiska ekonomisty, który oszacował, że plan republikańskiego kandydata spowoduje, iż gospodarka USA „straci 3,5 miliona miejsc pracy”.

„Mój plan umożliwi stworzenie 10 milionów miejsc pracy w ciągu czterech lat” - zapewniła po raz kolejny.

Jako dowód, że to osiągnie, Clinton przypomina zwykle, że jako senator z Nowego Jorku (2001-2009) przyczyniła się do rozwoju gospodarczego tego stanu.

Poniedziałkowy Washington Post podważył jednak wiarygodność tych obietnic, pisząc, że w czasie jej kadencji w stanie Nowy Jork panowała stagnacja na rynku pracy, a liczba miejsc pracy w przemyśle wytwórczym zmalała o 25 procent.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mars/