Podatnik w czerwcu 2022 r. otworzył działalność gospodarczą, wybrał ryczałt jako formę opodatkowania podatkiem dochodowym i skorzystał ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Działalność związana jest z szeroko pojętymi usługami informatycznymi. Otrzymał on dotację z Powiatowego Urzędu Pracy na otwarcie tej działalności. W związku z tym, miał faktury wystawione od czerwca 2022 r. na zakupiony sprzęt za pieniądze z dotacji. Podatnik od lutego br. dobrowolnie zrezygnował ze zwolnienia w VAT. Powiatowy Urząd Pracy wymagał od podatnika zwrotu VAT z faktur kosztowych. Podatnik powziął jednak wątpliwość, czy może odliczyć VAT z faktur otrzymanych kilka miesięcy przed rejestracją do VAT. Sam wątpił w tę możliwość i we wniosku o interpretację stwierdził, że nie ma prawa do odliczenia VAT od wspomnianych zakupów bowiem w tamtym czasie nie świadczył czynności opodatkowanych i nie miał zamiaru ich świadczyć. Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT wynikającego z faktur otrzymanych przez niego z tytułu nabycia towarów i usług w takim zakresie, w jakim te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Sprawdź w LEX: Prawo do odliczenia VAT - istnienie - Procedura pozwala ustalić, czy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego >>

Prawo do odliczenia VAT z faktur zakupowych

W interpretacji z 7 kwietnia br. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał rację podatnikowi (nr 0112-KDIL1-3.4012.53.2023.2.KK). Potwierdził, że podatnik nie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi na zakup sprzętu, który od momentu zakupu był wykorzystywany przez niego wyłącznie do świadczenia usług zwolnionych od VAT. Dyrektor KIS podkreślił, że podatnik nie może odliczyć VAT z faktur wystawionych w czerwcu, lipcu i sierpniu 2022 r., natomiast będzie miał możliwość dokonania korekty podatku naliczonego w związku z wydatkami na zakup sprzętu, na podstawie zasad określonych w art. 91 ustawy.

- Przedmiotem wątpliwości w przedstawionym wniosku było prawo do odliczenia VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją. W momencie ponoszenia wydatków podatnik korzystał ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ustawy o VAT. Stan ten uległ zmianie wraz z dobrowolną rejestracją w bieżącym roku. Organ w interpretacji stwierdził, że podatnikowi w momencie dokonania zakupu nie przysługiwało prawo do odliczenia – podkreśla Bartosz Przybysz, doradca podatkowy w Kancelarii Mentzen.

Jego zdaniem, należy zgodzić się z tym stanowiskiem. W momencie poniesienia wydatków wnioskodawca nie miał zamiaru rejestracji do VAT, a zakupiony sprzęt służył tylko do działalności zwolnionej.

Czytaj w LEX: Odliczanie proporcjonalne w trakcie roku podatkowego >>

 


Rejestracja dla potrzeb VAT skutkuje zmianą przeznaczenia sprzętu

- Nie można jednak zapominać o tym, że wraz z rejestracją zmieni się przeznaczenie zakupionego sprzętu. Związek ten ma charakter prognozowany. Zatem może ulec on zmianie, co przekreśla lub uzasadnia prawo do odliczenia. Aktualnie wydatki te służą podatnikowi wyłącznie do działalności opodatkowanej. Na podstawie art. 91 ustawy o VAT podatnik ma możliwość dokonania korekty w przypadku późniejszej zmiany przeznaczenia lub sposobu wykorzystania nabytych towarów i usług. Przepis ten odnosi się m.in. do towarów, które stanowią u podatnika środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji – zauważa Bartosz Przybysz.

Czytaj w LEX: Odliczanie VAT naliczonego przed rejestracją podatnika - komentarz praktyczny >>

Ekspert wskazuje, że w przedstawionej sytuacji znalazł zastosowanie art. 91 ust. 7c ustawy o VAT, który odnosi się do środków trwałych o wartości nieprzekraczającej 15 000 zł. - Podatnik w takim przypadku powinien dokonać korekty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym doszło do zmiany przeznaczenia (tu: moment rejestracji). Trzeba zwrócić jeszcze uwagę na to, że korekta ta jest ograniczona w czasie tzn. od końca okresu rozliczeniowego, w którym poczyniono wydatek, nie może upłynąć 12 miesięcy. W tym wypadku ma ona charakter jednorazowy, jeśli podatnik zmieści się w terminie, to ma obowiązek skorygowania całej kwoty podatku – radzi Bartosz Przybysz.

Zobacz również: Nie ma podatku od niezapłaconych faktur >>

Czytaj w LEX: Wyłączenie prawa do odliczenia VAT - na przykładach >>

Niezbędna korekta rozliczeń VAT

- Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, których następstwem jest określenie podatku należnego. Wnioskodawca wskazał, że w dniu nabycia towarów korzystał ze zwolnienia podmiotowego z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT oraz nie miał zamiaru, ani nie przewidywał rejestracji VAT, a zakupiony sprzęt wykorzystywany był wyłącznie do świadczenia usług zwolnionych od VAT – zauważa Piotr Kabała, konsultant ds. podatków w Kancelarii Głowacki i Wspólnicy sp.k. Kancelaria Prawnicza.

Dlatego, jego zdaniem, należy zgodzić się z twierdzeniem organu, że wnioskodawca nie mógł odliczyć VAT z faktur wystawionych w czerwcu, lipcu i sierpniu 2022 r. - Dodatkowo warto wskazać, że art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT umożliwia skorzystanie z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, ewentualnie w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych miesięcy. W opisanym stanie faktycznym pomiędzy rejestracją do VAT (1 lutego 2023 r.) a wystawionymi fakturami upłynął okres znacząco przekraczający wskazany w ustawie o VAT – podkreśla Piotr Kabała.

Ekspert wskazuje, że, co kluczowe, zakupiony sprzęt od 1 lutego 2023 r. wykorzystywany jest wyłącznie do świadczenia działalności opodatkowanej.

Czytaj w LEX: Zawieszenie działalności gospodarczej a VAT >>

 

- Analiza art. 91 ust. 7 ustawy o VAT jednoznacznie wskazuje, że w przypadku zmiany przeznaczenia środka trwałego, w sytuacji gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, jak i również w sytuacji, gdy nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi, podatnik jest obowiązany dokonać korekty podatku – podkreśla Piotr Kabała.

Dodaje on, że z drugą sytuacją mieliśmy do czynienia w przedmiotowej interpretacji i trzeba zgodzić się z organem, że w przypadku zmiany przeznaczenia środka trwałego podatnik obowiązany jest do złożenia korekty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.