Tradycyjnie gmina zamierza urządzić coroczną loterię promocyjną, której celem jest promowanie świadomego rozliczania PIT poprzez wskazanie gminy jako miejsca zamieszkania podatników. We wniosku odwołano się do ustawowej definicji loterii promocyjnej, w ramach której uczestniczy się przez nabycie towaru, usługi lub innego dowodu udziału w grze i tym samym nieodpłatnie uczestniczy się w loterii, a podmiot urządzający loterię oferuje wygrane pieniężne lub rzeczowe.

Kwestia organizacji wskazanej gry losowej i całość czynności związanych z jej urządzeniem zostały powierzone w drodze umowy wyspecjalizowanej spółce – wnioskodawcy będącemu czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. W planowanym przedsięwzięciu gmina ma zamiar nieodpłatnie ufundować nowe mieszkanie w stanie deweloperskim, co zostanie potwierdzone stosownym aktem notarialnym. Osoba, której los zostanie w ramach loterii promocyjnej wylosowany, zostanie laureatem nagrody głównej w postaci nowego mieszkania w stanie deweloperskim.

Czytaj też: Podstawa opodatkowania podatkiem od gier >>

Deweloper fundatorem nagrody

Zgodnie z wnioskiem, odnosząc się do kwestii nagrody, gmina ma otrzymać nieodpłatnie od lokalnego dewelopera mieszkanie w stanie deweloperskim, zbudowane w ramach przedsięwzięcia organizowanego w gminie wraz ze wszelkimi pozwoleniami i odbiorami. Tym samym deweloper stanie się fundatorem nagrody, a wnioskodawca świadcząc usługi związane z uzyskaniem zezwolenia na loterię, dopełnieniem wszelkich formalności, promocją i reklamą przedsięwzięcia, a także pełniąc rolę organizatora, nie będzie dysponentem nagrody głównej, biorąc pod uwagę ekonomiczny ciężar jej zakupu. Organizator zobowiązał się przekazać nagrodę bezpośrednio na rzecz zwycięzcy. Prawo do rozporządzania mieszkaniem jak właściciel będzie posiadała gmina do momentu wydania nagrody zwycięzcy. Spółka takiego prawa posiadać nie będzie. Sam zapis zawarty w akcie notarialnym, świadczący o tym, że „dysponentem nagrody będzie organizator” oznacza, że organizator będzie dysponentem nagrody tylko w znaczeniu technicznym, aby skutecznie przeprowadzić losowanie. W znaczeniu ekonomicznym dysponentem mieszkania pozostanie gmina.

Sprawdź w LEX: Opodatkowanie nagród związanych ze sprzedażą premiową - LINIA ORZECZNICZA >>

Zobacz również: Od nagród w akcji lojalnościowej trzeba zapłacić PIT >>

Wątpliwości podatkowe wnioskodawcy

Jak wskazał wnioskodawca, ustawodawca zwolnił z PIT wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych o wartości nieprzekraczającej 2280 zł. Zgodnie z postanowieniami regulaminu loterii, płatnikiem podatku od nagrody będzie organizator loterii, z kolei sam obowiązek podatkowy będzie spoczywać na wygrywającym zobowiązanym do zapłaty na rzecz organizatora równowartości 10 proc. nagrody z zastrzeżeniem odmowy wydania nagrody głównej.

Czytaj w LEX: Opodatkowanie nagród związanych ze sprzedażą premiową - omówienie orzecznictwa >>>

Wnioskodawca zwrócił się do dyrektora KIS celem ustalenia, czy jako organizator loterii i podmiot faktycznie wydający nagrodę będzie płatnikiem VAT, jeżeli wydanie nagrody nastąpi w drodze aktu notarialnego nieodpłatnie przez dewelopera na rzecz zwycięzcy konkursu. Sformułował własne stanowisko, zgodnie z którym pomimo faktu, że organizator będzie zobowiązany wydać nagrodę, do przeniesienia własności nieruchomości niezbędne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego – w tym przypadku umowy darowizny pomiędzy deweloperem a zwycięzcą nagrody. Zdaniem wnioskodawcy, to po stronie dewelopera powstanie obowiązek uiszczenia VAT w wysokości odpowiadającej dokonanym odliczeniom od podatku (chyba że nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego). Takie stanowisko zostało uznane za prawidłowe (interpretacja podatkowa z 11 kwietnia 2023 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.935.2022.4.KO).

Zobacz w LEX: Podatkowe rozliczenie akcji promocyjnych na przykładach >>>

 

Przeniesienie prawa do rozporządzania towarami to także dostawa towarów

Dyrektor KIS podniósł, że opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów (rzeczy oraz ich części oraz wszelkich postaci energii) i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Co więcej przez dostawę towarów rozumie się wszelkiego rodzaju rozporządzanie towarem, w szczególności przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (faktyczne przeniesienie władztwa nad rzeczą). Zdaniem organu, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel dotyczy tego rodzaju czynności, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nią jak właściciel. W głównej mierze jest to możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Istotą dostawy towarów nie jest przeniesienie prawa własności - jest to wyłącznie własność ekonomiczna. Własność ekonomiczna to zdaniem organu interpretującego sytuacja, w której należałoby uznać kogoś za właściciela rzeczy - posiadacza nieruchomości, której wydaniu nie towarzyszyło przeniesienie własności w formie aktu notarialnego, dlatego dostawa towarów nie ogranicza się więc wyłącznie do zbycia prawa własności rzeczy.

Dyrektor KIS wskazał na związane ze sprawą orzeczenie TSUE z 6 lutego 2003 r. w sprawie C-185/01 (Auto Lease Holland BV), gdzie Trybunał podkreślił, że pojęcie dostawy towarów należy interpretować jako przeniesienie prawa do dysponowania majątkiem rzeczowym jak właściciel, nawet jeśli nie występuje przeniesienie prawa własności majątku w sensie prawnym. Zdaniem Trybunału, przeniesienie prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel polega na przeniesieniu władztwa ekonomicznego nad towarami.

Czytaj w LEX: Udostępnianie kart paliwowych - kwalifikacja na gruncie VAT >>

 


Wyłączne prawo gminy do rozporządzania mieszkaniem jak właściciel

Odnosząc rozważania na grunt sprawy wnioskodawcy, organ wskazał, że stosownie do porozumienia zawartego w formie aktu notarialnego deweloper stał się fundatorem nagrody głównej, a dysponentem nagrody będzie organizator loterii, który nie będzie właścicielem mieszkania w sensie ekonomicznym. Nieruchomość zostanie przekazana nieodpłatnie na drodze deweloper - zwycięzca nagrody. Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że prawo do rozporządzania mieszkaniem jak właściciel będzie posiadać nie wnioskodawca, a gmina do momentu wydania nagrody zwycięzcy. Zapis zawarty w akcie notarialnym, że "dysponentem nagrody będzie organizator" oznacza, że organizator będzie dysponentem nagrody wyłącznie w znaczeniu technicznym (w celu przeprowadzenia losowania), jednakże w znaczeniu ekonomicznym dysponentem mieszkania pozostanie gmina.

Tym samym wnioskodawca jako spółka organizująca całe przedsięwzięcie nie będzie zobowiązany do opodatkowania przekazanej w ramach loterii zwycięzcy nagrody na skutek braku prawa wnioskodawcy do rozporządzania mieszkaniem jak właściciel. Takie prawo będzie posiadać tylko gmina i tylko do momentu wydania mieszkania zwycięzcy.